Ministr: Maďarská ekonomika v třetím čtvrtletí kvůli Německu téměř nerostla
Růst maďarské ekonomiky se v třetím čtvrtletí v meziročním srovnání blíží nule, varoval ve čtvrtek maďarský ministr hospodářství Márton Nagy. Zdůvodnil to stagnací ekonomiky v Německu, které je pro Maďarsko největším exportním trhem. Podle agentury Bloomberg se tak ukazuje, že hospodářský pokles Maďarska je hlubší, než se předpokládalo. Nagy zopakoval, že vláda příští rok odhaduje růst ekonomiky na tři až čtyři procenta, což je podle něj konzervativní odhad.
Premiér Viktor Orbán se snaží nastartovat hospodářský růst před volbami plánovanými na rok 2026. Maďarská ekonomika loni klesla, když míra inflace přesáhla v prvním čtvrtletí 25 %, což byla nejvyšší úroveň v Evropské unii. Letos v září se míra inflace v Maďarsku poprvé od roku 2021 dostala pod 3% cíl maďarské centrální banky.
Ekonomové podle agentury Reuters až dosud očekávali, že maďarská ekonomika ve třetím čtvrtletí vykáže meziroční růst o 1,3 %.
"Náš vnitřní růst je zajištěn," uvedl Nagy na podnikatelské konferenci. "Ale vnější růst na nás nezávisí," řekl. "V ekonomice, kde podíl vývozu představuje 80 % hrubého domácího produktu a expozice vůči německé ekonomice je tak silná, je to obtížná otázka," dodal.
Vídeňský institut pro mezinárodní ekonomická studia (wiiw) ve svém výhledu ve středu uvedl, že přestože některé země střední a východní Evropy výrazně trpí recesí v Německu, jejich ekonomiky rostou mnohem silněji než v eurozóně a tento region ji ekonomicky dohání.
"Krize v Německu doléhá jako mlýnský kámen na mnoho ekonomik v regionu a omezuje jejich růstové vyhlídky," řekl nicméně Richard Grieveson, který je hlavním autorem podzimní prognózy institutu pro 23 zemí v regionu střední a východní Evropy. To se podle institutu projevuje i v klesající výrobě v automobilovém průmyslu, který v Maďarsku podobně jako v České republice a ve Slovinsku tvoří zhruba 15 % HDP. Propad výroby však probíhá s časovým zpožděním, a proto lze v této oblasti očekávat ještě další potíže, píší autoři prognózy.
Zdroj: ČTK