US MARKETOtevírá za: 15 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Pavel: ČR by měla kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost

Česko by podle prezidenta Petra Pavla mělo kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost. Je v nich potenciál pro mezinárodní spolupráci, řekl v pondělí při slavnostním zahájení festivalu Czech Space Week v Praze. Kosmické technologie podle Pavla zasahují do téměř všech částí lidského života, bez nich by například předpovědi počasí před zářijovými povodněmi byly méně přesné.

Kosmický výzkum Pavel zároveň považuje za obor s vysokou přidanou hodnotou. ČR má podle něj v této oblasti co nabídnout. "Vidím velkou perspektivu," uvedl.

Přestože pro mnoho lidí jsou kosmické aktivity podle Pavla vzdálené, bez nich je život v podstatě nepředstavitelný. "Například jenom povodně, kterým jsme čelili před několika měsíci, a teď vidíme ty dopady znovu ve Španělsku. Pokud bychom neměli tak přesná data ze satelitního průzkumu, tak zřejmě i předpovědi našeho hydrometeorologického ústavu, odhady, kam až povodně budou sahat, by byly mnohem méně přesné, a škody by byly výrazně větší, a to i na životech," uvedl prezident.

Spolu s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) Pavel také vyzdvihl účast českého stíhacího pilota Aleše Svobody ve vesmírném programu Evropské kosmické agentury (ESA). "Pokud se to podaří dotáhnout do konce, tak to bude velká prestiž pro ČR," uvedl Pavel. Svoboda by se po Vladimíru Remkovi mohl stát druhým Čechem, který se podívá do vesmíru.

Také další kosmické aktivity ve světě podle Kupky nesou českou stopu. Například na evropské raketě Ariane 6, která v červenci dokončila první misi, je i česká vlajka. "Je to víc než jen cesta do vesmíru, jde o to, abychom dokázali zvednout větší vlnu zájmu o kosmické aktivity," řekl. Přesto ale Česko potřebuje více studentů v technických a přírodovědných oborech, uvedl. "Potřebujeme to jako sůl. Potřebujeme to proto, aby, mimo jiné, měl na všechny ty vědecké týmy a společnosti, které se věnují kosmickému průmyslu, kdo navazovat," dodal.

Kupka věří, že právě festival Czech Space Week lidem vesmírné aktivity lépe vysvětlí a přiblíží. Kosmický výzkum totiž podle něj umožňuje i sledování klimatických změn či světelného znečištění. Důležitý je ale také pro zemědělství a dopravu, řekl.

V listopadu 2022 ESA představila nový tým astronautů pro vesmírný program. V hlavním týmu astronautů jsou dvě ženy a tři muži, kteří budou zaměstnanci agentury, Svoboda je spolu s dalšími deseti lidmi v rezervním týmu, jsou tedy k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu.

Šanci podívat se do vesmíru měl také český umělec Yemi A.D., který byl mezi osmi členy posádky, s níž se chtěl japonský miliardář Jusaku Maezawa v lodi společnosti SpaceX vypravit na cestu kolem Měsíce. Japonec ale kvůli odkladům a nejasnému harmonogramu oznámil konec plánu.

Vláda na konci letošního srpna schválila zajištění podpory vesmírných aktivit v Česku přes rámcový projekt ESA i po roce 2025. Projekt ESA má pomoct s realizací národního projektu Česká cesta do vesmíru, který spočívá v propojení firem, výzkumu vesmírných technologií a vzdělávání. Neslouží k financování letu Svobody do vesmíru.

Na kosmických aktivitách se podle premiéra Petra Fialy (ODS) v červnu podílelo přibližně 150 českých firem, start-upů a akademických institucí. Číslo podle něj rychle roste. České firmy se podle Kupky podílejí na více než 600 úspěšných vědeckých technologických vesmírných programech, jsou zapojeny do 30 vesmírných misí a dodávaly díly pro tři rakety.

Zdroj: ČTK

Česká republikaMezinárodní obchodTechnologie
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa