Japonské a australské akcie navzdory poklesu na Wall Street rostly, většina asijských trhů byla zavřená
Akciové trhy v Japonsku a Austrálii ve čtvrtek posílily, přestože Wall Street po rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny oslabila. Většina asijsko-pacifických trhů zůstala zavřena kvůli oslavám lunárního nového roku.
Australský index S&P/ASX 200 rozšířil zisky z předchozí seance a zakončil den růstem o 0,55 % na 8 493,70 bodu, což je nejvyšší hodnota od 5. prosince. Japonský benchmark Nikkei a Topix rostly již druhý den v řadě. Index Nikkei 225 si připsal 0,25 % na 39 513,97 bodu a širší index Topix vzrostl o 0,23 % na 2 781,93 bodu.
Akcie investiční společnosti SoftBank Group klesly o 1,06 % poté, co se objevily zprávy o jednáních o investici až 25 miliard dolarů do OpenAI. Japonské technologické akcie pokračovaly v růstu: Advantest vzrostl o 3,22 % a Tokyo Electron posílil o 1,87 %.
Společnost Toyota Motor vykázala v roce 2024 prodej 10,8 milionu vozidel, čímž si udržela pozici nejprodávanějšího automobilového výrobce na světě již pátý rok po sobě. Akcie automobilky po tomto oznámení vzrostly o 0,65 %.
Viceguvernér Bank of Japan Rjozo Himino ve čtvrtek uvedl, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, pokud se "ekonomika a ceny budou vyvíjet v souladu s prognózami banky". Bank of Japan na svém zasedání minulý týden zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2008.
Zdroj: CNBC