Slovenský závod Stellantisu začne vyrábět tři modely aut a zvýší zaměstnanost
Slovenská továrna automobilky Stellantis začne od pondělí vyrábět tři nové modely, kterými nahradí produkci dosavadní generace vozu Citroën C3. Zároveň ohlásila plán přijmout letos více než 1 500 zaměstnanců. ČTK o tom ve čtvrtek informoval mluvčí závodu Michal Nič.
Stellantis bude v Trnavě na západním Slovensku montovat novou generaci automobilu Citroën C3 a dvě sportovně-užitková vozidla (SUV), a to Citroën C3 Aircross a Opel Frontera. Většinu výrobního programu budou představovat plně elektrická vozidla. Automobilka uvedla, že vozidlo ë-C3 se má stát jedním z nejdostupnějších elektromobilů na trhu.
Model Citroën C3 dosud tvořil zhruba třetinu celkové výroby vozidel v továrně, kde sériová výroba začala v roce 2006. Závod Stellantisu, který podle vlastních údajů přímo zaměstnává přibližně 3 300 lidí, hodlá s postupným zvyšováním objemu produkce zavést třetí a čtvrtou pracovní směnu a zvýšit počet zaměstnanců.
Stellantis loni na Slovensku podle očekávání snížil produkci automobilů, meziročně o 15 procent zhruba na 264 700 automobilů. Výpadek ve výrobě továrna kvůli přípravě nového výrobního programu ohlásila už předem.
Automobilový průmysl je hlavním motorem ekonomiky Slovenska, které je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut na světě. V zemi mají továrny kromě Stellantisu také automobilky Jaguar Land Rover, Kia a Volkswagen. V budoucnu k nim přibude továrna švédské automobilky Volvo Cars, která investici do výroby elektrických aut na Slovensku oznámila předloni.
Zdroj: ČTK