Americké akcie ve středu posílily, index Dow poprvé uzavřel nad 45 000 bodů
Americké akcie ve středu posílily v čele s technologickými společnostmi. K růstu akciového trhu podle analytiků přispěly výroky šéfa americké centrální banky Jeromea Powella.
Index Dow si připsal 0,69 % na 45 014,04 bodu, a poprvé tak uzavřel nad 45 000 bodů, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 6,086,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil dokonce o 1,30 % na 19 735,12 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,13 % na 13,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 4,182 %.
Akcie softwarové společnosti Salesforce posílily o 10,99 % poté, co čtvrtletní tržby podniku překonaly očekávání analytiků. Firma navíc zveřejnila příznivý výhled pro své nové produkty s integrovanou umělou inteligencí. Díky příznivým hospodářským výsledkům prudce zpevnily i akcie výrobce čipů Marvell Technology (+23,19 %).
Šéf americké centrální banky Jerome Powell uvedl, že americká ekonomika je silnější, než se zdála být v září, kdy centrální banka zahájila snižování úrokových sazeb. Zároveň poukázal na pokroky při snižování inflace. Prohlásil rovněž, že nemá obavy ze ztráty nezávislosti Fedu v souvislosti s blížícím se nástupem Donalda Trumpa do prezidentské funkce.
Dolar ve středu oslabil k euru
Na devizovém trhu v polovině týdne euro mírně posilovalo vůči americkému dolaru, a to navzdory vyslovení nedůvěry francouzské vládě. Kolem 22.00 SEČ si jednotná evropská měna připisovala necelou desetinu procenta a pohybovala se v blízkosti 1,0515 USD.
Dolní komora francouzského parlamentu ve středu po týdnech sporů o rozpočet na příští rok vyslovila nedůvěru menšinové vládě premiéra Michela Barniera, který je ve funkci teprve tři měsíce. Podle analytiků bylo nicméně vyslovení nedůvěry v kurzu eura zohledněno již v předchozích dnech.
Na dolar měly negativní vliv nejnovější údaje o vývoji amerického trhu práce a sektoru služeb, které signalizují zpomalování růstu ekonomiky Spojených států. To podporuje očekávání, že Fed tento měsíc přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb.
Fed bude o nastavení úroků rozhodovat na dvoudenním zasedání, které se bude konat 17. a 18. prosince. Minulý měsíc centrální banka zredukovala základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50 až 4,75 %.
Nejdůležitější středeční události na amerických trzích
- Spotový bitcoinový ETF od společnosti BlackRock s názvem iShares Bitcoin Trust (IBIT) nyní drží 500 380 bitcoinů, což představuje 2,38 % celkové nabídky této kryptoměny. Stal se tak nejaktivnějším spotovým ETF. IBIT už také překonal objem firmy MicroStrategy, která zůstává největším firemním držitelem bitcoinu s počtem 402 100 digitálních mincí.
- V americkém soukromém sektoru v listopadu vzniklo 146 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 150 tisíc míst po vzniku 184 tisíc pozic (revidováno z 233 tisíc) v říjnu. Oznámila to ve středu organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní páteční data z amerického trhu práce. Analytici předpokládají, že celková míra nezaměstnanosti v listopadu činila 4,2 %.
- Americká automobilka General Motors odepíše za operace v Číně více než pět miliard dolarů. Jeden tamní společný podnik musí restrukturalizovat a druhému klesla hodnota. S odkazem na sdělení firmy akcionářům o tom informuje agentura Reuters.
- V New Yorku byl ve středu zastřelen šéf americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Brian Thompson. Informovala o tom newyorská policie, která střelbu označila za cílený útok. Motiv činu však zatím není známý.
- Americká farmaceutická společnost Novavax podepsala smlouvu o prodeji svého závodu v České republice dánské firmě Novo Nordisk za 200 milionů USD. Oznámila to ve středu v tiskové zprávě. Novavax koupil továrnu v obci Bohumil nedaleko středočeských Jevan v roce 2020. Dokončení transakce se očekává 30. prosince.
- Zakladatel společnosti MicroStrategy Michael Saylor navrhl Microsoftu investovat 100 miliard dolarů ročně do bitcoinu. Mohlo by to podle něj výrazně zvýšit hodnotu akcií společnosti a posílit pozici firmy. O návrhu budou rozhodovat akcionáři Microsoftu už 10. prosince.
- Kompozitní index nákupních manažerů ve Spojených státech v listopadu podle finálních dat S&P Global stoupl na 54,9 bodu (flash: 55,3 bodu, říjen: 54,1 bodu), PMI ve službách stoupl na 56,1 bodu (flash: 57 bodů, říjen: 55 bodů). Index nákupních manažerů ve službách od ISM klesl na 52,1 bodu (odhad: 55,5 bodu, říjen: 56 bodů).
- Průmyslové objednávky v USA v říjnu meziměsíčně v souladu s odhady stouply o 0,2 % (září: -0,2 %, revidováno z -0,5 %).
- Globální ekonomika v letošním roce vykáže růst o 3,2 %, v dalších dvou letech pak tempo růstu hrubého domácího produktu mírně stoupne a dosáhne 3,3 %. Ve středu to v aktualizovaném výhledu uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Upozornila nicméně, že rizikem je sílící protekcionismus v mezinárodním obchodě. České ekonomice na letošek předpovídá růst o procento, pro příští rok pak zvýšení tempa růstu na 2,4 % a v roce následujícím na 2,6 %.
Výsledková sezóna
- Výsledky Foot Locker v 3QFY2025: Upravený zisk na akcii 0,33 USD (odhad: 0,40 USD), tržby 1,96 miliardy USD (odhad: 2 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 3QFY2025: Upravený zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 7,56 miliardy USD (odhad: 7,45 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 4QFY2024: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (v souladu s odhady), tržby 3,14 miliardy USD (v souladu s odhady).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK