Tempo růstu americké ekonomiky v druhém čtvrtletí podle zpřesněných dat stouplo na tři procenta
Tempo růstu americké ekonomiky v druhém čtvrtletí výrazně stouplo. Hrubý domácí produkt se v celoročním přepočtu zvýšil o tři procenta, zatímco růst v prvních třech měsících roku činil 1,4 %. Ve zpřesněné zprávě to ve čtvrtek uvedla statistická agentura amerického ministerstva obchodu.
Ministerstvo tak o 0,2 procentního bodu zlepšilo odhad zveřejněný před měsícem. Růst HDP odrážel především zvýšení spotřebitelských výdajů, soukromých investic do zásob a nebytových fixních investic, uvedl úřad. Negativně naopak působil pokles fixních investic do bydlení.
Mezinárodní měnový fond v červenci ve svém letním výhledu zhoršil odhad letošního růstu americké ekonomiky oproti jarní prognóze o desetinu procentního bodu na 2,6 %. Na příští rok počítá s poklesem tempa růstu na 1,9 %, stejně jako očekával na jaře.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci překvapivě vzrostla na 4,3 % z červnových 4,1 %. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od října 2021. Šéf americké centrální banky Fed Jerome Powell následně na sympoziu centrálních bankéřů v Jackson Hole řekl, že nastal čas na snížení úrokových sazeb. Rizika zvyšování inflace podle něj klesla, zatímco rizika poklesu zaměstnanosti se zvýšila.
Zdroj: ČTK