Evropské akcie ve středu převážně zpevnily, proti proudu šla londýnská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo většinou v zelených číslech, pouze londýnská burza uzavřela v minusu. Dařilo se akciím z maloobchodního odvětví, naopak cenné papíry ze sektoru ropy a zemního plynu patřily k nejhorším. V rámci makrodat investoři vyhodnocovali mimo jiné indexy nákupních manažerů ve službách a kompozitní PMI.
Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne posílil o 0,37 % na 517,45 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,28 % na 8 335,81 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,08 % na 20 232,14 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 0,66 % a skončil na 7 303,28 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 se dařilo mimo jiné akciím společností Hugo Boss (+9,75 %), Zalando (+8,21 %) nebo Hexagon (+7,85 %). V minusu naopak seanci zakončily den cenné papíry firem Vestas Wind Systems (-10,90 %), Andritz (-5,35 %) či Signify (-4,37 %).
Nejdůležitější středeční události na evropských trzích
- Maďarsko požádalo Spojené státy, aby ruské společnosti Gazprombank poskytly výjimku ze sankcí u plateb za dodávky zemního plynu. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Varoval, že tyto sankce by mohly mít negativní dopad na některé spojence USA.
- Šéf německého koncernu Volkswagen Oliver Blume ve středu na setkání se zaměstnanci závodu ve Wolfsburgu hájil plány vedení na úspory, které počítají i se snižováním platů a propouštěním. Odbory, které v pondělí uspořádaly v Německu výstražnou stávku, vyzval ke kompromisu. Jejich návrh řešení, který vylučuje uzavírání závodů, podle něj ale k řešení krize v největší evropské automobilce nestačí.
- Globální ekonomika v letošním roce vykáže růst o 3,2 procenta, v dalších dvou letech pak tempo růstu hrubého domácího produktu mírně zrychlí a dosáhne 3,3 procenta. Ve svém výhledu světové ekonomiky to ve středu uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Upozornila nicméně, že rizikem je sílící protekcionismus v mezinárodním obchodě. České ekonomice na letošek předpovídá růst o jedno procento, v příštím roce zrychlení tempa na 2,4 procenta a v roce následujícím na 2,6 procenta.
- Index nákupních manažerů (PMI) ve službách od společnosti S&P Global v listopadu podle finálních dat klesl na 49,5 bodu z říjnových 51,6 bodu. Pokles byl ale mírnější, než uváděl předběžný PMI (49,2 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Kompozitní index nákupních manažerů, který zahrnuje vedle služeb i výrobu, klesl podle finálních dat na 48,3 bodu z 50 bodů (flash: 48,1 bodu).
- Aktivita v ruském sektoru služeb se v listopadu pátý měsíc za sebou zvýšila, index aktivity se ocitl nejvýše od ledna. Přispěl k tomu hlavně nárůst nových zakázek. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky ve středu zveřejnila společnost S&P Global.
- Americká farmaceutická společnost Novavax podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v České republice dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů USD. Oznámila to ve středu v tiskové zprávě. Novavax koupil továrnu v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020. Dokončení transakce se očekává 30. prosince.
- Eurozóna: Výrobní ceny v říjnu meziročně klesly o 3,2 % (odhad: -3,3 %, září: -3,4 %), meziměsíčně se v souladu s odhady zvýšily o 0,4 % (září: -0,6 %).
Zdroj: CNBC