Nová investice fondu ČEZ Inven Capital: Německý Vytal pomocí hi-tech platformy a chytrých vratných obalů snižuje ekologickou zátěž gastro provozů
První investicí letošního roku pro fond skupiny ČEZ Inven Capital se stala německá společnost Vytal, která podporuje cirkulární ekonomiku prostřednictvím znovupoužitelných obalů na jídlo a nápoje. K udržitelnějšímu přístupu bez zbytečných odpadů využívá unikátní technologickou platformu, díky níž dokáže zajistit 99% návratnost obalů do systému a tím snížit emise až o 85 % oproti jednorázovým výrobkům. Společnost působí ve 24 zemích a spolupracuje s více než 7 000 obchodními partnery včetně globálních značek typu KFC či PepsiCo. Má ambice rozšířit své působení zejména na významné hromadné akce v USA a upevnit tak své postavení globálního lídra. Inven Capital v aktuálním investičním kole společně s NRW.Venture investovali osm milionů eur. Pro Inven je to od založení v pořadí již sedmá investice v Německu.
"Vytal perfektně využívá možnosti, jaké nabízí propojení moderních technologií a datové analýzy ve prospěch udržitelnosti. Míra návratnosti jejich potravinových obalů činí 99 %, což je o čtvrtinu více než u jiných systémů vratných obalů. Jejich řešení přesně zapadá do snah vytvořit cirkulární ekonomiku, kde opakované použití produktů dává smysl jak ekonomicky, tak z hlediska komfortu pro koncového uživatele. Vytal je navíc schopný rychlého růstu díky spolupráci s třetími stranami na výrobě obalů, logistice a průmyslovém mytí," říká investiční ředitelka Inven Capital Kristýna Machová.
Peníze od investorů chce Vytal využít zejména na další rozvoj svého technologického řešení. Významná část také půjde na expanzi v USA, kam nedávno vstoupil, a na posílení byznysové pozice v Evropě. Zájem má především o velké kulturní, sportovní a společenské akce, jako jsou festivaly, konference či šampionáty. Dále ale bude rozvíjet i partnerství s restauracemi ve městech, na letištích, v nákupních centrech a s jídelnami ve firmách, ale třeba i na univerzitách či v nemocnicích, které poskytují jídlo s sebou.
"Díky odborným znalostem společnosti Inven Capital v podpoře mezinárodních růstových strategií máme dobře nakročeno k dalšímu rozšíření svého působení a k tomu, aby se naše technologické řešení pro vratné obaly stalo novým standardem v gastronomii i na akcích a v odvětví zábavného průmyslu po celém světě," uvedl spoluzakladatel a výkonný ředitel Vytalu Tim Breker.
Každoročně se v Evropě vyhodí odhadem 66 miliard jednorázových kelímků a krabiček na jídlo. Pokud objem těchto odpadů poroste dosavadním tempem, do roku 2030 dosáhne 108 miliard. Neudržitelný trend z pohledu odpadů, ale i zbytečné spotřeby energií, plýtvání materiály a vysokých emisí oxidu uhličitého řeší nová evropská směrnice, která používání určitých typů jednorázových obalů zcela zakazuje a cílí na postupné snižování množství plastových obalových odpadů o 15 % do roku 2040.
Zdroj: ČTK