US MARKETOtevírá za: 11 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Nová startupová asociace chce pomoci snížit byrokracii a zviditelnit odvětví

Nově vzniklá Česká startupová asociace chce zlepšit podmínky pro fungování start-upů v Česku, pomoct jim například snižovat byrokracii, která brání v rozvoji nového podnikání, a odvětví zviditelnit. Hodlá o tom vést dialog s politiky. Na představení asociace to novinářům sdělili její zástupci. Asociaci povede bývalý poslanec za Piráty Martin Jiránek. Mezi její první členy patří některé kapitálové fondy či technologické start-upy.

"Česko mezi evropskými zeměmi v podpoře start-upů stále zaostává. Cílem asociace je posílit startupový sektor při navrhování a prosazování klíčových změn. Chceme reprezentovat všechny start-upy, investory i další ekosystémové hráče. Řešení nevymyslí politici, to je naše práce. Musíme ukázat cíle a směr, dodat argumenty a čísla, popsat praxi, navrhnout opatření, vysvětlovat a vyjednávat," řekl Jiránek.

Hlavním cílem asociace na nejbližší měsíce je zpracovat ucelený návrh provázaných legislativních a systémových opatření k vytvoření startupového prostředí v Česku. Za navazující úkol označili zástupci asociace tyto návrhy představit a projednat s politickými stranami tak, aby se ideálně v příštím volebním období mohly zavést do praxe.

Za cíl si asociace vytyčila sedm hlavních bodů. Jde například o snížení byrokracie a náročnosti na podnikání či nastavení lepších podmínek. Podle zástupců asociace například v Česku neexistuje smysluplná možnost opce na nákup zaměstnaneckých akcií, tedy takzvaný plán ESOP, který představuje rozdělení určitého podílu zisku společnosti mezi zaměstnance. Řešit chtějí zástupci asociace také podle nich nesprávně nastavený systém pro živnostníky nebo to, že penzijní fondy nemohou investovat. Stát také podle asociace neumožňuje snadný přístup k veřejným datům a chybí mu hospodářská strategie pro rozvoj startupové soustavy v ČR.

Prvními členy asociace jsou kapitálové fondy Credo Ventures, Presto Ventures či Purple Ventures nebo například technologické start-upy Keboola, Liftago a Oddin. Členy ale jsou také Sparring a Novalia a právní kanceláře zaměřené na technologický sektor. S desítkami dalších partnerů nyní asociace jedná, dále také plánuje spolupracovat s dalšími podobnými organizacemi, jako jsou například Česká fintechová asociace nebo Czech Founders.

Z analýzy StartupJobs, Vodafone Nápad roku a investiční společnosti J&T ze začátku letošního roku start-upy v roce 2022 zaměstnávaly v Česku přes 150 000 zaměstnanců, tedy přibližně čtyři procenta celkového počtu. Jde o dvojnásobek toho, kolik lidí je zaměstnaných v zemědělství a dvě třetiny zaměstnanců ve stavebnictví. Průměrná mzda ve start-upech dosahovala 65 000 korun měsíčně, byla tedy o přibližně 20 000 korun vyšší než průměrná mzda v Česku.

Podle agentury CzechInvest Česká republika v současné době splňuje 35 procent standardů na podporu start-upů, které stanovila platforma Europe Startup Nations Alliance (ESNA). Dobré výsledky má ČR v zajišťování přístupu k financování, veřejným zakázkám a v programech na lákání talentů. Naopak hůře je na tom v umožnění rychlého zakládání start-upů nebo zavádění zaměstnaneckých akcií.

Zdroj: ČTK

Česká republikaStartupy
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa