Šéf Sberbank nechápe smysl digitálního rublu, výjimku vidí jen v zahraničních platbách
Generální ředitel největší ruské banky Sberbank, German Gref, vyjádřil pochybnosti nad zaváděním digitálního rublu. Podle něj nemá projekt žádné jasné výhody, s výjimkou možného využití při přeshraničních platbách.
Generální ředitel ruské banky Sberbank German Gref ve středu prohlásil, že nevidí žádné zásadní přínosy plánovaného zavedení digitálního rublu. Výjimku podle něj může tvořit pouze oblast zahraničních plateb, která je v důsledku západních sankcí značně omezená.
Ruská centrální banka minulý týden oznámila, že od 1. září 2026 budou všechny banky povinny nabídnout klientům možnost platit digitálními rublami. Původní termín spuštění projektu byl posunut o více než rok.
Více než 130 zemí podle Atlantic Council aktuálně zkoumá možnost zavedení digitální měny, především kvůli klesajícímu využívání hotovosti a konkurenčním tlakům ze strany kryptoměn, jako je bitcoin. Moskva doufá, že digitální rubl usnadní obchodní platby v zahraničí, které byly zkomplikovány mezinárodními sankcemi kvůli válce na Ukrajině.
"Nevidím v tom výhody," řekl Gref novinářům na ekonomickém fóru v Petrohradu. "Jako jednotlivec nerozumím, proč digitální rubl potřebujeme. A jako banka tomu zatím také moc nerozumím."
Podle něj už ruský bankovní sektor disponuje vyspělými nástroji digitálního bankovnictví, včetně bezhotovostních plateb. Gref opakovaně zdůraznil, že digitální rubl podle jeho názoru nepřinese žádnou zásadní změnu pro ruskou ekonomiku.
Dodal, že žádná digitální měna dosud nezískala v rámci své země dominantní postavení, i když uznal, že v oblasti přeshraničního vypořádání může digitální měna najít určité uplatnění. "Na domácím trhu zatím nic takového nevidím," uzavřel.
Zdroj: Reuters