Americké akcie v pátek klesly, hlavní indexy letos zaznamenaly nejhlubší propad od roku 2008

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Završil se tak rok výrazných ztrát způsobených agresivním zvyšováním úrokových sazeb Fedu s cílem omezit inflaci, ruskou invazí na Ukrajinu a neklidem ohledně pandemické situace v Číně. Všechny tři hlavní indexy vykázaly nejhlubší roční pokles od roku 2008.
Index Dow v pátek klesl o 0,22 % na 33 147,25 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,25 % na 3 839,50 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,11 % na 10 466,48 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,07 % na 21,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba čtyři a půl bazického bodu na 3,879 %.
Za týden index Dow klesl o 0,17 %, S&P 500 odepsal 0,14 % a Nasdaq Composite se snížil o 0,30 %. Za celý prosinec pak Dow klesl o 4,17 %, S&P 500 oslabil o 5,90 % a Nasdaq Composite přišel o 8,73 %. Prosinec přitom bývá pro akcie obvykle silným měsícem, index S&P 500 zaznamenal podle údajů společnosti Truist Advisory Services od roku 1950 včetně letoška jen 19 ztrátových prosinců.
Za celý rok index Dow klesl o 8,78 %, S&P 500 odepsal 19,44 % a Nasdaq Composite přišel o 33,10 %. To znamená, že všechny tři hlavní indexy mají za sebou nejhlubší pokles od finanční krize z roku 2008. Investoři letos dávali přednost sektorům s vysokým dividendovým výnosem a stabilními zisky, jako je například energetika. Ta zaznamenala vlivem prudkého růstu cen ropy roční zisk 58 %. Růstové akcie byly po většinu roku 2022 pod tlakem kvůli růstu výnosů dluhopisů americké vlády a dosahovaly horších výsledků než akcie hodnotové. Tím se obrátil trend, který trval po většinu minulého desetiletí.
"Hlavní makroekonomické důvody mají původ v kombinaci několika skutečností: přetrvávajícího narušení dodavatelských řetězců, které začalo v roce 2020, nárůstu inflace a zpoždění americké centrální banky ve zvyšování sazeb ve snaze zkrotit inflaci," uvedl analytik Sam Stovall ze společnosti CFRA Research. Zmínil také ekonomické údaje indikující recesi, geopolitické napětí včetně války na Ukrajině, prudce rostoucí počet nakažených koronavirem v Číně a napjaté vztahy Pekingu s Tchaj-wanem.
Dolar v pátek oslabil k euru i vůči koši měn
Na devizových trzích v pátek oslabil dolar. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.50 SEČ klesal o 0,3 % na 103,51 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu posilovalo o 0,4 % na 1,0703 USD.
Za celý rok dolar zaznamenal nejlepší výkon od roku 2015. Ke koši měn od začátku roku posílil o necelých osm procent, loni klesl o sedm procent. Euro k dolaru tento rok meziročně oslabilo o bezmála šest procent, minulý rok jednotná evropská měna k dolaru ztratila sedm procent.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká ropná firma Chevron poslala do Venezuely tanker, aby zde naložil první náklad venezuelské ropy určený pro Spojené státy za téměř čtyři roky. Uvedla to v pátek agentura Reuters s odvoláním za zdroj obeznámený se záležitostí a údaje o pohybu lodí.
- Americký výrobce čokolád Hershey čelí ve Spojených státech žalobě. Jeho výrobky podle jednoho spotřebitelského časopisu obsahovaly množství kovů považované za škodlivé. Informoval o tom web BBC. Firma podle žaloby uvedla spotřebitele v omyl tím, že nezveřejnila množství olova a kadmia v třech prodávaných hořkých čokoládách.
- Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná Demokratickou stranou v pátek zveřejnila daňové záznamy bývalého šéfa Bílého domu Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Krok představuje vyvrcholení několikaleté snahy rozkrýt finance někdejšího prezidenta, který na rozdíl od svých předchůdců daňová přiznání sám neposkytl a proti dohledu se bránil u soudů. Tisíce publikovaných stránek přináší dosud nejpodrobnější obrázek o Trumpově hospodaření v daném období.
- Americká letecká společnost Southwest Airlines se v pátek vrátila k běžnému provozu, který během Vánoc ochromilo extrémní zimní počasí. Nízkonákladový dopravce od minulého pátku zrušil nejméně 16 000 letů. Firma přiznala, že používá nedostatečný a zastaralý systém, kvůli kterému se posádky letadel v případě nepříznivého počasí nemusí dostat na potřebné pozice. Na tento problém léta upozorňovaly odbory.
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v prosinci stoupl na 44,9 bodu (odhad: 41,2 bodu, listopad: 37,2 bodu).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Obchodní bilance USA se zbožím v listopadu podle předběžných dat skončila deficitem 83,3 miliardy USD (říjen: -98,8 miliardy USD).
- Velkoobchodní zásoby v USA v listopadu podle předběžných dat stouply o procento (odhad: +0,7 %, říjen: +0,6 %).
- Index cen rezidenčních amerických nemovitostí FHFA se v říjnu proti září nezměnil (odhad: +0,8 %, září: +0,1 %).
- Index cen rezidenčních nemovitostí S&P/Case-Shiller v říjnu meziročně vyskočil o 8,6 % (odhad: +9,7 %, září: +10,4 %).
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v prosinci spadl na -18,8 bodu z -14,4 bodu v listopadu.
- Americká kryptoměnová burza Kraken příští měsíc ukončí aktivity v Japonsku. Firma ve středu uvedla, že za jejím rozhodnutím stojí současné podmínky na trhu v Japonsku a útlum globálního kryptoměnového trhu. Kraken patří mezi největší kryptoměnové burzy na světě.
- Klienti zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX podali hromadnou žalobu na tuto firmu i její bývalé vedoucí pracovníky, včetně zakladatele Samuela Bankmana-Frieda. Dožadují se soudního prohlášení, že digitální aktiva společnosti patří klientům. Informovala o tom agentura Reuters.
- Firma ExxonMobil oznámila, že ve středu podala žalobu na Evropskou unii ve snaze vynutit si zrušení nedávno schváleného plánu odebrat dodavatelům fosilních paliv část mimořádných zisků. Nadnárodní těžařská společnost, která letos zaznamenala rekordní zisk, má za to, že EU novou daní překročila své pravomoci. Napsal to list Financial Times, který krok označil za dosud nejvýznamnější reakci ropného průmyslu na unijní opatření.
- Rozjednané prodeje domů v USA v listopadu meziročně spadly o 37,8 % (odhad: -36,7 %, říjen: -37 %), meziměsíčně se snížily o 4 % (odhad: +0,6 %, říjen: -4,6 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci stoupl na 1 bod (odhad: -4 body, listopad: -9 bodů).
- Americké firmy na burze přes ztráty velkých technologických podniků, jako jsou Apple, Microsoft, Alphabet nebo Tesla, ve světě i letos dominují. Ve stovce nejhodnotnějších firem je jich ze Spojených států 61, pouze o jednu méně než loni. Evropští zástupci v první desítce chybí, mimo USA se do ní dostal jen saúdskoarabský ropný koncern Saudi Aramco. Na špici se nachází Apple s burzovní hodnotou přes dva biliony dolarů. Za ním následují právě Saudi Aramco a Microsoft. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti EY. Rozhodným dnem pro vyhodnocení údajů byl 27. prosinec.
- Americká letecká společnost Southwest Airlines očekává v pátek návrat k běžnému provozu poté, co v uplynulých dnech zrušila zhruba dvě třetiny letů kvůli komplikacím souvisejícím s počasím. Oznámila to ve čtvrtek firma. Ostatní americké letecké společnosti se k běžnému provozu vrátily již dříve.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 24. prosince stoupl na 225 tisíc z 216 tisíc v předchozím týdnu, když se čekal růst jen na 220 tisíc. Počet pokračujících žádostí pak v týdnu do 17. prosince stoupl na 1,710 milionu z 1,669 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,672 milionu), když se čekal růst na 1,671 milionu.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK