Riziko neschopnosti společností splácet loni opět globálně kleslo. Pozitivní vývoj mohou narušit obchodní války a geopolitické konflikty
V roce 2024 riziko neschopnosti společností splácet závazky kleslo v celém světě. Ukazuje to model hodnocení rizik, který vydává společnost Allianz Trade. Ta loni zlepšila rating 48 zemím, ke snížení došlo jen u 5 z 83 sledovaných států. Analytici ale varují před růstem napětí plynoucího z geopolitických konfliktů a před obchodními válkami, které letos mohou vést k nárůstu počtu zhoršení ratingů. Atlas rizik od Allianz Trade v případě Česka očekává ekonomické zlepšení, rizikem je ale vysoká závislost na globálních obchodních řetězcích.
Atlas rizik zemí poskytuje komplexní analýzu a přehled o ekonomických a politických faktorech, podnikatelském prostředí a udržitelnosti, které ovlivňují trendy v oblasti rizika nesplacení závazků společností v jednotlivých zemích. Cílem je pomoci podnikům a investorům při přijímání kvalifikovaných rozhodnutí, model komplexně identifikuje potenciální rizika a příležitosti v 83 zemích světa. Součástí je mapa rizik pro všech 241 zemí a státních útvarů.
V roce 2024 se globální riziko zemí výrazně zlepšilo. 48 ekonomikám byl zvýšen rating a pouze 5 ekonomikám byl snížen. Pozitivní trend zaznamenaný v roce 2023 se tedy zvýraznil. Oproti roku 2023 se zvýšení ratingu více než zdvojnásobilo a snížení zůstalo víceméně stabilní.
Ekonomiky, kterým byl zvýšen rating, představují přibližně 17 % světového HDP. Zvýšení ratingu bylo rozděleno převážně mezi rozvíjející se trhy, když nejvíce jich zaznamenala Latinská Amerika (13), následovala Evropa (10) a Asie a Tichomoří (9). Naproti tomu nejvíce snížení ratingů bylo zaznamenáno v regionu Blízkého východu (včetně Bahrajnu, Izraele a Kuvajtu), a to v důsledku dlouhodobých problémů v dodavatelském řetězci a cen ropy pod hranicí, kterou země potřebují pro svou fiskální udržitelnost.
Řada zemí ale bude vystavena geopolitickým a finančním rizikům v nadcházejících měsících. Právě geopolitické konflikty a obchodní války budou hlavními faktory, jež mohou vést ke zhoršení ratingů pro rok 2025. Ačkoli se globální ekonomické vyhlídky zlepšily díky zpomalení inflace, oživení úvěrových toků a zlepšení likvidity, v mnoha zemích s nízkými příjmy jsou stále méně příznivé podmínky pro podnikání, zatímco ekonomiky s vysokými příjmy čelí dlouhodobé politické nejistotě.
Je také potřeba mít na paměti, že dvě třetiny zvýšení rizikovosti zemí za loňský rok jsou založeny na krátkodobých ukazatelích, což naznačuje, že tato zlepšení byla cyklická a potenciálně vratná. Podniky by tak měly být ostražité ve svých strategiích v návaznosti na přetrvávající geopolitické napětí a sílící trend protekcionismu v hospodářské politice. Dodavatelské řetězce budou pravděpodobně ještě složitější.
Plnohodnotná obchodní válka je velkou starostí pro celosvětový byznys. Výsledná ztráta ekonomické aktivity a návrat inflace by pravděpodobně podkopaly důvěru investorů a udržely by je v dlouhodobém režimu "vyčkávání" při investování. Rostoucí politická polarizace, která je již v mnoha zemích patrná, navíc přináší značné ekonomické náklady a zároveň prohlubuje sociální rozpory. Zvyšuje se také četnost a závažnost občanských nepokojů, k čemuž přispívají ekonomické faktory jako inflace, fiskální úpravy a zaostávající růst produktivity.
V Atlasu rizik nechybí Česká republika. Té model předpovídá postupné ekonomické zotavení a postupný nárůst HDP. Pozitiva Česka jsou zejména v tom, že se jedná o ekonomiku s vysokými příjmy a silnými základními ekonomickými ukazateli, zdravým bankovním sektorem a příznivým podnikatelským prostředím. Rizika Allianz Trade spatřuje ve vysoké závislosti na globálních dodavatelských řetězcích a dovozu energií.
Atlas rizik zemí je založen na modelu hodnocení rizik, který je každé čtvrtletí aktualizován na základě nejnovějšího ekonomického vývoje a vlastních údajů Allianz Trade. Poskytuje komplexní analýzu a přehled o ekonomických a politických faktorech, faktorech podnikatelského prostředí a udržitelnosti, které ovlivňují trendy v oblasti rizika nesplácení pro společnosti na makroekonomické úrovni.
Zdroj: Allianz Trade