US MARKETZavírá za: 4 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Důvěra v českou ekonomiku v srpnu druhý měsíc po sobě klesla, pro analytiky je zhoršení nálady zklamáním

Index důvěry v českou ekonomiku druhý měsíc po sobě klesl, v srpnu se snížil proti červenci o 1,4 bodu na 93,7 bodu, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Pesimističtější než v červenci jsou spotřebitelé i podnikatelé, ze sledovaných oborů důvěra podnikatelů v ekonomiku vzrostla jen v průmyslu. V meziročním srovnání je celková důvěra vyšší, před rokem byl index na 93,4 bodu.

Souhrnný indikátor důvěry letos dosud kolísá. Klesl v lednu a únoru, v květnu a v posledních dvou měsících. Vzhůru šel v březnu, dubnu a červnu.

Mezi spotřebiteli se důvěra v ekonomiku v srpnu snížila o 1,1 bodu na 97,3 bodu, což je nejméně od letošního února. "Sentiment mezi spotřebiteli se snížil počtvrté v řadě. Důvodem jsou především obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace v Česku a její dopad na finanční situaci respondentů. Přibližně třetina domácností uvádí, že sotva vyjde se svými stávajícími finančními prostředky, a necelých deset procent si musí vypomáhat úsporami nebo si finanční prostředky půjčovat," uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra mezi podnikateli byla v srpnu nejnižší od března, klesla o 1,5 bodu na 93 bodů. "Nejvýrazněji poklesla u podnikatelů v odvětví služeb včetně finančního sektoru, a to zejména v důsledku očekávaného snížení poptávky v následujících měsících. Naopak zvýšení důvěry v průmyslu se jeví spíše jako mírná korekce jejího výrazného poklesu v minulém měsíci," podotkl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Ve vybraných odvětvích služeb se důvěra podnikatelů v srpnu snížila o 4,3 bodu na 93 bodů. V obchodě klesla o 2,6 bodu na 94,7 bodu, ve stavebnictví o 2,4 bodu na 105,5 bodu. Růst důvěry v průmyslu byl o 1,6 bodu na 91,5 bodu.

Analytici: Srpnové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je zklamáním

Srpnové zhoršení nálady mezi firmami i mezi spotřebiteli je zklamáním, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Údaje o důvěře v ekonomiku podle nich potvrzují, že růst české ekonomiky letos zůstane utlumený a nepřekročí jedno procento. Upozornili na obavy spotřebitelů z růstu cen. 

"Důvěra domácností v srpnu klesla čtvrtý měsíc v řadě, ačkoli pokles byl proti červenci mírnější. Důvěra však klesá od května a dostala se tak zpět na úroveň mezi únorem a březnem, čímž částečně korigovala svůj silný růst z kraje roku," uvedl ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. V případě podniků důvěra v srpnu klesla ve všech sledovaných segmentech kromě průmyslu. Tam se však mírně zlepšila po silném červencovém propadu, poznamenal.

Sentiment domácností celé prázdniny strávil pod svým dlouhodobým průměrem, tedy v pásmu "blbé nálady", doplnil analytik ze společnosti CYRRUS Vít Hradil. Jelikož se zároveň citelně zvýšila obava ze zdražování, předpokládá, že právě inflace cen služeb stála za velkou částí deziluze spotřebitelů. Ti pravděpodobně byli na svých letních cestách konfrontování s novou cenovou hladinou v rekreačních zařízeních, což jejich chuť utrácet zchladilo. "Česká ekonomika letos žádný zázrak nepředvede a růst kolem jednoho procenta zůstává základním scénářem, přičemž rizika jsou vychýlena spíše mírně směrem dolů," odhadl.

Spotřebitelé se opět více obávají vývoje ekonomiky i své vlastní finanční situace v následujících 12 měsících, připomněl analytik z Banky Creditas Petr Dufek. Navíc se podle něj i jejich obavy z inflace a nezaměstnanosti. To spíše nahrává opatrnosti při utrácení, a tedy i nižšímu růstu spotřeby, na které je současný růst ekonomiky primárně založený. "Na dnes zveřejněných výsledcích nálad je těžké najít něco vážně pozitivního," dodal.

Pokles spotřebitelské důvěry v srpnu je poměrně překvapivý, protože letošní rok přináší úlevu od vysoké inflace a mzdy se vrátily k reálnému růstu, míní analytik Akcenty Miroslav Novák. V srpnu podle něj za poklesem důvěry stály především obavy spotřebitelů ze zhoršení hospodářské situace v horizontu následujících 12 měsíců. O něco hůře domácnosti v srpnu vnímaly i svoji finanční situaci, a to jak budoucí, tak i minulou, podotkl.

Srpnový průzkum dává převážně negativní signály ohledně cenových očekávání, upozornil analytik z Generali Investments Radomír Jáč. Růst cenových očekávání hlásí podle něj především spotřebitelé, a to čtvrtý měsíc v řadě. Obavy spotřebitelů z růstu cen přitom nejsou v souladu s oficiálními daty o inflaci. Aktuální vývoj cenových očekávání je podle něj nepochybně argumentem pro opatrnost při dalším snižování úrokových sazeb České národní banky a pro řadu členů bankovní rady může jít o argument pro pauzu v procesu snižování úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK

Česká ekonomikaČeská republikaSpotřebitelská důvěra
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa