Británie koupila továrnu na polovodiče, aby zajistila dodávky pro armádu
Britská vláda koupila od americké společnosti Coherent továrnu na polovodiče, která se potýká s problémy. Chce tak zajistit domácí výrobu polovodičů na bázi arsenidu gallia používaných ve vojenské technice, včetně stíhaček. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Britské vlády jen zřídka nakupují nebo provozují firmy. Sektor polovodičů, který vyrábí čipy pro digitální a průmyslová zařízení, je ale v poslední době v centru pozornosti kvůli své důležité roli v ekonomice a národní bezpečnosti.
Vláda uvedla, že závod v Newton Aycliffe na severu Anglie je jediným bezpečným domácím výrobcem těchto polovodičů. Díky nákupu, který informované zdroje vyčíslily na 20 milionů liber, bude zachováno 100 kvalifikovaných pracovních míst. Továrna se v posledních 12 měsících potýkala s problémy, protože přišla o komerční zakázky. Vláda chce do firmy investovat a přejmenuje ji na Octric Semiconductors UK.
Před třemi lety stát koupil jinou britskou továrnu na polovodiče, a to Newport Wafer Fab. Chtěla tak zabránit jejímu prodeji nizozemské firmě vlastněné čínskou společností.
Polovodiče na bázi arsenidu gallia jsou dražší než křemíkové, ale v některých specifických aplikacích, kde je potřeba vyšší rychlost nebo odolnost, jsou nepostradatelné. Umožňují rychlejší přenos signálů, jsou velmi efektivní při přeměně elektrické energie na světlo a jsou méně citlivé na vysoké teploty a záření ve srovnání s křemíkovými. Používají se zejména v telekomunikacích, ve fotovoltaice a pro LED a laserové diody.
Zdroj: ČTK