US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,55 %
NASDAQ+0,91 %
DOW JONES+0,63 %
PX+1,81 %
ČEZ-0,17 %
NVIDIA+1,00 %

JPMorgan Chase v IPO Czechoslovak Group využila nadalokační opci, free float je 15,2 %

Investiční banka JPMorgan Chase v úpisu akcií tuzemské zbrojovky Czechoslovak Group využila i takzvanou nadalokační opci (over-allotment option), která ji opravňovala k nákupu dodatečných 19,8 milionu akcií od prodávajícího akcionáře. Tím se konečný výnos z IPO dostal na 3,8 miliardy eur. Free-float neboli podíl veřejně obchodovaných akcií činí po uplatnění nadalokační opce 15,2 %.

26. 1. 2026 | 11:08
Czechoslovak Group

Akcie zbrojaře v pátek – první den na burze – zdražily o 31,40 % na 32,85 eura. Tržní kapitalizace společnosti se tím dostala v přepočtu k 770 miliardám korun.

IPO Czechoslovak Group se stalo největším primárním úpisem zbrojařské společnosti vůbec a bylo největším úpisem v Evropě od IPO Porsche v roce 2022. Podle agentury Bloomberg bylo přeupsané už během zhruba 12 minut, některé zdroje uvádějí, že byla nabídka celkem až 20krát přeupsaná.

Czechoslovak Group je podle agentury Reuters nejrychleji rostoucí obrannou firmou v Evropě. A to podle meziročního růstu tržeb na globálním trhu, jehož hodnota v roce 2024 dosáhla 2,7 bilionu dolarů. Společnost působí ve více než 70 zemích a provozuje 39 výrobních závodů v Evropě, Spojených státech a Indii.

Zdroj: J&T Banka

Akcie ČRCzechoslovak GroupEvropské akciePrimární úpis akcií (IPO)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

Bouře se přeženou, velké trendy zůstanou. Těchto pět témat by investoři neměli ignorovat

22. 1.-Andrej Rády
Investiční strategie