Inflace v Česku v červnu podle rychlého odhadu ČSÚ stoupla na 2,9 %
Podle rychlého odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) se očekává červnový meziroční růst spotřebitelských cen o 2,9 %. Květnová meziroční inflace byla 2,4 %.
"Výrazný nárůst inflace není v tomto případě žádným překvapením. O skok se postaral především nízký srovnávací základ z loňského června, kdy ještě zlevňující potraviny prudce stlačily inflaci na dvě procenta. Aktuálně tedy zafungovala statistika, nicméně pokračovaly nepříznivé trendy, které jsme viděli i v předchozích měsících. V první řadě jsou to neustále zdražující služby, které si tentokrát připsaly pět procent. Jejich cenový trend ani náznakem nebrzdí, což rozhodně není dobrou zprávou pro centrální banku. Druhý inflační trend představují potraviny, kde rovněž nedochází v důsledku zvyšujících se nákladů k žádném uklidnění. Inflaci v tuto chvíli brzdí pouze energie v podobě zlevňování elektřiny a zemního plynu," říká hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Meziměsíčně ceny rostly nejvýrazněji v kategorii služeb (+0,5 %), s odstupem následovaly potraviny, alkohol a tabák (+0,1 %) a zboží (+0,1 %). Stagnaci vykázaly energie. Meziročně byla inflace nejsilnější u potravin, alkoholu a tabáku (5,5 %) a služeb (5,0 %), umírněná zůstala u zboží (1,6 %) a v hluboké deflaci se nacházejí energie (-5,0 %).
"Rychlý nárůst inflace z dubna (1,8 %) do blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB (3 %) se může na první pohled zdát jako velmi nepříjemný. Nicméně se domníváme, že jsme právě dosáhli lokálního maxima v tomto roce a v druhém pololetí inflace opět zamíří blíže ke 2 %. ČNB v květnové prognóze předpokládala inflaci na úrovni 2,8 %, odchylka je tudíž minimální. Problémem zůstává jádrová inflace, která velmi pravděpodobně stoupla z 2,8 % až na 3 % (přesný údaj se dozvíme příští týden), přičemž její pokles bude jen velmi pozvolný. To je důvod, proč bankovní rada ČNB již letos sazby pravděpodobně nesníží," doplnil analytik Martin Kron z Raiffeisenbank.
Zdroj: ČSÚ