US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,15 %
NASDAQ+0,12 %
S&P 500+0,25 %
ČEZ+0,17 %
KB-1,63 %
Erste+0,08 %

Meziměsíční míra inflace v USA v květnu klesla na 0,1 %, analytici čekali výraznější růst spotřebitelských cen

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu vzrostly pouze o 0,1 % oproti předchozímu měsíci. Čekalo se +0,2 %. Meziroční inflace dosáhla 2,4 % a byla také nižší, než čekali ekonomové (2,5 %).

11. 6. 2025 | 14:30

Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o cenově volatilní složky, jako jsou potraviny a energie, rovněž dosáhla meziměsíční hodnoty 0,1 % a meziroční 2,8 %. I zde byla čísla pod předpokládanými hodnotami (0,3 % meziměsíční, 2,9 % meziroční).

USA - meziroční inflace

tradingeconomics.com

USA - meziroční inflace

Nižší ceny energií a slabší růst cen služeb pomohly kompenzovat očekávaný dopad nových celních opatření prezidenta Donalda Trumpa. Ceny energií klesly o procento, zatímco ceny nových a ojetých vozidel se snížily o 0,3 %, respektive o 0,5 %. Oblečení zlevnilo o 0,4 %.

Naopak ceny potravin a náklady na bydlení vzrostly shodně o 0,3 %. Právě růst nákladů na bydlení byl přitom hlavním faktorem, který přispěl k celkovému růstu spotřebitelských cen.

Zdroj: CNBC

InflaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Kouzlo propadů. Nejlepší investiční příležitosti se rodí v dobách nejistoty

Kouzlo propadů. Nejlepší investiční příležitosti se rodí v dobách nejistoty

10. 6.-Andrej Rády
Investiční strategie