Americké akcie zakončily páteční seanci smíšeně, v týdenním horizontu hlavní indexy skončily v červených číslech
Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Na trhu panuje nejistota ohledně budoucího vývoje ekonomiky Spojených států. Očekává se, že americká centrální banka v rámci boje proti inflaci přikročí k agresivnějšímu zpřísňování měnové politiky, což by mohlo podkopat hospodářský růst. Za celý uplynulý týden hlavní indexy klesly.
Index Dow se v pátek zvýšil o 0,40 % na 34 721,12 bodu, širší S&P 500 se naopak snížil o 0,27 % na 4 488,28 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,34 % na 13 711 bodů. Index volatility VIX klesl o 1,81 % na 21,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba pět bazických bodů na 2,704 %.
Za celý týden se index Dow snížil o zhruba 0,3 %, S&P 500 klesl o 1,3 % a Nasdaq Composite se propadl o 3,9 %. Americké akcie tak utrpěly první týdenní pokles za poslední čtyři týdny.
Dolarový index v pátek poprvé za téměř dva roky překonal hranici 100 bodů
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, v pátek poprvé za téměř dva roky překonal hranici 100 bodů. Americká měna v poslední době těží z vyhlídek na agresivnější zpřísňování měnové politiky v USA.
Dolarový index se během pátečního obchodování vyšplhal až na 100,19 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od května 2020. Později však o většinu zisků přišel. Krátce po 22.00 SELČ si tak připisoval pouze 0,1 % na 99,84 bodu.
Samotné euro ve stejnou dobu vůči dolaru ztrácelo necelou desetinu procenta na 1,0872 USD. Během dne jednotná evropská měna sestoupila až na měsíční minimum 1,0837 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Výrobce elektrovozů Tesla otevřel v noci na pátek v Texasu druhou továrnu na území Spojených států za 1,1 miliardy dolarů. Středisko v Austinu má vyrábět zpočátku především sportovně-užitkový Model Y, který produkuje už továrna v německém Grünheide. Příští rok bude ze zdejších výrobních pásů sjíždět i pick-up Cybertruck. Při slavnostním otevření to uvedl šéf Tesly Elon Musk. Továrna bude kromě automobilů vyrábět i baterie.
- Americký internetový prodejce Amazon podniká kroky proti vzniku prvních odborů ve své firmě na půdě Spojených států. Organizátory obvinil, že pracovníkům, kteří vznik odborů v hlasování schválili, vyhrožovali. Zástupce nových odborů tvrzení vedení označil za absurdní. Informuje o tom agentura Reuters.
- Velkoobchodní zásoby v USA v únoru meziměsíčně stouply o 2,5 % (odhad: +2,1 %, leden: +1,2 %)-
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Světová obchodní organizace (WTO) kvůli válce na Ukrajině snížila odhad letošního růstu světového obchodu na 2,5 % z dříve předpokládaných 4,7 %. Uvedla to šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová. Za zhoršením výhledu stojí rovněž problémy v dodavatelských řetězcích, které začaly v důsledku pandemie covidu-19.
- Internetový prodejce Amazon (v pondělí +2,93 %) v Německu letos zaměstná dalších více než 6 000 lidí. Německá dceřiná firma Amazonu to uvedla v pondělním sdělení. V zemi tak bude pro americkou firmu pracovat 36 000 lidí.
- Šéf automobilky Tesla (v pondělí +5,61 %) Elon Musk si vytvořil podíl 9,2 % ve společnosti Twitter (+27,12 %). Vyplývá to z údajů amerického burzovního regulátora. Musk vlastní 73,5 milionu akcií Twitteru. Jeho podíl tak má podle jejich páteční závěrečné ceny hodnotu 2,89 miliardy dolarů.
- Společnost Hertz (v pondělí +10,70 %) během pěti let koupí od švédské automobilky Polestar až 65 000 elektromobilů. Informovala o tom v pondělí tato americká autopůjčovna, která loni v říjnu oznámila, že si objedná 100 000 vozů Tesla. List Financial Times cenu švédských elektromobilů vyčísluje na základě plné ceny základního modelu na zhruba 3,2 miliardy dolarů.
- Americký ropný gigant ExxonMobil (v pondělí +0,06 %) investuje deset miliard dolarů do čtvrtého projektu na těžbu ropy u pobřeží Guyany, který bude největším těžebním projektem v jihoamerické zemi. Guyana je jednou z hlavních sázek ExxonMobilu na budoucí růst těžby, do roku 2027 zde chce s partnery těžit až 1,2 milionu barelů ropy a zemního plynu denně.
- Tovární objednávky v USA v únoru meziměsíčně klesly v souladu s odhady o 0,5 % (leden: +1,5 %).
- Spojené státy v pondělí znemožnily ruské vládě uhradit splátky dluhopisů v hodnotě přes 600 milionů dolarů z ruských rezerv držených u amerických bank. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího amerického ministerstva financí. Washington se tak snaží zvýšit tlak na Moskvu a omezit množství dolarů, které má Rusko k dispozici.
- Vyjednávači v americkém Kongresu se v pondělí shodli na finančním balíku určeném pro boj s pandemií covidu-19, který se před několika týdny kvůli neshodám zákonodárců nedostal do federálního rozpočtu na letošní fiskální rok. Podle šéfa demokratů v Senátu Chucka Schumera chce Kongres na tento účel vymezit deset miliard dolarů, což je méně než polovina toho, co požadovala administrativa prezidenta Joea Bidena. V balíku mimo jiné chybí pět miliard dolarů, jež měly být určeny na boj s pandemií ve světě.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v březnu zrychlil. Kompozitní PMI od S&P Global, který zahrnuje služby i výrobu, stoupl na 57,7 bodu z 55,9 bodu v únoru. Ukazatel za sektor služeb se zvýšil na 58 bodů z únorových 56,5 bodu, flash údaj byl 58,9 bodu. Index nákupních manažerů ve službách od ISM stoupl na 58,3 bodu z 56,5 bodu v únoru.
- Miliardář a ředitel výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk bude členem správní rady Twitteru (v úterý +2,02 %). Oznámila to v úterý společnost Twitter. Musk se stal v pondělí s podílem 9,2 % největším akcionářem provozovatele stejnojmenné sociální sítě. A je také nejbohatším člověkem na světě.
- Obchodní bilance USA v únoru skončila deficitem 89,2 miliardy USD (odhad: -88,5 miliardy USD, leden: -89,2 miliardy USD).
- V letošním roce vydá 137 zemí světa státní dluhopisy v objemu 10,4 bilionu USD. To je sice o 30 % méně než v roce 2020, avšak o třetinu více, než činil průměr z let 2016 až 2019, tedy doby před pandemií nemoci covid-19. V úterní zprávě to uvedla agentura S&P Global Ratings. Navzdory ekonomickému oživení zůstanou půjčky vysoké kvůli požadavkům na konverzi dluhu a válce na Ukrajině.
- Rusko musí bedlivě sledovat svůj vývoz potravin do nikoli přátelských zemí, protože protiruské sankce západních států vyvolaly globální potravinovou krizi a spirálovitý růst cen energií. Prohlásil to v úterý ruský prezident Vladimir Putin při poradě s představiteli domácího zemědělství. Varoval současně, že vyšší ceny energií v kombinaci s nedostatkem hnojiv přimějí Západ tisknout peníze na skupování zásob, což povede k nedostatku potravin v chudších zemích.
- Americká centrální banka zvažuje snižování objemu dluhopisů ve svém držení o maximálně 95 miliard dolarů za měsíc. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání, který banka zveřejnila ve středu večer. Snižování bilance umocní opatření proti rostoucí inflaci. Fed dluhopisy kupoval ještě minulý měsíc, kdy se snažil plynule ukončit podporu ekonomiky zasažené pandemií covidu-19.
- Spojené státy oznámily další zpřísnění protiruských sankcí, které zahrnuje přerušení veškerých vazeb mezi americkým finančním systémem a institucemi Sberbank a Alfa Bank, zákaz nových investic v Rusku a nová opatření proti ruským elitám včetně dospělých dětí prezidenta Vladimira Putina. Kroky v prohlášení prezentoval Bílý dům s tím, že jsou součástí společného postupu USA s partnery v Evropské unii a ve skupině G7. Hovoří o odvetě za ruská "zvěrstva na Ukrajině, mimo jiné v Buči".
- Americká nízkonákladová letecká společnost JetBlue Airways podala nabídku na převzetí konkurenta Spirit Airlines za 3,6 miliardy dolarů. Nabídka by mohla zhatit plán na převzetí Spirit Airlines rivalem Frontier Group Holdings, napsala agentura Reuters.
- Celosvětový objem vládních dluhů by se měl v letošním roce zvýšit o 9,5 % na rekordních 71,6 bilionu dolarů. Předpověděla to britská investiční společnost Janus Henderson. Dodala, že za růstem budou stát zejména Spojené státy, Japonsko a Čína. Zadlužení podle ní poroste i ve velké většině ostatních států.
- Americký výrobce letadel Boeing na začátku letošního roku kvůli problémům v továrně pozastavil výrobu letounů Air Force One určených pro americké prezidenty. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na obeznámené zdroje.
- Americká společnost Berkshire Hathaway koupila téměř 121 milionů akcií výrobce osobních počítačů a tiskáren HP, a získala tak v něm podíl 11,4 %. Vyplývá to z oznámení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Nákup je další ze série velkých investic firmy ovládané miliardářem Warrenem Buffettem. Akcie HP po středečním závěru v reakci na oznámení posílily o 9,9 %.
- Holdingová společnost vietnamské automobilky VinFast se chystá na americkou burzu. Informoval o tom ve čtvrtek vietnamský výrobce automobilů, který se v Severní Karolíně chystá postavit svůj první americký závod. Investovat do něj hodlá čtyři miliardy dolarů. Holding Vingroup JSC se sídlem v Singapuru podle automobilky podal žádost americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Skupina zatím neurčila velikost ani cenové rozpětí primární veřejné nabídky akcií.
- Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 2. dubna klesl na 166 tisíc ze 171 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 202 tisíc), čekal se růst na 200 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 26. března zvýšil na 1,523 milionu z 1,506 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 1,307 milionu), čekal se propad na 1,311 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Constellation Brands v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,37 USD (odhad: 2,09 USD), tržby 2,01 miliardy USD (odhad: 2,02 miliardy USD).
- Výsledky Conagra Brands v 3QFY2022: Upravený zisk na akcii 0,58 USD (v souladu s odhady), tržby 2,91 miliardy USD (odhad: 2,85 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK