US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,35 %
ČEZ+0,54 %
NVIDIA-2,47 %

Škoda Auto vyrobila pro koncern VW milion bateriových systémů, chystá rozšíření

Škoda Auto ve středu vyrobila ve svém hlavní závodě v Mladé Boleslavi miliontý bateriový systém pro vozy koncernu Volkswagen. Aktuálně buduje další zařízení, které má kapacitu výroby rozšířit. Baterie vyrábí automobilka od roku 2019, nejprve pro plug-in hybridní modely, od roku 2022 pro plně elektrické vozy na platformě MEB. Baterie využívají vozy Škoda Enyaq, nové SUV Elroq a další modely koncernu, například Volkswagen, Seat/Cupra a Audi. Automobilka o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

"Tento úspěch také zdůrazňuje naše záměry v oblasti udržitelné mobility a je příspěvkem k zajištění transformace odvětví směrem k ekologičtější budoucnosti. V současnosti podnikáme i další kroky: V Mladé Boleslavi již probíhá výstavba dalšího zařízení pro rozšíření kapacity výroby bateriových systémů," uvedl člen představenstva automobilky pro výrobu a logistiku Andreas Dick. Detaily k investici společnost na dotaz ČTK neposkytla.

Podle informací týdeníku Škodovácký odborář vzniká nová hala na baterie na druhé straně dálnice nedaleko nově stavěné mimoúrovňové křižovatky Kosmonosy. "Stavba běží dle plánů a harmonogramu. Přinese lepší a výkonnější systém montáže baterií s použitím nových postupů a technologií," uvedl týdeník v druhé polovině listopadu.

Aktuálně se na dvou montážních linkách vyrábí pouze baterie pro platformu MEB, kapacita vzrostla loni díky rozšíření o druhou linku na 1 500 denně. Kapacita se pohybuje mezi 55 a 91 kWh (využitelná 52 až 86 kWh). Do montáže bateriových systémů se ve směnách zapojuje zhruba 90 zaměstnanců, pro manipulaci s těžkými součástmi využívají 82 plně automatizovaných robotů. Finální komplet varianty s kapacitou 82 kWh váží zhruba 490 kilogramů.

Koncern Volkswagen a celý evropský automobilový průmysl se aktuálně potýká s řadou problémů kvůli slabému prodeji aut v regionu a konkurenci asijských výrobců, kteří nabízejí levnější elektromobily. Pondělní výstražné stávky zaměstnanců automobilky Volkswagen v Německu se podle odborářů zúčastnilo téměř 100 000 lidí. Protestovali proti ohlášenému rozsáhlému propouštění, snižování mezd a zavírání továren.

Zdroj: ČTK

Automobilový průmysl (automotive)Česká republikaVolkswagen
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio