Americké akciové indexy v pátek zakončily smíšeně, Dow ztratil posedmé v řadě. Ani za celý týden se benchmarky na směru neshodly
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek uzavřely smíšeně, když Dow oslabil již sedmou obchodní seanci v řadě. To znamená jeho nejdelší sérii ztrát od roku 2020. Náladu investorů negativně ovlivnily rostoucí výnosy státních dluhopisů. Optimistická předpověď společnosti Broadcom ale pomohla udržet dobrou náladu v souvislosti s tématem umělé inteligence.
Index Dow v pátek oslabil o 0,20 % na 43 828,06 bodu, širší S&P 500 zůstal v procentuálním vyjádření beze změny (korigoval jen o 0,16 bodu) na 6 051,09 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,12 % na 19 926,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,79 % na 13,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 4,399 %. Cena ropy se v pátek zvýšila o 1,5 %, zlato naopak korigovalo o více než procento. Bitcoin v závěru pracovního týdne posiloval přes 1 % a obchodoval se za zhruba 101 300 USD.
Výrobce čipů Broadcom (+24,43 %) zveřejnil předpověď čtvrtletních tržeb, která překonala očekávání analytiků, a v příštích několika letech očekává vysoký růst poptávky po svých čipech pro umělou inteligenci. Optimistický výhled vyvolal prudký růst ceny akcií firmy a tržní kapitalizace společnosti poprvé překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Za celý rok se tržby společnosti z umělé inteligence zvýšily o 220 % na 12,2 miliardy dolarů. Ve svém čtvrtém finančním čtvrtletí Broadcom vykázal tržby 14,05 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 51 %.
Celkově se ale ceny akcií polovodičových firem vyvíjely smíšeně. Například cenné papíry společnosti Marvell Technology (+10,79 %) výrazně posílily, nedařilo se naopak akciím Nvidie (-2,25 %). Další ziskovou seanci mají za sebou cenné papíry výrobce elektromobilů Tesla (+4,34 %), které za celý týden zpevnily o 12,08 %.
Americké akcie letos opakovaně dosáhly nových rekordů díky zájmu o technologické firmy, které těží ze zájmu o umělou inteligenci. Nálada investorů se také zlepšila po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Trhy čekají, že jeho politika, která je nakloněná podnikání, by mohla zlepšit ziskovost firem. Po nedávném vzestupu na maxima ale tento týden akcie částečně nabíraly dech.
"Jsme tak trochu 'uvězněni' v obchodním rozpětí," řekl Jay Hatfield, generální ředitel společnosti Infrastructure Capital Advisors, v rozhovoru pro CNBC. "Nasdaq bude překonávat ostatní, malé společnosti budou zaostávat, Dow bude také zaostávat, dokud se neobjeví nějaký katalyzátor."
Index Dow za celý týden oslabil o 1,82 %, S&P 500 zakončil týden ve ztrátě 0,64 % a Nasdaq Composite se během uplynulého týdne zvýšil o 0,34 %.
Dolar v pátek skončil téměř beze změny
Americký dolar v pátek skončil téměř beze změny, za celý týden ale vykázal nejvyšší růst za poslední měsíc. Dolaru podle analytiků svědčí možnost, že by americká centrální banka mohla v příštím roce snižovat základní úroky pomaleji, než se dosud předpokládalo.
Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, si připsal 0,03 % na 106,99 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,3 % na 1,0496 USD. Dolar k jenu vzrostl o 0,7 % na 153,67 JPY.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) údajně zaslala Elonu Muskovi výzvu k urovnání sporu týkajícího se jeho koupě Twitteru, nyní známého jako X. Podle příspěvku, který Musk sdílel na síti X, byla výzva doprovázena hrozbou, že bude čelit obvinění, pokud na nabídku nepřistoupí.
- Společnost International Swedish Match North America (SMNA), což je dceřiný podnik nadnárodního tabákového koncernu Philip Morris International (PMI), zaplatí 1,2 milionu dolarů za mimosoudní ukončení vyšetřování ohledně porušení zákazu prodeje ochuceného tabáku ve washingtonském okrsku District of Columbia. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
- Poradenská společnost McKinsey & Company zaplatí 650 milionů dolarů za mimosoudní urovnání federálního vyšetřování služeb, které poskytovala výrobci opioidů Purdue Pharma. S odvoláním na soudní dokumenty o tom v pátek informovaly tiskové agentury. Média a úřady v souvislosti s opioidy dlouhodobě mluví o krizi nebo epidemii.
- Index cen dovozu do USA v listopadu meziročně vzrostl o 1,3 % (říjen: +0,6 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,1 % (říjen: +0,1 %). Index cen vývozu z USA meziročně vzrostl o 0,8 % (říjen: +0,1 %), meziměsíčně stagnoval (říjen: +1 %).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Čínští regulátoři zahájili vyšetřování amerického výrobce čipů NVIDIA, a to kvůli možnému porušování antimonopolních zákonů. Oznámil to v pondělí čínský státní úřad pro regulaci trhu. Krok bude pravděpodobně vnímán jako odveta za nové restrikce na vývoz vyspělých polovodičových technologií do Číny, které nedáno představily Spojené státy.
- Americká společnost Omnicom Group převezme za 13,25 miliardy dolarů konkurenta Interpublic Group. Jejich spojením vznikne největší reklamní agentura na světě. Omnicom v pondělí o transakci informovala na svém webu, a potvrdila tak dřívější informaci deníku The Wall Street Journal. Tradiční hráči se snaží lépe konkurovat velkým technologickým firmám v souvislosti se zrychlujícím využíváním umělé inteligence.
- Čínská společnost ByteDance a její dceřiná firma TikTok v pondělí v USA požádaly odvolací soud, aby dočasně pozastavil platnost zákona, který po společnosti ByteDance požaduje, aby do 19. ledna příštího roku prodala TikTok. Zákon vyžaduje od sociální sítě TikTok do uvedeného data ukončení vazeb s čínskou mateřskou společností a umožňuje zákaz platformy v USA, pokud na požadavek nepřistoupí.
- Antivirová společnost Gen Digital vzniklá spojením americké NortonLifeLock a českého Avastu se dohodla na koupi finančnětechnologické společnosti MoneyLion. Hodnota transakce dosahuje zhruba miliardy dolarů. Gen Digital tak chce posílit svoji nabídku v oblasti spotřebitelských financí. Oznámily to společnosti v úterním prohlášení.
- Index optimismu malých firem (NFIB) v listopadu stoupl na 101,7 bodu (odhad: 94,2 bodu, říjen: 93,7 bodu).
- Produktivita práce v USA mimo zemědělství v třetím čtvrtletí stoupla o 2,2 % (odhad: +2,2 %, 2Q2024: +2,5 %).
- Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v listopadu podle očekávání stouplo na 2,7 % z říjnových 2,6 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo americké ministerstvo práce. Takzvaná jádrová inflace - bez zahrnutí nestabilních cen potravin a energií - činila 3,3 %, stejně jako v předchozím měsíci.
- Akcionáři americké softwarové společnosti Microsoft odmítli návrh na investice do bitcoinu, zatímco Amazon odvážnou strategii v oblasti kryptoměn zvažuje. Návrh, který předložil šéf firmy MicroStrategy Michael Saylor, vyzýval Microsoft, aby diverzifikoval své portfolio a část rezerv alokoval do největší světové kryptoměny. Saylor tvrdí, že bitcoin má obrovský potenciál růstu, přičemž jeho tržní kapitalizace by mohla do roku 2045 dosáhnout 200 bilionů dolarů. Navzdory těmto optimistickým výhledům vedení Microsoftu návrh odmítlo kvůli rizikům a volatilitě.
- Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje, že uvalí nové a přísnější sankce na ruský obchod s ropou, aby omezila schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve středu informovala agentura Bloomberg. Biden příští měsíc končí ve funkci.
- Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet ve středu představila novou verzi svého velkého jazykového modelu s prvky umělé inteligence - Gemini 2.0. Vedle klasického chatbota společnost slibuje nové způsoby využití asistentů AI nad rámec chatbotů, například pomocí brýlí.
- Americká technologická společnost Meta Platforms poslala inauguračnímu fondu Donalda Trumpa milion dolarů. Firma podnikatele Marka Zuckerberga se snaží vylepšit pošramocený vztah s nastávajícím prezidentem, napsal ve čtvrtek web listu The Wall Street Journal (WSJ). Meta pak zprávu potvrdila.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 7. prosince vzrostl na 242 tisíc z 225 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 224 tisíc), čekal se výsledek 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 30. listopadu stoupl na 1,886 milionu z 1,871 milionu v předchozím týdnu, čekal se růst na 1,880 milionu.
- Index výrobních cen v USA v listopadu meziměsíčně stoupl o 0,4 % (odhad: +0,2 %, říjen: +0,3 %), meziročně se zvýšil o 3 % (odhad: +2,6 %, říjen: +2,6 %).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Oracle v 2QFY2025: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,48 USD), tržby 14,06 miliardy USD (odhad: 14,1 miliardy USD).
- Výsledky AutoZone v 1QFY2025: Zisk na akcii 32,52 USD (odhad: 33,60 USD), tržby 4,28 miliardy USD (odhad: 4,30 miliardy USD).
- Výsledky Adobe v 4QFY2024: Zisk na akcii 4,81 USD (odhad: 4,66 USD), tržby 5,61 miliardy USD (odhad: 5,54 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom v 4QFY2024: Zisk na akcii 1,42 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 14,05 miliardy USD (odhad: 14,07 miliardy USD).
- Výsledky Costco Wholesale v 1QFY2025: Zisk na akcii 4,04 USD (odhad: 3,79 USD), tržby 62,15 miliardy USD (odhad: 61,98 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK