Americké firmě Vista, o jejíž součást usiluje česká CSG, klesly čtvrtletní tržby i zisk
Americké firmě Vista Outdoor, o jejíž součást usiluje zbrojařský podnik Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada, v prvním čtvrtletí finančního roku klesly tržby i zisk. Vista o tom informovala v tiskové zprávě. Konsolidované tržby se ve čtvrtletí, které skončilo v červnu, meziročně snížily o 7,1 procenta na 644 milionů dolarů, hrubý zisk o 6,9 procenta na 211 milionů USD.
Vista se s CSG loni v říjnu dohodla, že jí prodá svou divizi sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group. Cena byla stanovena na 1,91 miliardy dolarů, ale protože se objevili další zájemci, CSG postupně cenu zvýšila až na současných 2,15 miliardy USD. Vista předpokládá, že její akcionáři budou o návrhu hlasovat na mimořádné valné hromadě 13. září.
Za poklesem tržeb je především nižší objem prodeje v divizích Kinetic Group a Revelyst. Pokles částečně kompenzovaly vyšší tržby divize Revelyst z prodeje vládním úřadům a vyšší ceny v divizi Kinetic Group. K poklesu hrubého zisku přispěly vyšší náklady částečně způsobené inflací.
Proti prodeji části Visty Strnadově CSG se zvedl odpor v americkém Kongresu. Kritika plánovaného převzetí holdingem sídlícím v České republice argumentovala mimo jiné dřívějšími obchody tohoto holdingu v Rusku a v Číně. Ty podle CSG spadaly do civilní sféry a nebyly nijak rozsáhlé. K čelným kritikům prodeje patří senátor a nynější republikánský kandidát na viceprezidenta J.D. Vance, který transakci označil za bezpečnostní riziko.
Prodej na jaře posuzoval vládní Výbor pro zahraniční investice v USA, označovaný zkratkou CFIUS. Ten mohl celou transakci zablokovat, nakonec ji ale na konci června schválil. Mimořádná valná hromada se měla potom uskutečnit 2. července. Firma ji nejprve přesunula na 23. července a pak na 30. července, aktuální datum je 13. září. Konat se má on-line.
CSG je globálně působící holding. Hlavní výrobní podniky má v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Británii a v USA. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. V podnicích holdingu CSG a propojených firmách pracuje více než 10 000 lidí.
Zdroj: ČTK