MMF zahájil nový přezkum plnění úvěrového programu pro Ukrajinu
Mezinárodní měnový fond (MMF) zahájil další přezkum plnění úvěrového programu pro Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na prohlášení ukrajinského ministerstva financí. Kyjev v poslední době odložil přijetí daňových zákonů, které MMF očekával.
Fond vyslal své zaměstnance do Kyjeva na jednání, které může otevřít cestu k uvolnění dalších 1,1 miliardy USD ze slíbeného čtyřletého úvěru. Pokud představitelé MMF potvrdí, že Kyjev splnil své závazky, obdrží země peníze v prosinci.
Ukrajina měla podle prohlášení splnit čtyři strukturální kritéria, včetně posouzení finančních rizik pro stabilitu a strategii privatizace státních podniků. Guvernér ukrajinské centrální banky Andrij Pyšnyj na Facebooku uvedl, že součástí týmu, který Kyjev navštíví, je i specialista na boj proti korupci a právní stát Emmanuel Mathias.
V rámci čtyřletého úvěrového programu má Kyjev od MMF obdržet 15,6 miliardy USD. Od ruské invaze již fond poskytl Kyjevu 9,8 miliardy USD.
Předchozí hodnocení MMF v září však odhalilo rozpory s ukrajinskou centrální bankou ohledně tempa devalvace hřivny a politiky úrokových sazeb, řekly agentuře Bloomberg zdroje obeznámené s jednáním. Fond také považoval ze nedostatečný ukrajinský plán na zvýšení daní a navrhoval zvýšit daň z přidané hodnoty, dodaly zdroje. Minulý měsíc ukrajinský parlament schválil zákon, který ruší několik daní, včetně tzv. vojenské daně pro domácnosti a malé podniky. Zákon stále nepodepsal prezident Volodymyr Zelenskyj, důvod nebyl uveden. Navíc vláda plánuje přidělit každému Ukrajinci jednorázovou platbu 1 000 hřiven (575 Kč) jako ekonomickou úlevu.
MMF také vyjádřil znepokojení z odvolání generálního ředitele provozovatele ukrajinské energetické sítě.
MMF očekává, že v letošním roce ukrajinská ekonomika vzroste o tři procenta. V příštím roce se má hrubý domácí produkt zvýšit o 2,5 až 3,5 %. Rizika ohrožující výhled země, která se od února 2022 brání rozsáhlé vojenské agresi sousedního Ruska, však zůstávají mimořádně vysoká.
Kyjev vynakládá zhruba 60 % z celkového rozpočtu na financování armády. Při vyplácení důchodů a platů zaměstnancům veřejného sektoru či při financování sociálních a humanitárních výdajů je z velké míry závislý na finanční podpoře západních partnerů. Podle údajů ministerstva financí z letošního září Ukrajina od začátku války obdržela od svých západních partnerů finanční pomoc 98 miliard USD.
Zdroj: ČTK