ČBA: Hypoteční aktivita v tuzemsku v srpnu výrazně vzrostla. Objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší od začátku roku 2022, průměrná sazba klesla pod 5 %
Hypoteční trh v České republice zažil v srpnu výrazné oživení. Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry za více než 32 miliard korun, přičemž skutečně nové úvěry činily téměř 26 miliard korun. Ve srovnání s červencem se hypoteční aktivita zvýšila o třetinu, což představuje nejvyšší objem poskytnutých hypoték od ledna 2022. Průměrná hypoteční sazba klesla pod 5 %, což je nejnižší úroveň od května 2022.
Banky a stavební spořitelny podle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v srpnu hypotéky v objemu 32,4 miliardy Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 8,6 miliardy Kč, tedy o 36 %. Srpnová aktivita na hypotečním trhu sice bývá obvykle proti červenci vyšší, i po zohlednění této sezónnosti však byl meziměsíční nárůst dvouciferný. Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejsilnější v letošním roce a zároveň nejvyšší od ledna roku 2022. Srpnový vývoj byl však také pozitivně ovlivněn změnou v zákoně o spotřebitelském úvěru, která mohla řadu domácností vést ke snaze uzavřít či refinancovat hypoteční smlouvu ještě za původních podmínek v průběhu srpna. Meziroční růst objemu poskytnutých hypoték zrychlil z červencových 109 % na 130 %.Od ledna do srpna se objem poskytnutých hypoték meziročně téměř zdvojnásobil, počet poskytnutých hypoték vzrostl o 60 %.
Objem nově poskytnutých hypoték meziměsíčně stoupl o šest miliard korun
"Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhl v srpnu velmi vysokých hodnot zejména ze dvou důvodů. Prvním je obecně oživení poptávky po financování bydlení v letošním roce, druhým účinnost novely zákona o spotřebitelském úvěru od 1. září, kvůli které se někteří klienti snažili podepsat hypoteční smlouvy ještě do 31. srpna, aby se na ně alespoň po dobu první fixace nevztahovala nová pravidla pro předčasné splacení," říká Ondřej Šuchman, manažer pro hypotéky v Komerční bance.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v srpnu dosáhl 25,7 miliardy Kč. Meziměsíčně se tak objem zvýšil o 6 miliard Kč, tedy o 31 %. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 6 498, což představuje 25% meziměsíční nárůst a nejvyšší hodnotu od března 2022. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) se pak meziměsíčně zvýšil o 2,6 miliardy Kč a činil 6,7 miliardy Kč. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték se zvýšil z červencových 17,4 % na 20,7 %, což je také vliv změn v podmínkách předčasného splácení účinných od září letošního roku.
"Aktuálně můžeme sledovat ožívání hypotečního trhu, přestože sazby neklesají tak rychle jako u spořicích účtech. Dramatický pokles sazeb se nedá čekat ani v závěru roku. Jedním z důvodů může být i fakt, že už teď někteří zpracovatelé avizují prodlužování lhůt schvalování s ohledem na přetlak žádostí o úvěr a jejich reálných kapacit," říká Michal Noha, ředitel produktového managementu v Raiffeisen stavební spořitelně.
Průměrná hypoteční sazba se opět snížila, po více než dvou letech je opět pod 5 %
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů po červencovém růstu opět klesla, a to zhruba o desetinu procentního bodu z 5,07 % na 4,98 %, čímž se dostala po více než dvou letech pod 5 %. Pokles reflektuje vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností, které začaly od června opět klesat a jejichž průměrná úroveň v posledních měsících byla nejnižší v letošním roce. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.
Hypoteční sazby reagují s několikaměsíčním zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů, nejen očekáváný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Zmíněné tržní úrokové sazby delších splatností po postupném rozkolísaném klesání začaly od března letošního roku opět růst. Tento vývoj se však v průběhu června otočil a zintenzivnil v posledních měsících, kdy trhy začaly opětovně sázet na rychlejší pokles sazeb Fedu. Tuzemské sazby delších splatností se tak nyní pohybují na nejnižších úrovních v letošním roce a zároveň na nejnižších úrovních od konce roku 2021. Ve srovnání s minulým měsícem jsou zhruba o 0,15 procentního bodu nižší.
"Poslední vývoj tržních sazeb delších splatností opět otevírá prostor pro budoucí snižování hypotečních sazeb, jelikož se sazby dostaly na nejnižší úrovně v letošním roce a zároveň jsou nejnižší od konce roku 2021. Hypoteční sazby na tento vývoj reagují vždy s několikaměsíčním zpožděním, pokud se tak vývoj na trhu neobrátí, další mírný pokles hypotečních sazeb by měl v příštích měsících pokračovat," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.
Průměrná velikost hypotéky dále vzrostla
Průměrná výše hypotéky v srpnu pokračovala v růstu, a to z 3,77 milionu na 3,95 milionu Kč. Od dubna tak průměrná výše hypotéky převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021 ve výši 3,46 milionu Kč. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění makroobezřetnostních příjmových limitů ze strany ČNB společně s postupným růstem reálných příjmů domácností. Výše hypotéky pak souvisí také s vývojem cen nemovitostí, které byly v prvním čtvrtletí letošního roku o necelých 10 % vyšší než v posledním čtvrtletí roku 2021 a pokračovaly v růstu i v druhém čtvrtletí.
Zdroj: ČBA