Analytici: Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni

Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni, kdy stoupaly o desítky procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Uklidnění pandemické situace by podle nich mělo prospět firmám z maloobchodu či restauračním řetězcům, růst úrokových sazeb pomůže bankám. Posilující dolar negativně ovlivní akcie na rozvíjejících se trzích, odhadují.

"Za rok 2021 vzrostl americký index S&P 500 o 27 procent, panevropský index STOXX Europe 600 o 22 procent. Lze čekat, že by americké i evropské akcie mohly na růst navázat, avšak takových zisků jako loni s největší pravděpodobností nedosáhnou," řekl ve středu ČTK analytik Wood & Company Vojtěch Boháč. "Možná indexy nedosáhnou na vysoké zhodnocení, které jsme viděli v 2021, ale přesto by se měly prezentovat růstem i v roce 2022," uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota .

Z pohledu ocenění se podle Boháče zdají být o něco lákavější investicí evropské akcie, které by mohly začít ty americké dohánět. "Regionálně předpokládáme, že vyspělé trhy překonají ve výkonnosti trhy rozvíjející. Rozvíjejícím trhům totiž příliš nesvědčí silnější dolar a rostoucí sazby v USA. Ty obvykle vedou k odlivu kapitálu z této oblasti," řekl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Dařit by se podle něj mělo sektorům, které v uplynulých letech citelně zasáhla pandemie covid-19. Letos se totiž v těchto odvětvích očekává určitý návrat k normálu s tím, jak je pandemie na ústupu. Růst by podle něj měly zaznamenat firmy z cestovního ruchu a profitovat z ústupu pandemie by měly i podniky ze spotřebitelských služeb, například restaurační řetězce. Naopak by se nemělo dařit mladým a perspektivním technologickým firmám, jejichž hospodaření je ve ztrátě, dodal.

V příštím roce bude trhy ovlivňovat zejména inflace, hrozba šíření koronaviru a růst sazeb americké centrální banky Fed, uvedl investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři. Dařit se podle něj bude titulům, které profitují z inflace a růstu úrokových sazeb. Porostou akcie bank, které budou těžit z růstu sazeb, dále také nemovitostní akcie či akcie společností, které mají malé zadlužení a jsou ziskové. Velký potenciál a příležitost vidí v akciích menších amerických firem. Z hlediska regionů stále očekává větší příležitost a stabilitu v USA proti Evropě.

Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal v roce 2022 předpokládá postupné posilování amerického dolaru proti všem měnám, takže hlavním motivem podle něj bude korekce na rozvíjejících se trzích. Hlavně pak těch, které se financují v dolarech, tj. v Jižní Americe, Asii a Africe. Myslí, že i Rusko si projde korekcí značných zisků, a to i v důsledku očekávaného napadení Ukrajiny. V případě konfliktu si projdou korekcí i satelity Ruska, Ukrajina, Kazachstán a menší středoasijské země. Prostředí vyšších sazeb a inflace bude pozitivní pro společnosti z maloobchodu, negativní bude pro velké technologické firmy z USA, dodal Dohnal.

Zdroj:
ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat