US MARKETZavírá za: 2 h 58 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Průmyslová výroba i stavební produkce v Česku v březnu stouply

Průmyslová produkce v Česku v březnu meziročně reálně vzrostla o 1,4 % a meziměsíčně byla vyšší o 0,4 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 0,9 %. Růst o 0,9 % zaznamenaly nové zakázky ze zahraničí a tuzemské nové zakázky. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek vyšší o 2,1 %. Stavební produkce byla meziměsíčně vyšší o 3,5 %, meziročně vzrostla o 12,1 %. Produkce v pozemním stavitelství se zvýšila o 10,4 % a inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 16,2 %.

K růstu průmyslové produkce přispěla především výroba elektřiny, kde se projevila nižší loňská srovnávací základna. Produkce ve zpracovatelském průmyslu stagnovala, mírné oživení lze pozorovat například u výroby stavebních hmot a materiálů. Meziroční pokles produkce zaznamenala například výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo farmaceutický průmysl.

"Hodnota nových průmyslových zakázek mírně vzrostla zejména díky novým zakázkám v odvětvích výroba strojů a zařízení nebo výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde byly nasmlouvány významné dlouhodobé kontrakty," říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Hodnota nových zakázek se meziročně (zčásti vlivem vyšší srovnávací základny) snížila ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů a dále například ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo v chemickém průmyslu.

zdroj: ČSÚ

"Poslední čísla ukazují, že se průmysl dále nepropadá, nicméně se musí stále vypořádávat s přetrvávajícími problémy s vysokými cenami energií a slabou poptávkou. Dále proto i propouští a optimalizuje zásoby. Jeho rizikem zůstává potenciální vývoj celní války USA, respektive schopnost EU vyjednávat. Sice ještě nepotáhne ekonomiku nahoru, ale nebude už snad ani její brzdou," říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

"Březnová data z průmyslu vypadají relativně nadějně. Meziroční nárůst objemu výroby podle nás není radno přeceňovat, jelikož zde výraznou roli sehrál výkon energetického sektoru, což patrně souviselo hlavně s počasím. Letošní březen byl totiž oproti tomu loňskému citelně chladnější, což zvyšovalo poptávku po dodávkách energií. Větší vypovídací hodnotu měl ovšem pokračující meziměsíční růst aktivity ve zpracovatelském sektoru, který dosáhl nejlepšího výkonu od dubna 2024. To by mohlo naznačovat, že po dlouhém paběrkování v pásmu nerůstu se situace v průmyslu mohla pozvolna zlepšovat, což by bylo i v souladu s nedávno pozorovaným opatrným růstem optimismu v tomto sektoru," doplňuje hlavní ekonom ve společnosti INVESTIKA Vít Hradil.

"Z dlouhodobějšího pohledu ovšem stále není co slavit, když český průmysl dosahuje podobného objemu výroby jako v závěru roku 2017, tedy před více než sedmi lety. Zároveň existuje důvodná obava, že rostoucí trend nebude mít dlouhého trvání, jelikož už v dubnu se na datech projeví celní válka, kterou americký prezident Trump vyhlásil zbytku světa včetně Evropy. Krátkodobě pak může v průmyslu nastat zlepšení, jelikož mnohé evropské firmy se mohou snažit své americké odběratele předzásobit, ovšem dlouhodobě by se pro český průmysl jednalo o špatnou zprávu. Pokud EU s USA nakonec dosáhnou přijatelné dohody, čeká tuzemský průmysl letos podle nás přibližná stagnace. Pokud dohody dosaženo nebude, počítáme s poklesem kolem 1 až 2 %," dodává Vít Hradil.

Stavebnictví podpořilo počasí

"Stavební produkce rostla v březnu dvouciferným tempem u inženýrských i pozemních staveb, k tomuto růstu zčásti přispěly teplejší počasí a nízká srovnávací základna," říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v březnu vydáno stavební povolení, dosáhla 41,2 miliardy Kč a meziročně klesla o 37,2 %. "Meziroční pokles orientační hodnoty povolených staveb ovlivnila vysoká srovnávací základna. Po modelovém odečtení staveb s rozpočty nad miliardu korun by byla orientační hodnota na úrovni loňského března," vysvětluje ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

V březnu 2025 byla zahájena výstavba 3 137 bytů, tento počet byl meziročně vyšší o 15,9 % díky bytovým domům. Dokončeno bylo 3 699 bytů, což znamená meziroční růst o 44,7 % v důsledku dohrání dat za leden a únor.

zdroj: ČSÚ

"Peníze do výstavby infrastruktury by měly pomoci udržet tuto část stavebnictví letos ve vzestupném trendu. Pozemní stavitelství může naproti tomu pohánět výstavba bytů. Březnová čísla o vývoji bytové výstavby vypadají velmi nadějně. Nejenomže vykompenzovala skluz ze začátku roku, ale rovněž potvrdila, že v některých částech země probíhá přímo boom výstavby bytů. Celkově je však vidět, že expanze výstavby probíhá především v Praze, a právě hlavní město táhne celkové výsledky nahoru s přírůstkem téměř 14 %," napsal Petr Dufek.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaČeská republikaPrůmyslStavebnictví
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa