Důvěra malých firem v USA klesá čtvrtý měsíc v řadě, trh práce ztrácí dech
Americký index optimismu malých podniků v dubnu opět oslabil a klesl na nejnižší úroveň od začátku roku. Podíl firem hlásících neobsazené pracovní pozice se propadl na nejnižší hodnotu za více než čtyři roky, což naznačuje ochlazování trhu práce.
Důvěra amerických malých firem pokračuje v poklesu, když v dubnu klesl index optimismu National Federation of Independent Business (NFIB) o 1,6 bodu na hodnotu 95,8. To je druhý měsíc v řadě, kdy se index nachází pod dlouhodobým průměrem 98 bodů.
Index naposledy dosáhl vrcholu 105,1 v prosinci v reakci na vítězství Donalda Trumpa ve volbách, ale od té doby setrvale klesá. Důvodem je zejména nejistota vyvolaná chaotickou obchodní politikou současné vlády. Ukazatel nejistoty NFIB klesl v dubnu o 4 body na hodnotu 92.
Pozitivní vývoj přinesla dohoda mezi Spojenými státy a Čínou, která počítá s dočasným snížením cel na obou stranách. V USA budou clo na čínské zboží snížena na 30 %, zatímco Čína sníží clo na americké výrobky na 10 %.
Přesto se negativní nálada mezi podnikateli prohlubuje. Pouze 34 % malých firem uvedlo, že mají neobsazené pracovní pozice – o 6 procentních bodů méně než v březnu a nejméně od ledna 2021. Počet volných pozic pro kvalifikované pracovníky klesl o 4 body na 29 %. Nejnižší poptávka po pracovnících byla ve financích a zemědělství.
Nedostatek pracovníků ale přetrvává ve stavebnictví a velkoobchodu, kde poptávku dočasně zvýšil nárůst dovozu zboží v březnu. Plány na investice do zásob však klesly na nejnižší úroveň za posledních 11 měsíců, což signalizuje zpomalující aktivitu.
I přes celkové ochlazování trhu práce zůstává počet propouštění nízký, což přispívá ke stabilizaci. Ekonomové však očekávají, že růst zaměstnanosti se v průběhu roku výrazně zpomalí.
Zdroj: Reuters