Americké akcie v pátek po nejnovějších datech z ekonomiky oslabily

Akcie ve Spojených státech v pátek zlevnily a za celý týden zaznamenaly nejvýraznější pokles v letošním roce. Nové statistické údaje přiměly investory připravovat se na agresivnější zvyšování úrokových sazeb centrální bankou USA.
Index Dow klesl o 1,02 % na 32 816,92 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,05 % na 3 970,04 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,69 % na 11 394,94 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,51 % na 21,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi šest a půl bazického bodu na 3,949 %.
Po výrazném lednovém růstu akcie tento měsíc ztrácejí. Řada statistických údajů totiž posiluje očekávání, že Fed bude možná muset držet úrokové sazby na vyšší úrovni delší dobu.
Všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500 v pátek kleslo, nejvýraznější ztrátu zaznamenalo technologické odvětví. Propadly se akcie velkých firem, jako jsou Tesla (-2,57 %), Amazon.com (-2,42 %) či NVIDIA (-1,60 %). Výrobce letadel Boeing (-4,80 %) oslabil v reakci na zprávu, že dočasně zastavil dodávky letadla 787 Dreamliner. Společnost Adobe (-7,63 %) klesla kvůli zprávám, že americké ministerstvo spravedlnosti zablokuje její nabídku na převzetí platformy Figma. Naopak posílily akcie firmy Beyond Meat (+10,15 %) vyrábějící rostlinnou náhražku masa, a to díky příznivým výsledkům hospodaření.
Páteční zpráva amerického ministerstva obchodu ukázala, že spotřebitelské výdaje v USA minulý měsíc stouply o 1,8 % po prosincovém poklesu o 0,1 %. Výdaje spotřebitelů tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity země. Index výdajů na osobní spotřebu (PCE) pak minulý měsíc meziročně vzrostl o 5,4 %. Tempo růstu tak stouplo z 5,3 % v prosinci. PCE je preferovaným ukazatelem inflace pro Fed.
Někteří obchodníci nyní očekávají, že úrokové sazby v USA stoupnou na vrchol v rozmezí 5,25 a 5,50 % v červnu a nad pěti procenty zůstanou celý rok. V současnosti se základní úroková sazba pohybuje v rozmezí 4,50 a 4,75 %. Trhy také počítají s tím, že Fed zvýší sazby na všech třech nadcházejících zasedáních.
Za celý týden index Dow klesl o 2,99 %, S&P 500 odepsal 2,67 % a Nasdaq Composite se propadl o 3,33 %. Týdenní ztráta indexu Dow je nejvýraznější za pět měsíců.
Dolar v pátek zpevnil k euru i vůči koši měn
Americký dolar v pátek posílil. Reagoval tak na zprávu o spotřebitelských výdajích v USA, která posílila očekávání, že Fed bude muset letos ještě několikrát zvýšit úrokové sazby, aby zbrzdil prudký růst cen.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,6 % na 105,24 bodu a euro vůči dolaru oslabilo o 0,5 % na 1,055 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Vyhlídky pro světovou ekonomiku jsou teď o něco příznivější než před několika měsíci, problémem však zůstává inflace. Uvedl to v pátek generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Mathias Cormann. Na zlepšené vyhlídky světové ekonomiky tento týden poukázala také například americká ministryně financí Janet Yellenová.
- Americká streamovací služba Netflix ve více než 30 zemích zlevnila předplatné svých služeb, aby přilákala více zájemců. Informoval o tom server listu The Wall Street Journal. Netflix se potýká se sílící konkurencí a snahou lidí šetřit.
- Německá automobilka Audi zvažuje výstavbu továrny na výrobu elektromobilů ve Spojených státech, aby tak využila subvence, které nabízí americký zákon o snižování inflace. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.
- Spojené státy v den výročí ruské invaze na Ukrajinu oznámily novou vlnu sankcí ve snaze oslabit ruskou válečnou mašinerii a potrestat osoby podporující politiku Moskvy. Opatření ministerstev financí a obchodu míří proti subjektům v Rusku i jinde, které přispívají k ruské schopnosti válčit nebo pomáhají obcházet dřívější protiruské sankce. Ministerstvo zahraničí zase postihuje stovky Rusů včetně devíti členů vlády, gubernátorů ruských regionů a příslušníků ozbrojených sil.
- Americký správce aktiv Blackstone uvažuje o vytvoření nového otevřeného evropského infrastrukturního fondu. V počátku by měl usilovat o získání až dvou miliard dolarů, časem by se částka mohla výrazně zvýšit. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
- Osobní příjmy ve Spojených státech v lednu meziměsíčně vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,9 %, prosinec: +0,3 %), osobní výdaje se zvýšily o 1,8 % (odhad: +1,3 %, prosinec: -0,1 %). Index výdajů na osobní spotřebu (tzv. PCE inflace) se meziročně zvýšil o 5,4 % (odhad: +4,9 %, prosinec: +5,3 %) a meziměsíčně stoupl o 0,6 % (odhad: +0,5 %, prosinec: +0,2 %) a jádrový index výdajů na osobní spotřebu meziročně narostl o 4,7 % (odhad: +4,3 %, prosinec: +4,6 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,6 % (odhad: +0,4 %, prosinec: +0,4 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v únoru podle finálních dat stoupl na 67 bodů (flash: 66,4 bodu, leden: 64,9 bodu).
- Prodeje nových domů v USA v lednu meziměsíčně stouply o 7,2 % na celoročně přepočtené tempo 670 tisíc jednotek (odhad: +2,5 % na 620 tisíc, prosinec: +7,2 % na 625 tisíc jednotek).
Výsledková sezóna
- Výsledky Frontier Communications v 4Q: Čistý zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 1,44 miliardy USD (odhad: 1,42 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Kompozitní index nákupních manažerů od S&P Global se v únoru podle předběžných dat zvýšil na 50,2 bodu (odhad: 47,5 bodu, leden: 46,8 bodu).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v lednu meziměsíčně klesly o 0,7 % na celoročně přepočtené tempo čtyři miliony jednotek. Čekalo se 4,10 milionu jednotek po poklesu o 2,2 % na 4,03 milionu jednotek v předchozím měsíci (revidováno z -1,5 % na 4,02 milionu jednotek).
- Společnost Tesla omezuje plány na výrobu baterií v Německu a místo toho se zaměří na jejich výrobu ve Spojených státech, kde jsou výhodnější daňové pobídky. Uvedlo to ministerstvo hospodářství spolkové republiky Braniborsko, ve kterém se továrna Tesly nachází.
- Americká společnost Microsoft poskytne hry ze své konzole XBox herní platformě technologické firmy NVIDIA. O desetileté licenční smlouvě firmy informovaly v tiskové zprávě. Microsoft se snaží přesvědčit regulační úřady, že by jeho převzetí videoherní společnosti Activision Blizzardza 69 miliard dolarů neměly blokovat kvůli obavám z omezení hospodářské soutěže.
- Členové Nejvyššího soudu Spojených států projednali přelomový případ, který se dotýká právní normy považované za pilíř současného internetu a mohl by otřást fungováním digitálních platforem. Podle agentury AP se však soudci nezdáli být nakloněni argumentaci stěžovatele, který společnosti Google připisuje podíl viny za teroristické útoky kvůli umožňování šíření extremistické propagandy. Někteří pozorovatelé po vyslechnutí argumentů uváděli, že právník žalující strany svou roli vůbec nezvládl.
- Většina členů měnového výboru americké centrální banky na posledním zasedání souhlasila se snížením tempa růstu úrokových sazeb na čtvrt procentního bodu. Představitelé Fedu se zároveň shodli, že rizika vysoké inflace zůstávají hlavním faktorem, který formuje měnovou politiku. Bude tak nutné pokračovat se zvyšováním sazeb, dokud se nepodaří dostat inflaci pod kontrolu. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání měnového výboru, které se konalo na přelomu ledna a února.
- Americký výrobce čipů Intel sníží čtvrtletní dividendu na nejnižší úroveň od roku 2007, firma se zároveň rozhodla omezit velké investice. Chce tak šetřit hotovost v době, kdy klesá poptávka po jejích čipech, které se používají v osobních počítačích a datových centrech.
- Americká konzultační společnost McKinsey chystá jedno z největších propouštění ve své historii. Odejít by mělo 2 000 ze současných 45 000 zaměstnanců, napsala v úterý s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg.
- Americká internetová společnosti Meta Platforms plánuje nové kolo snižování stavu zaměstnanců. Reorganizace se může dotknout tisíců pracovníků. S odvoláním na obeznámený zdroj o tom informoval list The Washington Post. Firma na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagovala. Loni oznámila, že propustí více než 11 000 lidí, což je zhruba 13 % její pracovní síly.
- Společnosti Meta Platforms v Itálii hrozí doplacení daně 870 milionů eur. Vyšetřování zahájil soud v Miláně na pokyn Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Ten vyzval italskou finanční policii a tamní daňový úřad, ať prověří, zda by neměla bezplatná registrace uživatelů podléhat zdanění. O případu s odvoláním na obeznámené zdroje informoval list Il Fatto Quotidiano.
- Australské úřady vyzvaly dopisy americké firmy Google a Twitter, aby jim poskytly informace o tom, jakým způsobem bojují proti zneužívání dětí na internetu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se Austrálie podobným způsobem snaží vytvářet tlak i na další internetové společnosti.
- Ekonomika Spojených států v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok o 2,7 %. Ve zpřesněné zprávě to ve čtvrtek oznámilo americké ministerstvo obchodu. Výsledek je horší, než uváděl rychlý odhad zveřejněný před měsícem, podle nějž se hrubý domácí produkt zvýšil anualizovaně o 2,9 %.
- Zakladatel zkrachovalé kryptoburzy FTX Samuel Bankman-Fried a lidé z jeho okolí poskytli ve Spojených státech přes 300 nezákonných politických darů. Uvádí se to v nové obžalobě, kterou ve čtvrtek zveřejnil federální soud na Manhattanu. Bankman-Fried je obžalován ze čtyř případů podvodu a osmi spiknutí.
- Kandidátem Spojených států na post prezidenta Světové banky je indicko-americký podnikatel Ajay Banga, bývalý šéf společnosti Mastercard. Bangu v pátek nominoval americký prezident Joe Biden. SB hledá nového šéfa, protože její současný prezident David Malpass v polovině měsíce oznámil, že se rozhodl koncem června odstoupit z funkce.
- Světová ekonomika je teď v lepší kondici, než se kvůli dopadům pandemie a válce na Ukrajině čekalo. Na okraj zasedání skupiny velkých světových ekonomik G20 v indickém Béngalúru to ve čtvrtek novinářům řekla americká ministryně financí Janet Yellenová. Spojené státy podle ní počítají s dalšími sankcemi vůči Rusku a naopak s další pomocí napadené Ukrajině.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 18. února klesl na 192 tisíc ze 195 tisíc v předchozím týdnu (revidováno ze 194 tisíc), když se čekal výsledek 200 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 11. února klesl na 1,654 milionu z 1,691 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,696 milionu), když se čekal výsledek 1,700 milionu.
- Index průmyslové aktivity kansaského Fedu v únoru spadl na -9 bodů (odhad: -8 bodů, leden: -4 body).
- Index aktivity chicagského Fedu v lednu stoupl na 0,23 bodu (odhad: 0,03 bodu, prosinec: -0,46 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Provozní zisk americké maloobchodní společnosti Walmart v loňském fiskálním roce klesl o 21,3 % na 20,4 miliardy USD. K poklesu přispěly náklady na právní služby a urovnání soudních sporů ohledně takzvané opioidové krize. Tržby ale vzrostly. Ve výhledu na nový fiskální rok, která začal v lednu, je však firma obezřetná a varovala, že opatrné utrácení spotřebitelů by mohlo tlačit na ziskové marže.
- Výsledky Molson Coors v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,30 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 2,63 miliardy USD (odhad: 2,64 miliardy USD).
- Výsledky Home Depot v 4Q: Zisk na akcii 3,30 USD (odhad: 3,28 USD), tržby 35,83 miliardy USD (odhad: 35,97 miliardy USD).
- Výsledky Medtronic v 4Q: Upravený zisk na akcii 1,30 USD (odhad: 1,27 USD), tržby 7,54 miliardy USD (odhad: 7,73 miliardy USD).
- Výsledky NVIDIA v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,88 USD (odhad: 0,81 USD), tržby 6,05 miliardy USD (odhad: 6 miliard USD).
- Výsledky Etsy v 4Q: Tržby 807 milionů USD (odhad: 752 milionů USD).
- Výsledky eBay v 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 1,06 USD), tržby 2,51 miliardy USD (odhad: 2,47 miliardy USD).
- Výsledky Mosaic v 4Q: Zisk na akcii 1,74 USD (odhad: 2,13 USD).
- Zisk americké biotechnologické společnosti Moderna se v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně propadl o 70 % na 1,5 miliardy USD. Důvodem byla výrazně nižší poptávka po vakcínách proti covidu-19. Firma to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě. Zisk na akcii činil 3,61 dolaru a zaostal za očekáváním analytiků, kteří podle agentury Reuters čekali zisk 4,68 dolaru na akcii. Tržby klesly o 29 % na 5,1 miliardy USD.
- Výsledky Newmont v 4Q: Čistý zisk na akcii 0,45 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 3,20 miliardy USD (odhad: 3,39 miliardy USD).
- Výsledky Booking Holdings v 4Q: Upravený zisk na akcii 24,74 USD (odhad: 22,01 USD), tržby 4 miliardy USD (odhad: 3,9 miliardy USD).
- Výsledky Warner Bros. Discovery v 4Q: Zisk EBITDA 2,6 miliardy USD (v souladu s odhady), tržby 11 miliard USD (odhad: 11,2 miliardy USD).
- Výsledky Beyond Meat v 4Q: Ztráta na akcii 1,27 USD (odhad: -1,18 USD), tržby 79,9 milionu USD (odhad: 75,8 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
