Americké akcie v úterý dále mírně zpevnily, náladu na trhu zlepšila opatření na podporu čínské ekonomiky
Akcie ve Spojených státech posílily, a to navzdory slabým údajům o spotřebitelské důvěře. Indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech. Díky rozsáhlému čínskému stimulačnímu balíčku byly motorem růstu těžební společnosti. Na devizovém trhu oslaboval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,20 % a obchodování zakončil na 42 208,22 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,25 % na 5 732,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,56 % na 18 074,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,15 % na 15,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 3,730 %. Ceny ropy stouply o zhruba procento a půl, zlato přes procento a stříbro zdražilo o čtyři a půl procenta. Bitcoin posílil o další procento a půl na asi 64 270 USD.
Ceny kovů dostaly impulz poté, co Čína, která je druhou největší ekonomikou světa, představila největší stimulační opatření od pandemie nemoci covid-19, aby vytáhla hospodářství z deflační krize. Na burze posílili těžaři mědi a lithia. Nahoru zamířily i akcie čínských firem obchodovaných v USA (Alibaba +7,88 %).
Ztrátu naopak vykázaly akcie provozovatele platebních karet Visa (-5,49 %). Investoři reagovali na žalobu amerického ministerstva spravedlnosti, která firmu viní z údajného porušování antimonopolních pravidel.
Na devizovém trhu dále oslaboval dolar. Americkou měnu táhla dolů data o pesimismu spotřebitelů ve Spojených státech. Díky oznámenému stimulu se naopak dařilo čínskému jüanu, který se vůči dolaru vyšplhal na 16měsíční maximum.
Kolem 22.00 SELČ ztrácel dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, 0,45 % na 100,40 bodu. Euro k dolaru posilovalo o 0,6 % na 1,1176 USD. Od japonského jenu dolar odepisoval 0,3 % na 143,23 JPY.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Americký výrobce letadel Boeing (v úterý -0,31 %) učinil stávkujícím zaměstnancům podle svých slov nejlepší a konečnou mzdovou nabídku. Největší odborová organizace o ní ale odmítla hlasovat a firma nechce o návrhu, který nesplňuje požadavky členů, vyjednávat, uvedla agentura Reuters. Více než 32 000 zaměstnanců firmy stávkuje od 13. září.
- Ve Spojených státech v úterý na protest nepřišly do práce tisíce zaměstnanců největšího hotelu Hilton (akcie mateřské společnosti v úterý +1,70 %) v havajské metropoli Honolulu. Požadují uzavření nových pracovních smluv. S odkazem na sdělení odborového svazu Unite here! o tom informovala agentura Reuters.
- Vedení americké společnosti Vista Outdoor (v úterý +1,86 %) již poněkolikáté odložilo mimořádnou valnou hromadu, která má rozhodnout o plánovaném prodeji divize sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group firmě Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada. Vista v tiskové zprávě uvedla, že valná hromada se místo 27. září bude konat až 9. října. Nové datum bude poslední možné před ukončením smlouvy s CSG, které připadá na 15. října, uvedla Vista.
- Americký exprezident Donald Trump vyhlásil, že USA budou pod jeho vedením brát pracovní místa jiným zemím, zatímco prezentoval protekcionistické plány ekonomických opatření před publikem v klíčovém volebním státě Georgia. Mimo jiné avizoval další snížení firemní daně pro společnosti vyrábějící ve Spojených státech. Podle amerického tisku ale chybí důležité detaily.
- Index cen amerických rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v červenci meziročně vyskočil o 5,9 % (odhad: +5,8 %, červen: +6,5 %), meziměsíčně stagnoval (červen: +0,6 %). Index cen rezidenčních nemovitostí FHFA v červenci meziměsíčně vzrostl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, červen: stagnace, revidováno z -0,1 %), meziročně se zvýšil o 4,5 % (červen: +5,3 %, revidováno z +5,1 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září klesl na -21 bodů (odhad: -17 bodů, srpen: -19 bodů).
- Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v září klesl na 98,7 bodu (odhad: 103,8 bodu, srpen: 105,6 bodu).
Výsledková sezóna
- Výsledky AutoZone (v úterý -0,16 %) v 4QFY2024: Zisk na akcii 48,10 USD (odhad: 53,61 USD), tržby 6,21 miliardy USD (odhad: 6,22 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC