Creditreform: Počet bankrotů v Německu byl v pololetí nejvyšší od roku 2016
Počet firemních bankrotů v Německu v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl téměř o 30 procent zhruba na 11 000 případů. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od roku 2016. Vyplývá to ze studie, kterou v pondělí zveřejnila společnost Creditreform.
"Insolvence v Německu dosáhly nejvyšší úrovně za téměř deset let. Podniky v letošním prvním pololetí nadále bojují s důsledky loňské hospodářské recese, pokračujícími krizemi a slabým hospodářským vývojem v letošním roce," uvedl vedoucí ekonomického výzkumu společnosti Creditreform Patrik-Ludwig Hantzsch. "To vše dohromady láme mnoha podnikům vaz," dodal.
Nárůst v prvním pololetí podle studie zaznamenal i počet spotřebitelských bankrotů, který se meziročně zvýšil téměř o sedm procent na 35 400 případů. K růstu kromě inflace a vysokých úrokových sazeb zřejmě nadále přispívá i novela insolvenčního zákona z konce roku 2020, která spotřebitelům umožňuje rychlejší oddlužení, píše Creditrefom.
Dnešní zpráva německého hospodářského institutu Ifo ukázala, že podnikatelská nálada v Německu se po květnové stagnaci v červnu znovu zhoršila. Její index klesl na 88,6 bodu z květnových 89,3 bodu.
"Hospodářský vývoj v Německu bude v roce 2024 pravděpodobně slabý. Ve spojení s nadále vysokými úrokovými sazbami tak zůstává financování podniků skutečným problémem," uvedl Hantzsch.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.
Zdroj: ČTK