Evropský výrobní sektor zůstává v útlumu, jsou ale patrné známky ožívání
V úterý dopoledne v Evropě vycházejí finální květnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu. Hranicí očekávaného růstu aktivity je 50 bodů (hodnoty nad 50 znamenají růst, hodnoty pod 50 signalizují pokles). Jak jsou na tom jednotlivé země?
- Španělsko: 51,4 bodu (odhad: 50,5 bodu, květen: 50,5 bodu)
- Švýcarsko: 49,6 bodu (odhad: 44 bodů, květen: 42,1 bodu)
- Česko: 50,2 bodu (odhad: 48,4 bodu, květen 48 bodů)
"Tuzemský index nákupních manažerů ze zpracovatelského sektoru v červnu prudce vzrostl a po květnových 48 bodech dosáhl 50,2 bodu. Znatelně tak překonal očekávání trhu 48,4 bodu, poprvé od května roku 2022 se posunul do pásma expanze, a nově tak signalizuje ožívání výrobní aktivity. Průmyslníci reportují silnější poptávku i růst objemu nových zakázek, ovšem tento pozitivní vývoj byl tažen výhradně domácí poptávkou, ta zahraniční naopak zůstává utlumená. Úměrně tomu narostl jejich optimismus ohledně výrobní aktivity v nadcházejícím roce. I přesto pokračoval trend snižování zaměstnanosti, což platí nepřetržitě již déle než dva a půl roku. Zdražování vstupů pokračovalo umírněným tempem, naopak ceny výstupů souhrnně klesly vlivem silných konkurenčních tlaků. Firmy zůstávají opatrné, pokud jde o nákupy vstupů i jejich množství na skladě," říká hlavní ekonom ve společnosti INVESTIKA Vít Hradil.
"Podmínky v českém průmyslu se zlepšují nečekaně svižně, a to navzdory nadále spíše chladné zahraniční poptávce. Přičíst to patrně lze skutečnosti, že ačkoliv německá ekonomika se stále potácí na hraně stagnace, ta česká již nabírá na obrátkách. A zatímco ještě donedávna tuzemští spotřebitelé zůstávali navzdory objektivně rostoucím příjmům ve svých útratách spíše opatrní, nyní se již postupně osmělují. Perspektiva nadcházejícího ekonomického oživení v kombinaci s nižšími úrokovými sazbami pak otevírá i prostor k odvážnějším investicím. Červnová data pak sice představují příjemné překvapení, prozatím bychom je ale spíše nepřeceňovali. Ostatní signály z průmyslové sektoru sice také naznačují jeho ožívání, ovšem nikoli takto skokové. Nad Evropou navíc stále visí hrozba potenciálně nepříznivého vyústění obchodních jednání s USA. Spíše než překotnou expanzi tak v letošním roce od české průmyslové výroby očekáváme výsledek v okolí černé nuly, tedy velmi mírný meziroční nárůst," dodává Vít Hradil.
- Itálie: 48,4 bodu (odhad: 49,5 bodu, květen: 49,2 bodu)
- Francie: 48,1 bodu (flash: 47,8 bodu, květen: 49,8 bodu)
- Německo: 49 bodů (flash: 49 bodů, květen: 48,3 bodu)
- eurozóna: 49,5 bodu (flash: 49,4 bodu, květen: 49,4 bodu)
Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v červnu vykázala další známky oživení, když nové zakázky poprvé po více než třech letech přestaly klesat. To naznačuje nadějnou stabilizaci v tomto dlouhodobě oslabeném sektoru, ukázal průzkum. Index nákupních manažerů v červnu podle finálních dat vzrostl na 49,5 bodu z květnových 49,4 bodu. Je tak na nejvyšší hodnotě od srpna 2022. Index ale už 29 měsíců setrvává pod klíčovou 50bodovou úrovní. Předběžný odhad činil 49,4 bodu.
"Objevují se známky určité stabilizace. Příliv objednávek přestal klesat a mírně delší dodací lhůty také naznačují, že poptávka se trochu zlepšuje," uvedl Cyrus de la Rubia, hlavní ekonom Hamburg Commercial Bank. Index výroby však klesl na tříměsíční minimum 50,8 bodu z květnových 51,5 bodu. Dílčí index nových objednávek vzrostl na 50 bodů, čímž ukončil 37měsíční období poklesu, a exportní objednávky přestaly klesat poprvé od března 2022. Navzdory zlepšení zakázek však výrobci nadále snižovali počet zaměstnanců. Index zaměstnanosti se již dva roky drží pod 50 body.
- Spojené království: 47,7 bodu (flash: 47,7 bodu, květen: 46,4 bodu)
Zdroj: fxstreet.com, Reuters