Singapur se vyhnul recesi díky růstu výroby, varuje však před nerovnoměrným oživením
Singapurská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,4 % a odvrátila technickou recesi. Meziroční růst dosáhl 4,3 % a překonal očekávání trhu. Růst táhl zejména výrobní sektor a stavebnictví, podpořené přechodným uvolněním celní politiky USA.
Trh očekával kvartální růst o 0,6 %, finální údaj jej tak výrazně překonal. Výrobní sektor posílil meziročně o 5,5 % oproti 4,4 % v prvním čtvrtletí a tvoří přibližně 17 % celkové ekonomiky. Podle analytiků pomohlo hospodářskému obratu mimo jiné dočasné pozastavení celních tarifů ze strany Spojených států, které motivovalo exportéry k vyššímu objemu předzásobení.
Vedle předběžných vývozů přispěly k růstu HDP také klesající úrokové sazby, uklidnění obchodních vztahů mezi USA a Čínou a výrazné oživení ve stavebnictví, které mezičtvrtletně vzrostlo o 4,4 %. Ještě v prvním čtvrtletí tento sektor zaznamenal pokles o 1,8 %.
Ministerstvo obchodu a průmyslu (MTI) přesto varuje před přetrvávající nejistotou spojenou s vývojem celní politiky USA a upozorňuje na rizika globálního hospodářského zpomalení. V dubnu proto Singapur snížil odhad růstu HDP na rok 2025 na 0–2 % z původních 1–3 %.
Zatímco některé okolní země byly cílem "celních dopisů" od americké administrativy, Singapur žádný neobdržel. Přesto na něj i nadále dopadá základní 10% clo, navzdory dohodě o volném obchodu z roku 2004.
Podle analytiků z Capital Economics a Maybank bude další vývoj záviset na dynamice globálního obchodu. Zatímco první jmenovaný očekává zpomalení růstu a trvající nízkou inflaci, která dává prostor pro další uvolnění měnové politiky, druhý věří, že vývoj HDP překoná vládní odhady a předpovídá růst o 2,4 % v celém roce 2025.
Singapur zároveň zavádí nové dotace na podporu podniků ohrožených globálními obchodními napětími. Zveřejnění údajů o HDP předchází rozhodnutí centrální banky o měnové politice, které se očekává koncem července.
Měnová autorita Singapuru (MAS) již v květnu uvolnila svou politiku kvůli rizikům spojeným s volatilitou trhů a oslabující zahraniční poptávkou. Inflační tlaky zůstávají slabé – celková inflace v květnu zpomalila na 0,8 %, nejnižší hodnotu od února 2021, a jádrová inflace činila 0,6 %.
Zdroj: CNBC