Běžní Američané před volbami hodnotí ekonomiku výrazně hůře než odborníci
Řada Američanů označuje vývoj ekonomiky za hlavní faktor, na základě kterého se budou rozhodovat, komu odevzdají svůj hlas v nadcházejících prezidentských volbách. Podle mnoha expertů zažívá ekonomika Spojených států v poslední době překvapivě silný růst, řadoví voliči ale vývoj hospodářství hodnotí mnohem skeptičtěji. S odvoláním na průzkumy veřejného mínění to napsal server CBS.
Šest z deseti Američanů podle průzkumu CBS popisuje domácí ekonomiku jako celkem špatnou nebo velmi špatnou, zatímco pouze jeden z deseti ji hodnotí jako velmi dobrou. "Rozdíl mezi optimistickými výroky ekonomů a tím, co říkají lidé, nebyl nikdy tak velký," uvedl hlavní ekonom společnosti Moody's Analytics Mark Zandi.
Podle řady ukazatelů se americká ekonomika po koronavirové krizi znovu postavila na pevné základy. Hrubý domácí produkt roste solidním tempem, míra nezaměstnanosti se drží na relativně nízké úrovni a inflace se po výrazném vzestupu vrací do blízkosti dvouprocentního cíle americké centrální banky.
K překvapení řady expertů si americká ekonomika udržuje solidní růst, přestože Fed v rámci boje proti inflaci přikročil k výraznému zvýšení úroků. V minulosti podobná opatření často vedla k hospodářskému poklesu, nyní se však zdá, že se americké ekonomice podaří dosáhnout takzvaného měkkého přistání, tedy že překoná inflaci, aniž by vstoupila do recese, píše CBS. "Za 35 let v pozici ekonoma jsem jen zřídka viděl ekonomiku, která by si vedla tak dobře," uvedl Zandi.
Ve druhém čtvrtletí se HDP Spojených států v přepočtu na celý rok zvýšil o tři procenta, tempo jeho růstu tak výrazně zrychlilo z 1,6 procenta ve druhém kvartálu. Míra nezaměstnanosti se pohybuje v blízkosti čtyř procent a inflace v září sestoupila na 2,4 procenta, což je nejnižší úroveň od února 2021. Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden zvýšil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,8 procenta, do té doby počítal s růstem o 2,6 procenta.
"Ačkoliv ekonomické údaje naznačují, že trh práce, spotřebitelské výdaje a celá ekonomika prokazují značnou odolnost a sílu, názory spotřebitelů na hospodářské podmínky a na další vyhlídky zůstávají pesimistické," uvedla hlavní ekonomka společnosti Nationwide Kathy Bostjancicová. "Příčiny tohoto pesimismu tkví v dřívějším vzestupu inflace, který výrazně zvýšil úroveň cen zboží a služeb, včetně bydlení, a v nadále vysokých úrokových sazbách, které zatěžují zejména domácnosti s nižšími a středními příjmy," dodala.
Například potraviny jsou nyní podle CBS ve Spojených státech zhruba o čtvrtinu dražší než v lednu 2020, tedy před pandemií covidu-19. "Téměř každý má u potravin položku, kterou pravidelně kupuje a kterou používá jako měřítko při hodnocení ekonomiky," uvedl Zandi. Upozornil, že za poslední rok ceny potravin sice příliš nerostly, ale jsou výrazně vyšší než před čtyřmi lety. "Nevrátí se zpět na dřívější úrovně. To je to, co lidé cítí," dodal.
Podle výsledků průzkumu společnosti Gallup se více než polovina Američanů domnívá, že jsou na tom dnes spolu se svými rodinami hůře než před čtyřmi lety. Nedávný průzkum firmy Ipsos pak ukázal, že více než polovina dospělých Američanů považuje inflaci za hlavní problém své země.
V souboji o Bílý dům se 5. listopadu utkají viceprezidentka Kamala Harrisová z Demokratické strany a bývalý prezident Donald Trump kandidující za Republikánskou stranu. Podle průzkumu CBS jsou nyní v hodnocení ekonomiky skeptičtější voliči republikánů než voliči demokratů. Zandi ale předpokládá, že v případě Trumpova vítězství by se tento trend otočil a republikánští voliči by začali ekonomiku hodnotit příznivěji, zatímco podporovatelé demokratů by se náhle stali většími pesimisty.
Zdroj: ČTK