US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,90 %
NASDAQ+0,53 %
S&P 500+0,46 %
ČEZ-0,16 %
KB-0,19 %
Erste+0,05 %

IKEA mění vedení, Ingka Group povede Juvencio Maeztu

Největší světový prodejce nábytku IKEA oznámil, že generální ředitel Jesper Brodin po osmi letech odchází z funkce. V čele Ingka Group ho nahradí Španěl Juvencio Maeztu, první manažer jiné než švédské národnosti, který firmu povede.

13. 8. 2025 | 13:38

Ingka Group, největší franšízant značky IKEA s provozem ve 31 zemích, čelí rostoucím obchodním překážkám včetně amerických cel, válek a geopolitického napětí. Maeztu, který nastoupí nejpozději 5. listopadu, vystřídá Jespera Brodina, jenž zůstane ve firmě do konce února, aby usnadnil předání vedení.

Maeztu začal v IKEA v roce 2001 jako vedoucí prodejny v Madridu, později vedl pobočku v Londýně a šest let stál v čele IKEA India. Od roku 2018 působil jako zástupce generálního ředitele a finanční ředitel. Plánuje zahájit tzv. "návštěvní turné" po prodejnách, začíná v Asii, aby připravil novou růstovou strategii.

Brodin vedl Ingka Group od roku 2017. Za doby jeho působení firma výrazně investovala do online prodeje, zvýšila internetové tržby a stanovila nové cíle pro snižování emisí, které od roku 2016 snížila o 30,1 %. Loni společnost vykázala slabší čistý zisk i tržby po snížení cen.

Maeztu uvedl, že jeho cílem je zajistit další růst firmy a zachovat dostupné ceny pro miliony zákazníků po celém světě. Upozornil přitom, že cla však komplikují udržení nízkých cen.

Ingka Group zveřejní výsledky pro finanční rok končící 31. srpna v polovině října. Jako největší franšízant prodává výrobky IKEA vyráběné a dodávané společností Inter IKEA, vlastníkem značky.

Zdroj: Reuters

ClaGeopolitika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Greed Is Good aneb Kdo se bojí, nesmí do akciového lesa

Greed Is Good aneb Kdo se bojí, nesmí do akciového lesa

11. 8.-Andrej Rády
Americké akcie