Americké akcie na silvestra mírně oslabily, uzavřely ale poblíž rekordních hodnot
Americké akcie v poslední obchodní seanci roku 2021 mírně oslabily, hlavní indexy nicméně obchodování uzavřely poblíž rekordních hodnot, zaznamenaly měsíční, čtvrtletní i roční zisky a připsaly si největší tříletý nárůst od roku 1999.
Index Dow v pátek klesl o 0,16 % na 36 338,30 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,26 % na 4 766,18 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,61 % na 15 644,97 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,63 % na 17,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně snížil na 1,512 %.
"Mezi všemi negativy letošního roku vyniká odolnost korporátní Ameriky," konstatoval hlavní tržní stratég společnosti LPL Financial Ryan Detrick.
Index S&P 500 si za poslední rok připsal 26,9 %. Do čtvrtka tento ukazatel zaznamenal 70 rekordních závěrů, tedy druhý nejvyšší počet vůbec. Nejvíce jich index vykázal v roce 1995, konkrétně 77. Index Dow si za tento rok připsal 18,7 % a Nasdaq Composite posílil o 21,4 %.
K nejúspěšnějším patřila v roce 2021 odvětví energetiky, nemovitostí a mikročipů, tedy sektory spojené s ekonomickým oživením a rostoucí poptávkou. Růstové akcie posílily o 31 %, zatímco hodnotové stouply o 22 %.
Za celý uplynulý týden Dow přidal 1,1 % a S&P 500 se zvýšil o 0,9 %, zatímco Nasdaq Composite klesl o 0,1 %. Za prosinec Dow přidal 5,1 %, S&P 500 se zvýšil o 5 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,7 %. Za poslední letošní čtvrtletí pak Dow stoupl o 5,9 %, S&P 500 se zvýšil o 9,4 % a Nasdaq Composite zpevnil o 7,4 %.
Dolar v pátek oslabil k euru i vůči koši měn
Na devizových trzích v pátek oslabil dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 22.05 SEČ klesal o 0,4 % na 95,62 bodu a euro vůči dolaru ve stejnou posilovalo o 0,5 % na 1,1377 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Čínský protikorupční úřad obvinil americký maloobchodní řetězec Walmart a jeho součást Sam's Club z hlouposti a krátkozrakosti. Uživatelé sociálních sítí totiž upozornili, že Sam's Club z nabídky stáhnul produkty původem z čínské provincie Sin-ťiang. Aktivisté a některé západní státy tvrdí, že Čína se v Sin-ťiangu dopouští porušování lidských práv. Walmart ani Sam's Club se k záležitosti zatím nevyjádřily.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla svolá v Číně zhruba 200 000 aut kvůli možným bezpečnostním rizikům souvisejícím s kufrem a zpětnou kamerou. Opatření se týká vozů vyrobených v čínské továrně Tesly i aut dovezených ze Spojených států. Tesla podle čínských regulátorů svolá 144 208 vozů Model 3 vyrobených v Číně. Součástí svolávací akce bude také 19 697 vozů Model S a 35.836 vozů Model 3 z dovozu, uvedla agentura Reuters.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Závod společnosti Foxconn v Indii, kde se vyrábějí přístroje iPhone americké společnosti Apple (v pondělí +2,30 %), zůstane zavřený až do 30. prosince. S odvoláním na vysokého úředníka indického státu Tamilnádu, kde továrna leží, to uvedla agentura Reuters. Závod byl kvůli hromadné otravě jídlem zavřen 18. prosince a podle původních informací se měla výroba částečně obnovit v pondělí.
- Čína zpřísní vstup na zahraniční burzy domácím firmám ze sektorů, u nichž jsou zapovězené přímé zahraniční investice. Informovaly o tom v pondělí čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) a ministerstvo obchodu. Dotyčné podniky budou muset nejprve požádat o výjimku. Od 1. ledna 2022 se nebudou moci zahraniční investoři v těchto společnostech podílet na řízení a jejich celkový podíl bude omezen na 30 %. Jeden zahraniční investor přitom nebude moci vlastnit více než 10 %.
- Poskytovatelé finančních informací S&P Global (v pondělí +0,92 %) a IHS Markit (+1,31 %) se před svou fúzí v hodnotě 44 miliard dolarů zbavují několika divizí, aby vyhověli antimonopolním podmínkám. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v prosinci klesl na 8,1 bodu (odhad: 13,2 bodu, listopad: 11,8 bodu).
- Metro v New Yorku omezí kvůli vysokému počtu nakažených zaměstnanců počet jízd. Informovala o tom v pondělí stanice CNN. Kvůli vysokému počtu nakažených společnost Apple v pondělí oznámila, že uzavírá všech svých sedm obchodů v New Yorku. V pátek stát New York zaznamenal nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Koronavirová nákaza se za jeden den prokázala u bezmála 50 000 lidí.
- Největší americké společnosti podle tržní kapitalizace, které patří i mezi největší podniky na světě, v letošním roce dále posilovaly. Tržní kapitalizace firem Apple a Microsoft se blíží k hranici tří bilionů dolarů a společnosti Tesla a Meta Platforms letos poprvé překonaly hranici bilionu dolarů, shrnul server CNBC.
- Index cen amerických domů FHFA v říjnu meziměsíčně stoupl o 1,1 % (odhad: +1,2 %, září: +0,9 %).
- Index cen amerických domů S&P/Case-Shiller v říjnu meziročně vyskočil o 18,4 % (odhad: +18,5 %, září: +19,1 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci stoupl na 16 bodů (listopad: 12 bodů).
- Schodek obchodu se zbožím se ve Spojených státech v listopadu zvýšil o 17,5 procenta na rekordních 97,8 miliardy dolarů. Dovoz byl také rekordní, vývoz naopak klesl. Předchozí rekord byl z letošního září, kdy deficit činil 97 miliard USD. Vývoz zboží v listopadu klesl o 2,1 procenta na 154,7 miliardy dolarů, zatímco dovoz o 4,7 procenta vzrostl a dostal se na 252,4 miliardy. K růstu dovozu nejvíce přispěly průmyslové dodávky, dovoz spotřebního zboží pak vzrostl na rekordních 67 miliard.
- Indonésie povolila návrat k provozu letadlům Boeing 737 MAX. Před třemi lety zahynulo při nehodě stejného letadla indonéských aerolinií Lion Air všech 189 lidí na palubě. Po další nehodě o rok později, tentokrát společnosti Ethiopian Airlines, byl tento nejprodávanější model Boeingu odstaven skoro dva roky po celém světě. Společnost Ethiopian Airlines v pondělí informovala, že provoz letadel 737 MAX umožní v únoru, uvedla BBC.
- Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk prodal dalších 934 090 akcií podniku, získal tak 1,02 miliardy dolarů. Musk se tak přiblížil ke svému cíli snížit svůj podíl v automobilce o deset procent.
- Velkoobchodní zásoby v USA se za listopad zvýšily o 1,2 %. Maloobchodní zásoby vzrostly o 2 %, což bylo nejvíce od roku 1992. Bez automobilů se maloobchodní zásoby zvýšily o 1,3 %.
- Počet rozjednaných prodejů domů v USA v listopadu meziměsíčně klesl o 2,2 % (říjen: +7,5 %, odhad: +0,5 %).
- Americký výrobce elektromobilů Tesla svolává do servisu přes 475 000 vozů Model 3 a Model S kvůli problémům se zpětnou kamerou a kufrem, které zvyšují riziko havárie. Informoval o tom americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Celkový počet svolávaných vozidel se blíží půl milionu vozů, které Tesla dodala v loňském roce. Automobilka se k věci zatím nevyjádřila. Podle NHTSA si není vědoma žádných nehod, zranění nebo úmrtí v souvislosti se zmíněnými problémy.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 25. prosince nečekaně klesl na 198 tisíc z 206 tisíc o týden dříve, ačkoli analytici předvídali zvýšení na 208 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 18. prosince klesl na 1,716 milionu z 1,856 milionu o týden dříve. Ani v tomto případě expertům nevyšlo odhadované zvýšení na 1,868 milionu.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga v prosinci stoupl na 63,1 bodu z listopadových 61,8 bodu a překonal tak odhadované zvýšení na 62 bodů
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK