Americké akcie v pátek po zprávě o nezaměstnanosti posílily, za celý týden však hlavní indexy klesly
Americké akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, dařilo se technologickému sektoru, korekcí naopak prošlo odvětví telekomunikačních služeb, avšak za celý týden se všechny tři hlavní indexy snížily a Dow zaznamenal nejhorší týden v tomto roce. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali především údaje z trhu práce USA. Ty naznačily, že americká ekonomika zakončila první čtvrtletí v dobrém stavu, a mohly by rovněž vést k pozdějšímu zahájení snižování úrokových sazeb Fedu.
Dow v pátek vzrostl o 0,80 % na 38 904,04 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,11 % na 5 204,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,24 % na 16 248,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,96 % na 16,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o devět bazických bodů na 4,402 %. Cena ropy se zvýšila o 0,2 %, zlato si připsalo 1,6 % a cena stříbra se zvýšila téměř o 2 %. Bitcoin během pátečního obchodování ztratil více než procento a na konci dne se obchodoval kolem 67 600 USD.
Americká ekonomika v březnu vytvořila asi 303 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 270 tisíc míst v únoru. Míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu na 3,8 %. Analytici v průměru předpokládali, že v březnu vzniklo 200 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci nezaměstnanosti na 3,9 %.
Údaje naznačují, že americká ekonomika zakončila první čtvrtletí v dobrém stavu, a mohly by rovněž vést k pozdějšímu zahájení snižování úrokových sazeb ve Spojených státech, napsala agentura Reuters. Finanční trhy předpokládají, že americká centrální banka zahájí snižování úroků v červnu. Šéf Fedu Jerome Powell nicméně ve středu potvrdil, že banka nehodlá se snižováním úroků spěchat.
Prezident americké centrální banky v Minneapolisu Neel Kashkari se stal posledním vysoce postaveným představitelem Fedu, který zpochybnil snížení sazeb v USA v roce 2024, pokud inflace nebude výrazněji klesat. "Budeme-li nadále svědky toho, že se inflace pohybuje do strany, pak by mě to přimělo k otázce, zda vůbec potřebujeme snížit sazby," uvedl Kashkari.
Investoři jsou rozpolceni mezi touhou po silné ekonomice, která by podpořila další růst firemních zisků, a přáním slabšího trhu práce, který by dal Fedu zelenou k zahájení snižování úrokových sazeb.
Americká automobilka Tesla (-3,63 %) upustila podle agentury Reuters od projektu levného elektromobilu. Investoři počítali s tím, že vůz dostupný masám přispěje k růstu podniku. Šéf Tesly Elon Musk ale po zveřejnění zprávy na síti X napsal, že "Reuters (znovu) lže".
Farmaceutický koncern Johnson & Johnson (-0,07 %) se v pátek dohodl na koupi společnosti Shockwave Medical (+1,98 %). Hodnota transakce včetně dluhu činí 13,1 miliardy dolarů. Koncern nabídl 335 dolarů za akcii v hotovosti, což podle výpočtů agentury Reuters oceňuje Shockwave Medical na 12,5 miliardy dolarů. Nabídka představuje 17% prémii k závěrečné ceně akcií na konci března, kdy deník The Wall Street Journal informoval o zájmu Johnson & Johnson o Shockwave.
Většina titulů v polovodičovém sektoru v závěru týdne skončila v zelených číslech, proti proudu však šly cenné papíry Intelu (-2,57 %), které za celý týden odepsaly více než 12 %.
Dow za celý týden odepsal 2,27 %, S&P 500 korigoval o 0,95 % a Nasdaq Composite oslabil o 0,80 %.
Dolar v závěru týdne posílil
Americký dolar v pátek posílil ke koši měn. Pomohla mu zpráva o březnovém vývoji trhu práce v USA, která signalizovala, že Fed nebude muset spěchat se snižováním úrokových sazeb. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,2 % na 104,31 bodu. Index má za sebou bouřlivý týden, v kterém stoupl na nejvyšší hodnotu za pět měsíců a poté klesl na dvoutýdenní minimum.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v březnu vytvořila asi 303 tisíc pracovních míst po vzniku zhruba 270 tisíc míst v únoru (revidováno z 275 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu na 3,8 %. V pátek to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici v průměru předpokládali, že v březnu vzniklo 200 tisíc pracovních míst, a čekali stagnaci míry nezaměstnanosti na 3,9 %.
- Podniková verze chatovacího systému ChatGPT má aktuálně více než 600 000 uživatelů, ještě v lednu jich bylo jen 150 000. Agentuře Bloomberg to řekl provozní ředitel společnosti OpenAI, která za chatovacím robotem stojí. Podle Brada Lightcapa bude letošek rokem přijetí umělé inteligence.
- Společnost NVIDIA plánuje ve spolupráci s místním telekomunikačním gigantem Indosat Ooredoo Hutchison vybudovat v Indonésii centrum umělé inteligence v hodnotě 200 milionů dolarů. Americký technologický lídr tak pokračuje ve své snaze proniknout do jihovýchodní Asie.
- Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's odkoupí zpět všechny franšízové pobočky v Izraeli. Reaguje na bojkoty vyvolané válkou mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Firma to uvedla ve čtvrtek na svém webu.
- Prezident americké centrální banky v Minneapolisu Neel Kashkari se stal posledním vysoce postaveným představitelem Fedu, který zpochybnil snížení sazeb v USA v roce 2024, pokud inflace nebude výrazněji klesat. Hlavní ekonom banky Goldman Sachs Jan Hatzius kontroval, že v letošním roce stále očekává od Fedu tři snížení sazeb.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Aktivita ve zpracovatelském sektoru ve Spojených státech v březnu poprvé za zhruba půldruhého roku vzrostla. Výroba v březnu výrazně ožila a příliv nových zakázek se zvýšil. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil Institut řízení dodávek (ISM).
- Stavební výroba v USA v únoru meziměsíčně klesla o 0,3 % (odhad: +0,6 %, leden: -0,2 %).
- Odbyt amerického výrobce elektromobilů Tesla se v letošním prvním čtvrtletí snížil o téměř devět procent na 386 810 vozů ze zhruba 423 000 vozů před rokem. Vykázal tak první meziroční pokles za téměř čtyři roky a výrazně zaostal za očekáváním analytiků. Vyplývá to z údajů, které v úterý firma zveřejnila. Akcie podniku po zprávě o poklesu odbytu výrazně oslabily.
- Přední americký poskytovatel služeb pro ropné firmy SLB koupí za 7,75 miliardy USD menšího konkurenta ChampionX. Dohoda je další ukázkou rostoucí konsolidace v severoamerickém energetickém sektoru, uvedla agentura Reuters. Pro SLB je to největší akvizice od roku 2016, kdy koupila za 14,8 miliardy USD výrobce zařízení pro ropná pole Cameron International.
- Zpracovatel plateb Nuvei oznámil, že se dohodl s investiční společností Advent International na přechodu do soukromého vlastnictví za přibližně 6,3 miliardy USD. Transakce přichází čtyři roky poté, co byla společnost Nuvei uvedena na torontskou burzu cenných papírů.
- Průmyslové zakázky v USA v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,4 % (odhad: +1 %, leden: -3,8 %).
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v únoru 8,756 milionu (odhad: 8,740 milionu, leden: 8,748 milionu).
- Bývalý americký prezident Donald Trump zažaloval dva spoluzakladatele mediální společnosti Trump Media & Technology Group, která kontroluje jeho sociální síť Truth Social. Tvrdí, že Andy Litinsky a Wes Moss porušili podmínky dohody o založení firmy a nezaslouží si v ní vlastnit podíl. Informovaly o tom agentury AP a Bloomberg.
- Společnosti Microsoft a Quantinuum uvedly, že se jim podařilo dosáhnout důležitého kroku k tomu, aby se kvantové počítače staly komerční realitou - a to zvýšením jejich spolehlivosti. Je to nejnovější posun v závodě o zdokonalení kvantového počítání, v kterém se firmy jako Microsoft, Google ze skupiny Alphabet a IBM přetahují s konkurenčními firmami i zeměmi o to, komu se podaří vytvořit stoje využívající kvantovou mechaniku a slibující rychlosti mnohem vyšší než současné konvenční počítače s křemíkovými čipy. Kvantové počítače by mohly umožnit vědecké výpočty, které by s dnešními klasickými počítači trvaly miliony let.
- Tempo růstu aktivity v americkém sektoru služeb se v březnu snížilo. Index nákupních manažerů ve službách od S&P Global podle finálních dat klesl na 51,7 bodu z 52,3 bodu v únoru, flash údaj byl rovněž 51,7 bodu. Ukazatel od ISM pak klesl na 51,4 bodu z 52,6 bodu, když se naopak čekal jeho růst na 52,7 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.
- V americkém soukromém sektoru v březnu vzniklo 184 tisíc pracovních pozic. Analytici čekali přírůstek 148 tisíc míst po vzniku 155 tisíc pozic v únoru (revidováno ze 140 tisíc míst). Oznámila to ve středu organizace ADP. Trh nyní čeká na kompletní páteční data z amerického trhu práce, analytici předpokládají, že v ekonomice USA vzniklo zhruba 200 tisíc míst a že celková míra nezaměstnanosti zůstala na 3,9 %.
- Americká technologická společnost Amazon propustí stovky techniků, prodejců a marketérů v cloudové divizi AWS, která roste a vytváří 14 % jejích příjmů. Firma krok zdůvodňuje potřebou větší efektivity. S odkazem na sdělení podniku o tom informovala agentura Reuters.
- Americký internetový vyhledávač Google zvažuje, že zpoplatní nové prémiové služby založené na generativní umělé inteligenci. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku. Firma nicméně v reakci na informace listu uvedla, že o změně modelu vyhledávání založeného na reklamách neuvažuje.
- Americká technologická společnost Apple zkoumá možnost začít vyrábět roboty do domácnosti. Jeho inženýři podle zdrojů agentury Bloomberg pracují na mobilním stroji, který by uživatele následoval po domě, nebo také na stolním zařízení s pohyblivým displejem. Firma se rozhodla vzdát se plánu na výrobu vlastního automobilu a nyní hledá další velký projekt, kterým by zaujala. Zatím ale není jasné, zda se takové výrobky dostanou až ke koncovým uživatelům.
- Ruský antimonopolní úřad vyzval americkou technologickou společnost Apple, aby vysvětlila, proč ruští uživatelé jejích přístrojů nemají plný přístup k bankovním a platebním službám. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.
- Jihokorejská společnost SK Hynix, která je jedním z největších světových výrobců paměťových čipů, investuje 3,87 miliardy USD do prvního závodu na balení integrovaných obvodů ve Spojených státech. Závod má zahájit provoz v roce 2028 a bude se v něm nacházet výrobní linka pro nejmodernější paměťové čipy firmy s vysokým přenosovým pásmem. Ty mají schopnost rychle přenášet velké objemy dat a jsou důležitou součástí grafických procesorů firmy NVIDIA používaných k trénování systémů umělé inteligence, jako je ChatGPT, informovala společnost. Investice je podle analytiků dalším vítězstvím vlády amerického prezidenta Joea Bidena, který se snaží posílit výrobu čipů v zemi.
- Americká společnost Alphabet, pod níž spadá Google, zvažuje koupi firmy HubSpot, která dodává software pro marketing, prodej a zákaznický servis. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters, podle níž by se jednalo o dosud největší akvizici Alphabetu. Tržní hodnota HubSpotu činí 35 miliard dolarů. Firma měla na konci prosince k dispozici hotovost 110,9 miliardy dolarů. Případná nabídka by se musela vypořádat se zvýšenou regulační kontrolou odvětví.
- Americký výrobce džínového oblečení Levi Strauss do konce listopadu uzavře svůj výrobní závod v centrálním Polsku ve městě Plock. Oznámil to podle agentury PAP starosta města Plock Andrzej Nowakowski. O práci přijde 650 zaměstnanců.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 30. března stoupl na 221 tisíc z 212 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 210 tisíc), čekal se růst na 214 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 23. března klesl na 1,791 milionu z 1,810 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,819 milionu).
- Obchodní bilance USA v únoru skončila deficitem 68,9 miliardy USD (leden: -67,6 miliardy USD).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Společnost Trump Media & Technology Group (TMTG), jejíž součástí je sociální síť Truth Social, vykázala za loňský rok čistou ztrátu 58,2 milionu dolarů. Firma, jejímž většinovým vlastníkem je bývalý americký prezident Donald Trump, to v pondělí oznámila ve zprávě pro burzovního regulátora. Její akcie následně prudce oslabily.
- Výsledky Conagra Brands v 3QFY2024: Zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 3,03 miliardy USD (odhad: 3,01 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, Reuters