Šéf JPMorgan: Cla zpomalí americkou ekonomiku a zvýší inflaci
Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon varuje před negativními dopady nových cel, která minulý týden oznámil Donald Trump. Ve svém výročním dopise akcionářům uvedl, že tato opatření zvýší inflaci a ještě více oslabí již tak zpomalující americkou ekonomiku.
Jamie Dimon, generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase, v pondělí ostře komentoval novou obchodní politiku Donalda Trumpa. Ve svém výročním dopise akcionářům uvedl, že čerstvě oznámená cla povedou k růstu cen nejen u dovozového zboží, ale i u domácí produkce – a v konečném důsledku zpomalí hospodářský růst Spojených států.
"Bez ohledu na to, co si kdo myslí o legitimnosti těchto cel nebo o jejich dlouhodobých efektech, krátkodobě přinesou důležité dopady," napsal Dimon. "S největší pravděpodobností uvidíme inflační tlaky jak na importy, tak na domácí zboží, protože porostou vstupní náklady a poptávka po domácí produkci."
Dimon uvedl, že není jasné, zda samotná cla způsobí recesi, ale bezpochyby dojde k dalšímu zpomalení tempa růstu. Je tak prvním šéfem velké americké banky, který veřejně zareagoval na Trumpovu politiku v době, kdy se světové trhy zmítají v propadech – americké akcie zažily nejhorší týden od pandemického výprodeje v roce 2020.
Dimon přitom letos mírní svůj optimismus z ledna, kdy označil tehdy diskutovaná cla za přijatelná a důležitá z hlediska národní bezpečnosti. Minulý týden však Trump oznámil daleko širší zásah do mezinárodního obchodu, než se původně očekávalo.
"Trumpova politika vytváří značnou míru nejistoty – ať už jde o dopad na tok kapitálu, kurz dolaru, firemní zisky nebo reakce obchodních partnerů," uvedl Dimon a dodal: "Čím rychleji bude tato otázka vyřešena, tím lépe. Negativní efekty totiž narůstají v čase a těžko se pak napravují."
Dimon zároveň upozornil, že americká ekonomika již před oznámením cel vykazovala známky oslabování, navzdory předchozím letům silného růstu poháněného vládními výdaji. Přetrvávající inflace a vysoké rozpočtové schodky podle něj ohrožují takzvané měkké přistání, ve které trhy stále doufají. "Trhy stále oceňují aktiva s předpokladem, že přistání bude hladké," napsal Dimon. "Nejsem si tím tak jistý."
Zdroj: CNBC