Americké akcie v pátek převážně rostly, přispěly k tomu finanční společnosti
Americké akcie v pátek převážně zpevňovaly. Finanční společnosti těžily z růstu výnosů dluhopisů vlády Spojených států, pod tlak se naopak dostaly technologické firmy.
Index Dow se zvýšil o 0,44 % na 34 861,24 bodu a širší S&P 500 vzrostl o 0,51 % na 4 543,06 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,16 % na 14 169,30 bodu. Index volatility VIX se snížil o 3,97 % na 20,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 15 bazických bodů na 2,488 %.
Investoři se nyní snaží odhadnout, jakým tempem bude americká centrální banka pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Podle analytika Keitha Buchanana ze společnosti Globalt Investments akciový trh zohledňuje přísnější měnovou politiku, což sice podporuje banky, avšak zároveň zvyšuje tlak na rizikovější části trhu.
Vyšší úroky jsou obvykle negativní pro technologické společnosti. Pokles v pátek zaznamenaly například akcie softwarové firmy Microsoft (-0,14 %) či výrobce čipů NVIDIA (-1,63 %).
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 0,31 %, S&P 500 se zvýšil o 1,79 % a Nasdaq Composite přidal 1,98 %.
Dolar se v pátek držel bez výraznějších změn
Americký dolar se v pátek držel bez výraznějších změn, euro vůči dolaru krátce po 21.00 SEČ ztrácelo zhruba desetinu procenta na 1,0985 USD. V centru pozornosti devizového trhu zůstává válka na Ukrajině a měnová politika Fedu. Tento měsíc Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25-0,50 %, podle řady analytiků by však v následujících měsících mohl měnovou politiku zpřísňovat agresivněji.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Státy Evropské unie a poslanci Evropského parlamentu se ve čtvrtek shodli na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem. Oznámil to eurokomisař pro jednotný unijní trh Thierry Breton. Globální digitální společnosti jako Google, majitel Facebooku Meta nebo Amazon budou muset dodržovat nové povinnosti, které by měly lépe ochránit podnikání jejich menší konkurence.
- Britský antimonopolní úřad v pátek oznámil, že společnosti Avast a NortonLifeLock nenabídly řešení možného poškození spotřebitelů ve Velké Británii vyplývajícího z jejich fúze. Autorita proto zahájí hloubkové přezkoumání transakce. Je tak potvrzen scénář, který NortonLifeLock před týdnem označil za pravděpodobný a který očekávaný termín dokončení fúze odsouvá na druhou polovinu roku.
- Vyloučení Ruska ze skupiny zemí představujících největší světové ekonomiky G20 by "neznamenalo nic strašného," řekl v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Na pravidelné tiskové konferenci podle agentury Reuters dodal, že výroky Spojených států o tom, že by Rusko mohlo na Ukrajině použít chemické zbraně, jsou taktikou, která má odvést pozornost od otázek nepříjemných pro Washington. Rusko tvrdí, že USA mají program na výrobu chemických a biologických zbraní a vyrábějí je i na Ukrajině. Washington i Kyjev to odmítají.
- Technologický gigant Apple pozastavil svou službu Apple Pay pro ruský systém platebních karet Mir. S odvoláním na největší ruskou banku Sberbank o tom v pátek informovala agentura Reuters. Americká firma tak uzavřela skulinu, s jejíž pomocí ruští uživatelé službu Apple Pay používali.
- Rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně ubylo o 4,1 % (odhad: +1 %, leden: -5,8 %), meziročně jejich počet klesl o 5,4 % (leden: -9,6 %).
- Finální index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu klesl na 59,4 bodu z únorových 62,8 bodu, a překonal tak odhadované snížení na 59,7 bodu.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká centrální banka přikročí k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb, pokud to bude zapotřebí k obnovení cenové stability. Uvedl to v pondělí šéf Fedu Jerome Powell. Minulý týden banka na zasedání podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25-0,50 %. Předpověděla rovněž, že letos přikročí k šesti dalším zvýšením v tomto rozsahu.
- Firmy po celém světě začaly kvůli dopadům války na Ukrajině rušit připravené investice. Tempo, jakým od svých plánů teď odstupují, přitom roste. Agentura Bloomberg v pondělí uvedla, že celkem už jde o částku kolem 25 miliard dolarů. Týká se to mnoha plánů, od těch, které měla automobilka Tesla, až po dopravní služby v Indii. Zasaženy jsou hlavně americké firmy.
- Americká společnost Berkshire Hathaway (v pondělí +2,12 %) koupí za 11,6 miliardy dolarů pojišťovnu Alleghany (+24,94 %). Investiční podnik Warrena Buffetta tím posílí váhu pojišťoven ve svém portfoliu. Firma, jejíž 91letý ředitel si ještě před několika týdny stěžoval, že nenachází dobré investiční příležitosti, to uvedla v pondělním sdělení.
- Globální finanční regulátoři zkoumají používání kryptoaktiv v době války na Ukrajině. Důvodem jsou obavy z jejich využívání k obcházení sankcí, které západní země kvůli útoku na Ukrajinu uvalily na Rusko. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Ruský soud v pondělí v zemi zakázal sociální sítě Facebook a Instagram (Meta Platforms v pondělí -2,31 %). Americkou společnost Meta Platforms, pod kterou tyto sítě spadají, soud za toleranci násilí označil za extremistickou. Informovala o tom agentura Reuters. Meta Platforms se k věci zatím nevyjádřila.
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru klesl na 0,51 bodu (odhad: 0,29 bodu, leden: 0,59 bodu).
- Jihokorejský výrobce baterií pro elektromobily LG Energy Solution v americkém státě Michigan investuje 1,7 miliardy dolarů do rozšíření svého závodu. Do roku 2025 zde přibude 1 200 pracovních míst, oznámila v úterý firma. Společnost zvažuje zřídit další závody na jihovýchodě USA, v Polsku a Číně, napsala agentura AP s odvoláním na dokument, v němž firma žádá místní správu o subvence.
- Velcí investoři nutí ředitele mediální společnosti BuzzFeed Jonaha Perettiho zavřít celou zpravodajskou redakci. Tvrdí to zdroje serveru CNBC, podle nichž investorům dělá starosti fakt, že je ztrátová.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v březnu vyskočil na 13 bodů (odhad: 4 body, únor: 1 bod).
- Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to ve středu uvedl prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Spojeného království. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy.
- Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor v zemi zablokoval Google NewsRuské úřady zablokovaly aplikaci Google News (Alphabet ve středu -1,14 %). Aplikace podle něj zpřístupňuje falešné zprávy o "speciální operaci ruské armády", jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura Interfax, podle které tak úřad učinil na žádost prokuratury.
- Prodeje nových domů v únoru meziměsíčně klesly o 2 % po lednovém snížení o 8,4 %.
- Invaze ruských vojsk na Ukrajinu znamená konec trendu globalizace z posledních desetiletí. V dopise akcionářům to uvedl šéf společnosti BlackRock Larry Fink. Upozornil také, že firma pozastavila nákupy ruských cenných papírů. BlackRock je světově největší podnik pro správu majetku.
- Ukazatel podnikatelské aktivity ve Spojených státech v březnu vystoupal na osmiměsíční maximum. Přispěla k tomu silná poptávka po zboží a službách. Náladu na trhu ale negativně ovlivňuje ruská invaze na Ukrajinu. Méně optimistické jsou zejména podniky v sektoru služeb, které očekávají omezení poptávky kvůli růstu životních nákladů. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky ve čtvrtek zveřejnila společnost S&P Global.
- Ruská invaze na Ukrajinu bude brzdou světové ekonomiky, ohroženy budou zejména rozvojové země. Tempo růstu světového hospodářství letos patrně zpomalí na 2,5 procenta z loňských 5,6 procenta, napsala ve čtvrteční zprávě Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
- Společnost Google plánuje využívat chytré telefony ke sledování zdravotního stavu. Bude testovat, zda snímky očí a záznam srdečních zvuků mohou lidem pomoci odhalit zdravotní problémy z domova. Informovala o tom ve čtvrtek internetová společnost, která spadá do skupiny Alphabet.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru klesly o 2,2 % (odhad: -0,5 %, leden: +1,6 %). Bez započtení sektoru obrany se snížily o 2,7 % (odhad: stagnace, leden: +1,4 %) a bez započtení sektoru dopravních prostředků se snížily o 0,6 % (odhad: +0,6 %, leden: +0,8 %).
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 19. března klesl na 187 tisíc (odhad: 212 tisíc, předchozí týden: 215 tisíc). Počet pokračujících žádostí v týdnu do 12. března klesl na 1,350 milionu (odhad: 1,410 milionu, předchozí týden: 1,417 milionu).
- Index aktivity kansaského Fedu v březnu stoupl na 46 bodů (únor: 31 bodů).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky NIKE v 3QFY2022: Zisk na akcii 0,87 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 10,87 miliardy USD (odhad: 10,60 miliardy USD).
- Výsledky Adobe v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 3,37 USD (odhad: 3,34 USD), tržby 4,26 miliardy USD (odhad: 4,24 miliardy USD).
- Výsledky General Mills (ve středu +2,49 %) v 3QFY2022: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,78 USD), tržby 4,44 miliardy USD (odhad: 4,55 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
