US MARKETZavírá za: 2 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Česko na ukrajinských uprchlících nakonec vydělá miliardy

Už v příštím roce bude celkový ekonomický přínos ukrajinských uprchlíků v Česku vyšší než celkové náklady na ně, včetně všech sociálních dávek a financí na nouzové ubytování od začátku invaze.

V letošním prvním pololetí už Česko na ukrajinských uprchlících vydělávalo. Konkrétně 4,4 miliardy korun, jak plyne z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Loni za celý rok bylo ještě "v mínusu", ale jen 0,6 miliardy. V roce 2022 pak to byl z pochopitelných důvodů "mínus" hlubší, a to 12,4 miliardy. Letos v prvním pololetí tak byl účet za uprchlíky, od začátku invaze, celkově -8,6 miliardy.

V průběhu příštího roku tak Česko velmi pravděpodobně dosáhne bodu, kdy začne na uprchlících v čistém vyjádření, za všechny roky počínaje rokem 2022, vydělávat. A to postupně miliardy, ba možná dokonce desítky miliard korun. Celkové náklady s nimi spjaté, například na zajištění nouzového ubytování a sociálních dávek, tak budou nižší, než kolik české veřejné kase přinesli a přinášejí, například na jejich odvodech na sociálním pojistném.

Česká ekonomikaPracovní trhUkrajina
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa