Americké akcie ve středu po sérii ekonomických dat klesly, dolar oslabil
Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily, nejhůře si vedl index Nasdaq. Akcie technologických společností se v předvečer Dne díkůvzdání propadly kvůli obavám, že centrální banka USA může být opatrná při snižování úrokových sazeb, protože inflace zůstává silná. Ve čtvrtek zůstanou finanční trhy v USA kvůli svátku zavřené a v pátek bude obchodování zkrácené.
Index Dow v polovině týdne klesl 0,31 % na 44 722,06 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,38 % na 5 998,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,60 % na 19 060,48 bodu. S&P 500 je ale na cestě vykázat nejsilnější měsíční růst za rok, protože trhy se domnívají, že politika zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa bude přínosem pro místní podniky a celou ekonomiku.
Index volatility VIX ve středu zůstal na 14,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 4,261 %.
Akcie firem Dell Technologies (-12,25 %) a HP (-11,36 %) klesly kvůli slabším prognózám. Špatná nálada se rozšířila také na velké firmy ze sektoru informačních technologií, a ztráty tak zaznamenaly i společnosti jako NVIDIA (-1,15 %) a Microsoft (-1,17 %). Index malých firem Russell 2000, který na začátku týdne stoupl na rekord, však pokračoval v růstu a připsal si 0,08 %.
Středeční statistika ukázala, že spotřebitelské výdaje v USA se v říjnu solidně zvýšily, což naznačuje, že ekonomika si na začátku čtvrtého čtvrtletí držela silné tempo růstu. Pokrok ve snižování inflace se ale v posledních měsících zastavil. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) v říjnu stoupl meziměsíčně o 0,2 %, tedy stejným tempem jako v září. Meziroční tempo růstu však stouplo na 2,3 % ze zářijových 2,1 %. PCE je preferovaným ukazatelem inflace pro Fed a má zásadní význam pro posouzení výhledu měnové politiky.
Obchodníci zvýšili sázky na to, že Fed na prosincovém zasedání sníží základní úrok o čtvrt procentního bodu. Předpokládají ale, že v lednu a v březnu Fed úroky nechá beze změny.
Investoři také stále odhadují dopad pondělního slibu Trumpa zavést cla 25 % na dovoz z Mexika a Kanady a 10 % na čínské zboží, pokud se nezastaví příliv smrtícího opioidu fentanyl a migrantů do USA. Banka Goldman Sachs tento týden varovala, že eskalace celní politiky představuje riziko oddálení návratu k 2% inflačnímu cíli Fedu.
Investoři také hodnotili další statistické údaje. Revidovaná zpráva ukázala, že hrubý domácí produkt USA vzrostl v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok o 2,8 %, což bylo v souladu s očekáváním a prvním odhadem z minulého měsíce. Říjnové objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby pak vzrostly o 0,2 %, méně, než se čekalo.
Zápis z listopadového zasedání Fedu ukázal, že představitelé centrální banky si nejsou jisti výhledem na snížení úrokových sazeb a tím, jak moc současné úrokové sazby brzdí ekonomiku.
Dolar ve středu oslabil
Americký dolar ve středu v reakci na řadu statistických údajů z USA, které potvrdily odolnost americké ekonomiky, oslabil. Investoři také vyhodnocovali riziko, že Trump zahájí celní válku, kterou nikdo nevyhraje. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,9 % na 106,06 bodu a euro vůči dolaru posílilo o 0,8 % na 1,0566 USD.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Americká ekonomika vzrostla v třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok tempem 2,8 %, hospodářská expanze tak zpomalila proti druhému čtvrtletí, kdy celoroční tempo činilo tři procenta. Ve zpřesněné zprávě to ve středu uvedlo americké ministerstvo obchodu. Statistici tak potvrdili rychlý odhad zveřejněný zhruba před měsícem.
- Společnost Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada se stala vlastníkem americké skupiny Kinetic, která sdružuje přední americké výrobce malorážového střeliva. Ve středeční tiskové zprávě to oznámil nyní už bývalý majitel firmy Kinetic, americká společnosti Vista Outdoor. Hodnota transakce činí zhruba 2,2 miliardy dolarů.
- Obchodní bilance USA se zbožím v říjnu skončila deficitem 99,08 miliardy USD (odhad: -99,9 miliardy USD, září: -108,69 miliardy USD, revidováno z -108,23 miliardy USD).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stouply o 0,2 % (odhad: +0,5 %, září: -0,4 %).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v listopadu klesl na 40,2 bodu (odhad: 44 bodů, říjen: 41,6 bodu).
- Velkoobchodní zásoby v říjnu stouply o 0,2 % (flash: stagnace, září: -0,2 %).
- Rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí ve Spojených státech v říjnu meziročně stouply o 5,4 % (září: +2,6 %), meziměsíčně se zvýšily o 2 % (odhad: -2 %, září: +7,5 %, revidováno z +7,4 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. listopadu klesl na 213 tisíc z 215 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 213 tisíc). Čekal se výsledek 216 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 16. listopadu stoupl na 1,907 milionu z 1,898 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,908 milionu), když se čekal růst na 1,910 milionu.
- Osobní příjmy Američanů se v říjnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % a výdaje stouply o 0,4 %. U příjmů se čekal růst o 0,3 %, u výdajů se čekalo zvýšení také o 0,3 %. Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace), Fedem preferovaný inflační ukazatel, se meziročně zvýšil o 2,3 % (v souladu s odhady, září: +2,1 %) a jádrový index výdajů na osobní spotřebu (jádrová PCE inflace) stoupl meziročně o 2,8 % (v souladu s odhady, září: +2,7 %).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK