Americké akcie v pátek stahovaly obavy z dopadů války na Ukrajině, nepomohla ani data z trhu práce
Akcie ve Spojených státech v závěru týdne oslabily obavy z dopadů války na Ukrajině, výše jim nepomohla ani příznivá data z amerického trhu práce. Na devizovém trhu posiloval dolar a slabé bylo euro.
Index Dow klesl o 0,53 % na 33 614,80 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,79 % na 4 328,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,66 % na 13 313,44 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,92 % na 31,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi deset a půl bazického bodu na 1,738 %.
Ostře sledovaná zpráva o vývoji nezaměstnanosti od ministerstva práce ukázala, že počet pracovních míst minulý měsíc vzrostl více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, nejníže od února 2020.
"Před třemi nebo čtyřmi týdny bychom si mysleli, že jde o neuvěřitelně důležité číslo. Ale vzhledem k dění v Evropě to tak prostě není," citovala agentura Reuters analytika Zacharyho Hilla ze společnosti Horizon Investments. "Všechen čas a energii investorů zabírají potenciál eskalace horké války, potenciál dopadu na růst v Evropě a v širším měřítku a dominový efekt na komoditní kanál a na inflaci," dodal.
Pokles zaznamenala většina dílčích sektorů indexu S&P 500. Nejvýrazněji oslabily finanční tituly. Banky ztratily přes čtyři procenta, za celý týden odepsaly devět procent. Investoři se obávají dopadu západních protiruských sankcí na mezinárodní finanční systém.
Více než procento ztratily velké technologické společnosti Amazon (-1,53 %), Apple (-1,84 %), Alphabet (-1,49 %) a Microsoft (-2,05 %). Válka na Ukrajině ale posílila na pozadí rostoucích cen ropy energetické tituly.
Za celý týden index Dow klesl o 1,30 %, S&P 500 přišel o 1,27 % a Nasdaq Composite se snížil o 2,78 %.
Americká měna v pátek poprvé od května 2020 posílila pod 1,1 EUR/USD
Na devizovém trhu v pátek euro poprvé od května 2020 sestoupilo vůči americkému dolaru pod hranici 1,1 USD. Dolů ho tlačily obavy z negativních dopadů ruského útoku na Ukrajinu na hospodářský růst v Evropě.
Krátce před 22.00 SEČ ztrácelo euro k dolaru 1,3 % na 1,0924 USD. Jednotná evropská měna byla také slabší vůči britské libře nebo švýcarskému franku. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu přidával 0,8 % na 98,56 bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, znepřístupní své služby pro uživatele v Rusku a Bělorusku. Na Twitteru to uvedl šéf společnosti Brian Chesky. Poskytovatelé ubytování tak nebudou moci přijímat žádné rezervace a uživatelé v Rusku a Bělorusku si nebudou moci přes tuto platformu objednat ubytování nikde na světě. Své ruské obchody se rozhodla kvůli invazi na Ukrajinu uzavřít i značka luxusních doplňků Hermès.
- Japonská společnost Panasonic chce ve Spojených státech zakoupit pozemek pro velkou továrnu na výrobu nového typu baterií pro elektromobily Tesla. Informovala o tom japonská televize NHK, své zdroje neuvedla. Místo pro závod za několik miliard dolarů firma údajně volí mezi státy Oklahoma a Kansas, které jsou blízko Texasu, kde Tesla připravuje novou továrnu na elektromobily. Panasonic informaci nepotvrdil.
- Americká internetová společnost Google přestala prodávat on-line reklamu v Rusku. Rozhodnutí se týká vyhledávače, platformy YouTube i externích partnerů, kteří prostřednictvím Googlu publikují obsah. Informovala o tom agentura Reuters. Po ruské invazi na Ukrajinu obdobný krok učinily společnosti Twitter či Snap. Google má nejvyšší tržby za online reklamu na světě.
- Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl pozastavit prodej svých produktů a služeb v Rusku. Firma v pátek uvedla, že tak podobně jako mnoho dalších západních podniků reaguje na ruský vojenský útok na Ukrajinu.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla získal od braniborských úřadů povolení zprovoznit v Německu svou továrnu. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil braniborský premiér Dietmar Woidke, který schvalovací proces po dvou letech od začátku výstavby označil za obrovský úkol. Tesla doposud budovala závod v braniborském Grünheide nedaleko Berlína s předběžnými povoleními. Woidke uvedl, že úřady už Tesle povolení předaly.
- Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval přístup k sociální síti Facebook a omezovat začal i přístup k Twitteru, uvedla v pátek agentura TASS. Agentura Interfax předtím uvedla, že Twitter je stejně zablokovaný jako Facebook. Rusko tak činí ve snaze kontrolovat zprávy o ruské invazi na Ukrajinu, která trvá už více než týden.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká vláda v pondělí uvedla do praxe avizované sankce proti ruské centrální bance. S okamžitou platností zakazuje Američanům veškeré transakce jak s ruskou centrální bankou, tak s ruským ministerstvem financí a s ruským státním investičním fondem. Kromě toho uvalilo sankce na Ruský fond přímých investic (RDIF). Podle ministryně Janet Yellenové tato bezprecedentní opatření směřují na finanční prostředky, které Moskva potřebuje k financování války na Ukrajině.
- Americká společnost Google potvrdila, že na Ukrajině dočasně vypnula některé nástroje aplikace Google Maps, které poskytují informace o dopravní situaci a vytíženosti různých míst v reálném čase.
- Z Ruska odcházejí další západní firmy. Americké firmy United Parcel Service (UPS) a FedEx zastavují doručování zásilek do Ruska a na Ukrajinu.
- Americký ropný gigant Chevron se dohodl na převzetí výrobce bionafty Renewable Energy Group za 3,15 miliardy dolarů. Informovala o tom firma v pondělní tiskové zprávě. Podle agentury Reuters jde o prozatím největší investici Chevronu v oblasti alternativních paliv.
- Obchodní bilance USA se zbožím v lednu podle předběžných dat skončila deficitem 107,6 miliardy USD (prosinec: -101,4 miliardy USD).
- Velkoobchodní zásoby v USA v lednu podle předběžných dat vzrostly o 0,8 % (odhad: +1,8 %, prosinec: +2,3 %).
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v únoru spadl na 56,3 bodu (odhad: 63 bodů, leden: 65,2 bodu).
- Itálie plánuje do roku 2030 vyčlenit více než čtyři miliardy eur na podporu domácí výroby čipů a inovativních technologií. Snaží se také do země přilákat americkou firmu Intel. Informovala o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na návrh dekretu, k němuž získala přístup.
- Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila asi o 13 %. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných kryptoměn, uvedla v úterý agentura Reuters. Denní objemy obchodů s bitcoiny nakupovanými za rubly od minulého čtvrtka vzrostly proti předchozímu dni o 259 procent na 1,3 miliardy rublů (přes 291 milionů Kč).
- Celosvětový objem dividend vyplacených akcionářům v loňském roce vzrostl o téměř 17 % na rekordních 1,47 bilionu dolarů. Uvedla to britská investiční společnost Janus Henderson. Předpověděla rovněž, že v letošním roce se objem dividend opět zvýší, a to na 1,52 bilionu dolarů. Tempo jeho růstu by tak nicméně mělo zpomalit na zhruba tři procenta.
- Americká společnost Apple v úterý v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavila prodej všech svých výrobků v Rusku. Společnost také zastavila vývoz do Ruska a omezila fungování platební služby Apple Pay a dalších služeb v zemi. V obchodě Apple Store mimo Rusko už také není možné si stáhnout aplikace ruské státní televize RT News a zpravodajského webu Sputnik News.
- Index nákupních manažerů v americké výrobě od ISM v únoru stoupl na 58,6 bodu z lednových 57,6 bodu při odhadovaném růstu na 58 bodů.
- Šéf americké centrální banky Jerome Powell počítá s tím, že banka ještě tento měsíc zvedne poprvé od vypuknutí koronavirové pandemie základní úrokovou sazbu. A to navzdory válce na Ukrajině. Zvýšení úrokové sazby na příštím zasedání Fedu za dva týdny je podle něj adekvátní vzhledem k vysoké inflaci a extrémně silnému trhu práce. Powell nicméně uvedl, že bude navrhovat zvýšení sazby jen o 25 bazických bodů.
- Americký prezident Joe Biden při svém prvním poselství o stavu unie označil za svou nejdůležitější prioritu boj proti růstu cen, který podle průzkumů veřejného mínění trápí velkou část Američanů. Oznámil v této souvislosti uvolnění dalších 30 milionů barelů z amerických ropných rezerv, které podle něj pomůže otupit růst cen pohonných hmot. Zároveň přiznal, že ekonomické sankce uvalené na Rusko v reakci na útok na Ukrajinu pocítí i Američané.
- ADP: Americké firmy v únoru vytvořily 475 000 pracovních míst (odhad: 400 000), lednový údaj byl výrazně revidován z -301 000 na +509 000.
- Těžařská společnost ExxonMobil (ve středu +1,72 %) oznámila v úterý večer, že ukončuje své aktivity v Rusku. Další významná americká firma, výrobce letadel Boeing (+1,49 %), oznámila, že přerušuje svou technickou podporu ruským leteckým společnostem, informovala agentura Reuters. Své aktivity v Rusku omezuje i výrobce sportovního vybavení Nike (+2,62 %).
- Americká internetová společnost Google (Alphabet ve středu +0,38 %) přestala ve své službě Google News zobrazovat weby médií financovaných ruským státem. Platí to mimo jiné pro televizi RT, zpravodajský server Sputnik nebo pro tiskovou agenturu TASS. Nějaký čas ale potrvá, než se změna plně projeví ve všech zemích a systémech, sdělila ČTK česká pobočka Googlu.
- Ruský rubl při středečním obchodování v Moskvě klesl na rekordní minimum, dolar se tam prodával zhruba za 110 rublů. Akciový trh v Moskvě zůstává třetí den za sebou zavřený, finanční systém je pod tlakem západních sankcí uvalených na Moskvu za její invazi na Ukrajinu. Ruská centrální banka navíc zakázala vyplatit kupony zahraničním investorům, kteří drží státní dluhopisy v rublech.
- Automobilová skupina Stellantis (ve středu +2,38 %) hodlá v Evropě od roku 2030 prodávat pouze elektromobily. Firma to uvedla v prezentaci svého strategického plánu. Dodala, že podíl elektromobilů na jejím celkovém prodeji ve Spojených státech by se měl do roku 2030 vyšplhat na 50 %.
- Americký internetový prodejce Amazon (ve středu +0,60 %) plánuje, že uzavře všech svých 68 kamenných knihkupectví, takzvané pop-up shopy, které se otevírají na krátkou dobu, a také čtyřhvězdičkové obchody ve Spojených státech a Británii. Firma, která začínala prodejem knih na síti a postupně začínala ohrožovat konkurenční kamenná knihkupectví, aby si nakonec otevřela vlastní, to sdělila agentuře Reuters. Amazon tak ukončí své nejdéle trvající experimenty s tímto typem kamenných obchodů, zcela se jich ale nevzdá.
- Americká společnost Fitbit stahuje zhruba 1,7 milionu chytrých hodinek Ionic kvůli hrozbě přehřátí baterie, jež může způsobit popáleniny. Informovala o tom ve středu americká Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků (CPSC). Zhruba milion těchto hodinek se podle CPSC prodal ve Spojených státech a téměř 700 000 v zahraničí, píše server CNBC.
- Ratingové agentury Fitch a Moody's snížily hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o šest stupňů, do neinvestiční kategorie. Západní sankce podle prohlášení společností zpochybňují schopnost Ruska splácet dluh a oslabují ekonomiku.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla získal od ministerstva životního prostředí spolkové země Braniborsko povolení zprovoznit v Německu svůj první závod na výrobu automobilů. Tesle se tak podařilo dokončit schvalovací řízení, což ale neznamená, že automobilka může okamžitě zahájit výrobu. Ta by ale patrně i tak mohla začít už brzy. Bez uvedení zdroje o tom informoval německý list Handelsblatt. V pátek se podle něj bude na toto téma konat tisková konference předsedy braniborské vlády Dietmara Woidkeho.
- Ruská invaze na Ukrajinu by mohla snížit celosvětový HDP o 0,5 až jedno procento a zároveň zvýšit inflaci. Politická podpora západu Ukrajině ale může dopady konfliktu utlumit. Vyplývá to odhadu globální investiční společnosti Invesco.
- Rusko už nyní kvůli napadení Ukrajiny čelí bezprecedentním sankcím Západu, které mají za cíl přiškrtit jeho ekonomiku a potrestat osoby blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi. Experti nicméně vidí prostor pro další stupňování postihů a očekávají, že k němu dojde, napsala zpravodajská společnost BBC. Mimo jiné podle ní narůstá tlak na omezení nákupu nerostných surovin, takový postup by ale mohl kromě růstu ceny energií přinést i drastickou reakci Moskvy.
- Tovární objednávky v USA v lednu meziměsíčně stouply o 1,4 % (odhad: +0,7 %, prosinec: +0,7 %).
- Kompozitní index nákupních manažerů v USA od IHS Markit v únoru podle finálních dat stoupl na 55,9 bodu (leden: 51,1 bodu, flash: 56 bodů). Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem expanze aktivity a pásmem její kontrakce.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 26. února klesl na 215 tisíc z 233 tisíc o týden dříve, analytici očekávali pokles na 225 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 19. února zvýšil na 1,476 milionu z 1,474 milionu, čekal se růst na 1,475 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky HP v 4Q: Zisk na akcii 1,10 USD (odhad: 1,02 USD), tržby 17 miliard USD (odhad: 16,5 miliardy USD).
- Výsledky Zoom Video Communications v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 1,07 miliardy USD (odhad: 1,05 miliardy USD).
- Výsledky Workday v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 1,38 miliardy USD (odhad: 1,36 miliardy USD).
- Výsledky Target v 4Q: Upravený zisk na akcii 3,19 USD (odhad: 2,84 USD), tržby 31 miliard USD (odhad: 31,31 miliardy USD).
- Výsledky salesforce.com v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,84 USD (odhad: 0,75 USD), tržby 7,33 miliardy USD (odhad: 7,24 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett Packard Enterprise v 1QFY2022: Čistý zisk na akcii 0,39 USD (odhad: 0,46 USD), tržby 6,96 miliardy USD (odhad: 7 miliard USD).
- Výsledky Dollar Tree (ve středu +0,15 %) v 4Q: Zisk na akcii 2,01 USD (odhad: 1,78 USD), tržby 7,08 miliardy USD (odhad: 7,12 miliardy USD).
- Výsledky Snowflake (ve středečním after-marketu -27 %) v 4QFY2022: Upravená ztráta na akcii 0,43 USD, tržby 383,8 milionu USD (odhad: 372,6 milionu USD).
- Výsledky Best Buy (ve čtvrtek +9,14 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,73 USD (odhad: 2,72 USD), tržby 16,37 miliardy USD (odhad: 16,60 miliardy USD). Firma potěšila optimistickým výhledem na letošní rok.
- Výsledky Kroger (ve čtvrtek +11,61 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 33,05 miliardy USD (odhad: 32,86 miliardy USD).
- Výsledky Gap (ve čtvrtečním after-marketu +11 %) v 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,02 USD (odhad: 0,14 USD), tržby 4,53 miliardy USD (odhad: 4,49 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom (ve čtvrtečním after-marketu +4 %) v 1QFY2022: Upravený zisk na akcii 8,39 USD (odhad: 8,08 USD). Firma oznámila optimistický výhled na probíhající kvartál.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK