Americké akcie v pátek uzavřely smíšeně, v týdenním horizontu tři hlavní indexy stouply

Americké akciové indexy uzavřely páteční obchodování nejednotně, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní benchmarky zaznamenaly zisk. Dolar se v závěru týdne držel v blízkosti několikaměsíčních minim vůči euru i dalším měnám.
Index Dow si v pátek připsal 0,45 % na 34 347,03 bodu, širší S&P 500 však klesl o 0,03 % na 4 026,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,52 % na 11 226,36 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,39 % na 20,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 3,691 %.
Ve čtvrtek byl akciový trh ve Spojených státech kvůli oslavám Dne díkůvzdání zavřený a v pátek obchodování skončilo o tři hodiny dříve než obvykle. Akcie technologické společnosti Apple v pátek oslabily o téměř dvě procenta po zprávě o snížených dodávkách telefonů iPhone z čínské továrny firmy Foxconn, kterou zasáhly nepokoje zaměstnanců související s koronavirovými restrikcemi.
Akcie vývojáře počítačových her Activision Blizzard oslabily dokonce o více než čtyři procenta po zprávě, že americká Federální obchodní komise by mohla podat antimonopolní žalobu s cílem zablokovat plánované převzetí společnosti softwarovou firmou Microsoft za 69 miliard dolarů.
Za celý uplynulý týden index Dow přidal 1,78 %, S&P 500 se zvýšil o 1,53 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,72 %.
Dolar se v pátek držel v blízkosti několikaměsíčních minim vůči euru i dalším měnám
Na devizovém trhu se v pátek americký dolar držel v blízkosti několikaměsíčních minim vůči euru i dalším měnám. Euro vůči dolaru kolem 19.30 SEČ ztrácelo zhruba 0,1 % a pohybovalo se blízko 1,04 USD. Jednotná evropská měna tak zůstává nedaleko čtyřměsíčního maxima 1,0481 USD, na které vystoupila minulý týden.
Dolar je v poslední době pod tlakem kvůli očekávání, že americká centrální banka sníží tempo zvyšování úrokových sazeb. Zápis z listopadového zasedání Fedu zveřejněný tento týden ukázal, že výrazná většina představitelů banky se shodla na tom, že v brzké době bude pravděpodobně vhodné zvyšování úroků zpomalit.
Investoři nyní čekají na středeční projev šéfa Fedu Jeromea Powella. "Powellovy první komentáře od zasedání, které skončilo 2. listopadu, budou klíčové," uvedl podle agentury Reuters analytik devizových trhů Simon Harvey ze společnosti Monex Europe.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Vietnamský výrobce elektromobilů VinFast v pátek odeslal první dodávku svých vozidel do Spojených států. Završil tak pětiletou snahu vytvořit ve Vietnamu centrum výroby automobilů pro Severní Ameriku a Evropu. První auta mají být předána zákazníkům do konce prosince, oznámila automobilka. Spojené státy jsou jejím prvním vývozním trhem, uvedla agentura Reuters.
- Americká internetová společnost Twitter příští týden v pátek na své stejnojmenné sociální síti provizorně spustí funkci předplatného pro ověřovací modrou ikonu. Na svém twitterovém účtu to v pátek oznámil šéf společnosti Elon Musk. Twitter navíc bude používat různé barvy této ikony pro organizace a jednotlivce.
- Jihokorejské firmy Hyundai Motor a SK On plánují investovat zhruba 2,5 bilionu wonů (44 miliard Kč) do výstavby továrny na výrobu baterií ve Spojených státech. S odvoláním na nejmenované zdroje z odvětví to napsal jihokorejský list The Korea Economic Daily. Hyundai a SK On by podle zdrojů měly příští týden podepsat předběžnou smlouvu o investici. SK On je bateriovou divizí energetické skupiny SK Innovation.
- Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo americkou technologickou společnost Meta Platforms na seznam extremistických organizací, napsala v pátek agentura TASS. Meta Platforms je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká filmová a zábavní společnost Walt Disney oznámila, že do funkce výkonného ředitele firmy se vrací Robert Iger. Na této pozici vystřídá Boba Chapeka, napsala v pondělí agentura Reuters. Igera, který ve firmě Walt Disney strávil více než čtyři desetiletí a 15 let působil jako její výkonný ředitel, jmenovala do funkce správní rada.
- Zkrachovalá kryptoburza FTX dluží 50 největším věřitelům téměř 3,1 miliardy dolarů. S odvoláním na podání u amerického soudu o tom informoval zpravodajský server BBC. Kolaps druhé největší kryptoburzy na světě otřásl celým odvětvím kryptoměn.
- Americká investiční společnost Berkshire Hathaway zvýšila své podíly v pěti největších japonských obchodních společnostech, v každé nejméně o jeden procentní bod na více než šest procent. S odvoláním na podání u regulačních úřadů o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Konglomerát investora a miliardáře Warrena Buffetta v roce 2020 uvedl, že jeho investice do japonských obchodních společností jsou dlouhodobé a podíly by se mohly zvýšit až na 9,9 procenta.
- Uživatelé Twitteru se v anketě nového majitele internetové platformy Elona Muska těsnou většinou vyslovili pro obnovení twitterového účtu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Musk vzápětí po ukončení hlasování oznámil, že účet exprezidenta a miliardáře bude obnoven. Tak se i stalo, ale Trump v sobotu prohlásil, že nemá zájem se na Twitter vracet.
- Index aktivity chicagského Fedu v říjnu klesl na -0,05 bodu (září: 0,17 bodu).
- Hodnota majetku amerického podnikatele a šéfa automobilky Tesla (v úterý +1,22 %) Elona Muska se od začátku letošního roku snížila o více než 100 miliard dolarů. Na vině je především pokles ceny akcií Tesly na dvouleté minimum, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejího indexu miliardářů se během pondělí hodnota Muskova majetku snížila o 8,6 miliardy dolarů na 169,8 miliardy dolarů. Proti začátku roku tak byla nižší o 100,5 miliardy dolarů. Musk ale i tak zůstává nejbohatším člověkem na světě.
- Americký nejvyšší soud povolil v úterý kongresovému výboru, aby po ministerstvu financí žádal okamžité předání daňové evidence bývalého prezidenta a miliardáře Donalda Trumpa. Ten ve tříletém právním sporu po soudu žádal, aby ministerstvu zabránil odevzdat jeho záznamy Kongresu, protože výbor je podle něj hodlá zveřejnit, píše agentura Reuters.
- Globální ekonomika by se v příštím roce měla vyhnout recesi. Nejhorší energetická krize od 70. let 20. století ale vyvolá prudké zpomalení, které nejvíce zasáhne Evropu. Tempo růstu světového hrubého domácího produktu v příštím roce klesne na 2,2 % z letošních 3,1 %. V roce 2024 pak mírně zrychlí na 2,7 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v listopadu stoupl na -9 bodů z říjnových -10 bodů.
- Výrazná většina představitelů americké centrální banky se na listopadovém zasedání shodla, že v brzké době bude pravděpodobně vhodné snížit tempo zvyšování úrokových sazeb. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, který banka ve středu zveřejnila.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (ve středu +7,82 %) plánuje postavit další závod v Asii, mezi hlavní kandidáty se řadí Jižní Korea. Šéf podniku Elon Musk to řekl při videohovoru s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, uvedla prezidentova kancelář. Tesla rovněž plánuje významně posílit spolupráci s Jižní Koreou v oblasti dodavatelských řetězců, uvedla agentura Reuters.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 19. listopadu stoupl na 240 tisíc z 223 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 222 tisíc), čekal se růst jen na 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 12. listopadu stoupl na 1,551 milionu z 1,503 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,507 milionu), čekal se růst jen na 1,517 milionu).
- Pokles podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Listopadový kompozitní index nákupních manažerů (PMI) sestavovaný společností S&P Global podle předběžných dat klesl na 46,3 bodu z 48,2 bodu v říjnu (odhad: 47,7 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Dílčí index pro zpracovatelský sektor klesl na 47,6 bodu z 50,4 bodu (odhad: 50 bodů) a ukazatel pro sektor služeb se snížil na 46,1 bodu z 47,8 bodu (odhad: 47,9 bodu).
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v říjnu stouply o procento. Čekal se růst o 0,4 % po zvýšení o 0,3 % v září. Bez započtení dopravních prostředků byly vyšší o 0,5 % (odhad: stagnace, září: -0,9 %) a bez započtení obranných prostředků se zvýšily o 0,8 % (odhad: -0,1 %, září: +1,4 %).
- Prodeje nových domů v USA v říjnu meziměsíčně stouply o 7,5 % na celoročně přepočtené tempo 632 tisíc jednotek (odhad: -3,8 % na 570 tisíc jednotek, září: -11 % na 588 tisíc jednotek).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v listopadu podle finálních dat klesl na 56,8 bodu (flash: 54,7 bodu, říjen: 59,9 bodu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Dell Technologies v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,30 USD (odhad: 1,60 USD), tržby 24,72 miliardy USD (odhad: 24,37 miliardy USD).
- Výsledky Agilent Technologies v 4QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,38 USD), tržby 1,85 miliardy USD (odhad: 1,76 miliardy USD).
- Výsledky Zoom Video Communications v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 1,10 miliardy USD (odhad: 1,09 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,38 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 10,59 miliardy USD (odhad: 10,31 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree v 3Q: Zisk na akcii 1,20 USD (odhad: 1,18 USD), tržby 6,94 miliardy USD (odhad: 6,84 miliardy USD).
- Výsledky Dick's Sporting Goods v 3Q: Upravený zisk na akcii 2,60 USD (odhad: 2,27 USD), tržby 2,96 miliardy USD (odhad: 2,70 miliardy USD).
- Výsledky HP ve 4FQ: Tržby klesly meziročně o 0,8 % na 14,80 miliardy USD. Firma snížila výhled ziskovosti, plánuje propustit 4 000 až 6 000 zaměstnanců během příštích tří let.
- Výsledky Deere & Co (ve středu +4,99 %) v 4QFY2022: Zisk na akcii 7,44 USD (odhad: 7,11 USD), tržby 15,54 miliardy USD (odhad: 13,44 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK