Evropské burzy v úterý klesly, investoři se zalekli inflace v USA
Západoevropské akciové trhy skončily v úterý v červených číslech. Nejvíce ztrácel britský index FTSE 100, který o den dříve jako jediný rostl a přiblížil se hranici 9 000 bodů. Obchodníci mají obavy o globální ekonomický růst kvůli vyšší inflaci v USA.
Panevropský index STOXX Europe 600 si pohoršil o 0,37 % na 544,95 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,42 % na 24 060,29 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,54 % na 7 766,21 bodu a britský FTSE 100 klesl o 0,66 % na 8 938,32 bodu. Ranní opatrný optimismus, že Evropská unie vyjedná s Bílým domem obchodní dohodu ještě před koncem měsíce, odpoledne zchladila zpráva o rostoucí inflaci ve Spojených státech. Ta vzrostla na 2,7 % z červnových 2,4 % a vyvolala obavy o globální ekonomický růst.
Akcie na Wall Street po zveřejnění dat rovněž klesaly, ačkoli technologický index Nasdaq Composite dosáhl rekordního maxima díky růstu ceny akcií čipového gigantu NVIDIA. Ten věří v obnovení prodejů svých procesorů H20 do Číny po vývozních omezeních ze strany USA. Technologické tituly v Evropě jako sektor zakončily seanci o 0,8 % výše.
Výrazný propad v rámci indexu STOXX Europe 600 zaznamenal britský stavitel domů Barratt Redrow (-7,35 %), který ztrácel poté, co oznámil, že nesplnil svůj roční cíl dokončených staveb. Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson (-7,68 %) oslaboval po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí.
Hlavní úterní události v Evropě
- Britská ministryně financí Rachel Reeves večer vystoupí s tradičním projevem v Mansion House. Investoři budou sledovat, jak chce vláda řešit rostoucí rozpočtový schodek a podpořit hospodářský růst bez zvyšování daní pro pracující. Britská ekonomika čelí zpomalujícímu růstu, utlumeným investicím a státnímu dluhu poblíž 100 % HDP.
- Index ekonomického sentimentu ZEW v Německu v červenci vzrostl na 52,7 bodu ze 47,5 bodu v červnu, čímž překonal tržní očekávání 50,3 bodu. Jde o třetí růst v řadě a nejvyšší hodnotu od února 2022. Pozitivní nálada mezi investory v Německu dále sílí, téměř dvě třetiny analytiků očekávají v příštích šesti měsících zlepšení ekonomické situace. Ukazatel ZEW pro celou eurozónu také vzrostl a je nevýše od března, za očekáváním ale mírně zaostal.
- Průmyslová výroba v eurozóně v květnu meziměsíčně vzrostla o 1,7 %, čímž smazala dubnový pokles a překonala odhady (+0,9 %). V meziročním srovnání produkce stoupla o 3,7 %. Růst zaznamenala především produkce v sektorech energetiky (3,7 %), kapitálových statků (2,7 %) a zboží krátkodobé spotřeby (8,5 %).
Zdroj: CNBC
Aktuality

