US MARKETOtevírá za: 15 h 56 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Růst tuzemských maloobchodních tržeb v květnu zpomalil na 4,4 %

Maloobchodní tržby v Česku v květnu šestý měsíc v řadě meziročně stouply. Růst však zpomalil na 4,4 % z dubnových 5,7 %. Meziměsíčně tržby obchodníků bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel klesly o 0,1 %. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Ke zvýšení tržeb nejvíce přispěly nespecializované prodejny s převahou potravin a internetové a zásilkové obchody," uvedla k meziročnímu vývoji vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.

Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšily o 4,9 %, ve specializovaných prodejnách potravin naopak klesly o dvě procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží tržby vzrostly o 13,2 %. Internetové a zásilkové obchody utržily o 14,5 % více než v loňském květnu.

Specializované prodejny kosmetických a toaletních výrobků zaznamenaly růst tržeb o 18 %. Lékárny a prodejny zdravotnických potřeb měly tržby vyšší o 5,9 %, obchody s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o dvě procenta a prodejny oděvů a obuvi o 0,3 %. Naopak v prodejnách s výrobky pro domácnost tržby klesly o 2,5 % a obchody s počítačovým a komunikačním zařízením utržily o 1,1 % méně.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně zvýšily o dvě procenta. Z toho za opravy vzrostly tržby o 2,9 % a za prodej vozidel včetně náhradních dílů o 1,7 %. Meziměsíčně se tržby zvýšily nepatrně o 0,1 %.

Analytici: Růst tržeb byl slabší, než se očekávalo

Maloobchodní tržby sice v květnu meziročně vzrostly o 4,4 %, růst byl ale zhruba jeden procentní bod pod očekáváním trhu. Upozorňují na to analytici oslovení ČTK. Podle nich se sice nic nemění na tom, že spotřeba domácností v letošním roce bude hlavním tahounem české ekonomiky, dynamika maloobchodu ale podle nich bude slabší, než se dosud předpokládalo, a nelze očekávat výrazný růst tržeb.

"Květnová čísla z maloobchodu zůstala za očekáváním a nedokázala kompenzovat slabší tržby za duben. K vyšším tržbám nepomohlo ani hokejové mistrovství světa," uvedl analytik ze společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

Analytik z Raiffeisenbank Martin Kron soudí, že aktuální výsledky maloobchodu tlumí optimismus. Připomněl, že před květnovým mírným meziměsíčním poklesem tržby v dubnu meziměsíčně stagnovaly. "Spotřeba domácností je a bude hlavním tahounem české ekonomiky v tomto roce, na druhé straně z posledních výsledků maloobchodu nelze očekávat její další výraznější nárůst. Ztráty, které maloobchod nabral během rok a půl trvajícího poklesu, pravděpodobně dožene až v příštím roce," uvedl.

Hlavní ekonom v Generali Investments CEE Radomír Jáč ale upozornil, že i přes meziměsíční pokles zaznamenaly maloobchodní tržby šestý měsíc v řadě meziroční nárůst. "Celkově bych o něco slabší než očekávaný růst maloobchodních tržeb nevnímal jako nějaký varovný signál. Růst reálných příjmů domácností hraje do karet tomu, aby rostla spotřeba a s ní i tržby v tuzemském maloobchodě," uvedl.

Mírně optimistický je ohledně příštích měsíců i ekonom z UniCredit Bank Jiří Pour. "Očekáváme, že po menším květnovém zaváhání maloobchodní tržby opět naberou dech a spotřeba domácností zůstane tahounem ekonomiky po celý letošní rok. Pozitivně se projevuje růst reálných mezd v souvislosti se zkrocením inflace," uzavřel.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaMaloobchod
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa