US MARKETOtevírá za: 15 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Trumpovy celní tarify izolují USA, Číně dávají šanci získat nové spojence

Rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit clo téměř na všechny obchodní partnery včetně spojenců, jako jsou Japonsko nebo Velká Británie, sice zasáhne i čínskou ekonomiku, ale zároveň otevírá prezidentu Si Ťin-pchingovi příležitost posílit globální vliv Číny a upevnit vztahy s partnery po celém světě.

Nově oznámená vlna cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, která zasahuje nejen tradiční rivaly, ale i dlouholeté spojence USA, vytváří na světové scéně nebývalé napětí. Přestože i Čína čelí třetí vlně amerických cel, tentokrát s ní byly do balíčku zařazeny i země jako Japonsko, Austrálie nebo Spojené království, což mění geopolitické rozložení sil.

Čínští představitelé zareagovali okamžitě. Místopředseda financí Liao Min při čtvrtečním vystoupení v Londýně označil prodej prvních čínských zelených státních dluhopisů za důkaz snahy o hlubší integraci s globálním trhem. Prohlásil, že protekcionismus nefunguje a že Čína i Velká Británie rozumějí výhodám globalizace.

Trumpova administrativa obhajuje nová cla jako nástroj k ochraně domácí ekonomiky a průmyslu. Prezident při jejich vyhlášení prohlásil, že "USA byly po desetiletí drancovány přáteli i nepřáteli". Přesto experti varují, že americká zahraničně-obchodní politika nyní riskuje dlouhodobé odcizení od systému, který samotné Spojené státy pomáhaly po druhé světové válce budovat.

"Den osvobození izoluje Ameriku tím, že motivuje ostatní státy ke vzájemnému obchodu bez Spojených států," uvedl Frank Tsai z emlyonské obchodní školy v Šanghaji. "Čína teď dostává zlatou příležitost porazit USA jejich vlastními zbraněmi."

Tato změna kurzu kontrastuje s předchozími roky, kdy administrativa Joea Bidena dokázala přesvědčit řadu zemí, od Dánska po Japonsko, aby podpořily americké vývozní restrikce vůči Číně. Nyní však Trumpovy vstřícnější postoje k Rusku a obchodní politika orientovaná na cla oslabují jednotu Západu. Japonský premiér Shigeru Ishiba označil nová cla za "velké zklamání", Evropská unie pohrozila odvetou a Francie naznačila, že by mohla cílit na americké technologické firmy.

Podle Yuna Suna z washingtonského think-tanku Stimson Center Trumpovy kroky vysílají jasný signál, že USA už nevystupují jako dřívější lídr světového řádu. "Čína má nyní ideální příležitost prohloubit vztahy s americkými spojenci a prosazovat svou vlastní alternativní vizi globálního pořádku," dodal.

Zdroj: Bloomberg

ČínaDonald TrumpGeopolitikaMezinárodní obchodRegulaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa