US MARKETOtevírá za: 11 h 46 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Počet insolvencí společností globálně vzrostl, v ohrožení jsou statisíce pracovních míst

V roce 2024 počet společností, které se nacházely v insolvenci, vzrostl celosvětově o 10 %. Podle analýzy Allianz Trade k velkému nárůstu insolvencí došlo v USA, Německu či Itálii. Negativní vývoj nově hlásí i Čína a růstu se nevyhnulo ani Česko, kde loni přibylo 7 % podniků v insolvenci. V ohrožení jsou stovky tisíc pracovních míst po celém světě. Podle expertů letos i v příštím roce dále poroste počet společností v insolvenci. Prognózy navíc ještě mohou zhoršit vysoké úrokové sazby, nižší dostupnost úvěrů či obchodní války.

Minulý rok přinesl podle očekávání další rychlý a rozsáhlý nárůst insolvencí podniků. Celkově globální index platební neschopnosti za celý rok 2024 vzrostl o 10 % oproti roku 2023 (kdy došlo k růstu o 7 % oproti roku 2022). Dvojciferný nárůst neschopnosti splácet zaznamenaly USA (+22 %), což je menší růst než za rok 2023 (+40 %). Změnu trendu v počtu insolvencí společností zaznamenala Čína, ve které došlo k růstu o 3 %, přičemž ještě v roce 2023 měla úbytek insolvencí o 14 %. Nárůst insolvencí postihl i další asijské a tichomořské státy – v Japonsku došlo k meziročnímu zvýšení o 15 % a v Austrálii o 41 %.

Klíčový podíl na celosvětovém růstu insolvencí měla západní Evropa, kde dvě třetiny sledovaných odvětví zaznamenaly nárůst. Západní Evropa zůstala, i přes mírné zpomalování růstu (12 % v roce 2024, 15 % v roce 2023 a 23 % z roku 2022), klíčovým přispěvatelem k celosvětovému nárůstu insolvencí. Zpomalení je způsobené především Británií, které se podařilo snížit insolvence o 5 %. Eurozóna naopak utrpěla znatelné zrychlení (19 %), a to zejména ve Francii (17 %), Německu (23 %) a Itálii (45 %).

Mezi nejvíce postižená odvětví patřily doprava, stavebnictví a B2B služby. Znepokojujícím faktorem je také stálý nárůst insolvencí velkých podniků. V roce 2024 došlo k 474 případům insolvence společností s obratem nad 50 milionů eur. Tento rekordní rok za uplynulou dekádu připomíná, jak zásadní je pečlivě sledovat riziko dominového efektu na dodavatele a subdodavatele.

Růst insolvencí podniků se nevyhnul ani střední Evropě. Více společností v insolvenci zaznamenalo Česko. Nárůst v minulém roce byl o 7 %. Podobně na tom bylo Polsko (+8 %). Naopak snížení hlásí Maďarsko, kde se za rok 2024 snížil počet insolvencí firem o 25 %. Je ale potřeba dodat, že země v roce 2023 prodělala raketový růst insolvencí, a to o 146 % oproti roku 2022. Slovensko si v meziročním srovnání také polepšilo, celkově o 7 %.

Neschopnost společností splácet závazky se dá podle Allianz Trade očekávat i v následujících letech. Konkrétně očekává, že v letech 2025 a 2026 se celosvětově zvýší počet insolvencí podniků, a to o 6 %, respektive 3 %. Důvodem bude především opožděné snížení úrokových sazeb. Hrozí, že uvolnění bude menší, než se původně předpokládalo, a to zejména u podniků s vysokou mírou zadluženosti a v těch, které čelí specifickým problémům v oblasti financování (například přechod na ekologickou ekonomiku, konkurence v oblasti umělé inteligence, problémy v dodavatelském řetězci). Neméně důležitou roli budou hrát i další rizikové faktory, jako je přetrvávající nedostatečná ekonomická dynamika a odstraňování nahromaděných insolvencí po pandemii covidu-19.

Předpokládaný vývoj počtů insolvencí podniků pro letošní rok

Předpokládaný vývoj počtů insolvencí podniků pro letošní rok

Nepříliš příznivý je také výhled pro Česko. Podle analýzy by letos měl meziročně růst počet podniků v insolvenci. Pro letošní rok se očekává nárůst o 5 % a i v příštím roce by mělo dojít k zvýšení, a to konkrétně o 3 %. Naopak u ostatních zemích Visegrádské čtyřky se očekává pokles či pouze drobný růst – Polsko pravděpodobně letos sníží počet insolvencí o 4 % a o 12 % v roce následujícím, Maďarsko letos o 23 % a v roce 2026 o 18 %. U Slovenska letos podle odhadů proběhne meziroční nárůst o 1 %, přičemž v roce 2026 by naopak mohl následovat pokles o 3 %.

Předpokládaný letošní nárůst insolvencí společností se projeví i na pracovním trhu. Ohrozí až 2,4 milionu pracovních míst na celém světě, o 120 tisíc míst více než loni. Počet ohrožených míst by pak v roce 2026 měl růst již méně, a to o 30 tisíc oproti letošku. Údaj je pro každou zemi vypočítaný na základě průměrného počtu zaměstnanců na podnik, podílu podniků, které okamžitě přecházejí do fáze likvidace (v průměru 72 %), a podílu propuštěných osob ve fázi restrukturalizace (v průměru 32 %).

Západní Evropa (1,1 milionu míst) by v tomto globálním měřítku vedla před Severní Amerikou (450 tisíc), pro oba regiony by přitom šlo o desetiletá maxima. Následovala by Asie (440 tisíc) při zhruba stabilním ročním počtu od roku 2022. V celosvětovém měřítku jsou hlavními ohroženými odvětvími stavebnictví, maloobchod a služby.

Vývoj počtu insolvencí a odhad na další roky

Vývoj počtu insolvencí a odhad na další roky

Podle analýzy by mohly vést k většímu počtu insolvencí také vysoké úrokové sazby a nižší dostupnost úvěrů. Naopak rozšíření úvěrů by mohlo přispět ke snížení platební neschopnosti podniků tím, že podnikům poskytne likviditu k řízení dluhových závazků, udržení provozu a investicím do růstu.

Zhoršit prognózu na následující roky by mohly obchodní války a pokračující vojenské konflikty. Tyto faktory by totiž mohly v letech 2025 a 2026 zvýšit celosvětovou platební neschopnost přibližně o 7 %. Vývoj počtu insolvencí by se mohl zhoršit, pokud by evropské ekonomiky vykazovaly slabší výkonnost, než se očekávalo, nebo pokud by ekonomiky asijsko-pacifického regionu byly méně odolné nepříznivým faktorům. Vliv bude mít také případné zapojení Číny do obchodních válek, které by zhoršilo i prognózu pro USA. A samozřejmě výsledky mohou zhoršit probíhající konflikty na Ukrajině či Blízkém východě. Přidat se může i zvýšené napětí v Jihočínském moři v souvislosti s Tchaj-wanem. Obchodní války a další geopolitické faktory by tak mohly znamenat celkový nárůst světových insolvencí společností na 7,8 % pro letošní rok a 8,3 % pro ten příští.

Zdroj: Allianz Trade

Ekonomické a politické hrozbySvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa