US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Ministr financí USA: Americká ekonomika prochází "detoxem", nemusí skončit v recesi

Americký ministr financí Scott Bessent zdůraznil, že přechodné období, kterým americká ekonomika prochází v souvislosti s omezením vládních výdajů, nemusí nutně vést k recesi. Podle něj záleží na tom, jak rychle se podaří přenést hospodářský růst z veřejného na soukromý sektor.

Bessent na čtvrtečním vystoupení v CNBC uvedl, že současné úrovně vládních výdajů jsou neudržitelné a je nutné zavést úsporná opatření, včetně snižování počtu státních zaměstnanců. "Máme přebytek zaměstnanců ve veřejném sektoru a tyto lidi je možné přesunout do soukromého sektoru," uvedl Bessent.

Jeho komentáře přicházejí v době, kdy některé ekonomické ukazatele naznačují zpomalování růstu. V únoru bylo vytvořeno méně pracovních míst, než se očekávalo, a průzkumy mezi spotřebiteli i malými podniky ukázaly pokles důvěry. Akciové trhy rovněž zažívají složité období, přičemž index S&P 500 od začátku března oslabil o 6 %.

Trumpova administrativa kromě úsporných opatření také zvýšila cla na klíčové obchodní partnery Spojených států a plánuje prodloužení stávajících daňových úlev, což bude předmětem politických jednání v průběhu roku.

Zdroj: CNBC

Americká ekonomikaAmerické akcieHDPHospodářský růstReceseSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio