WSJ: Představenstvo Tesly oslovilo personalisty, aby hledali nástupce Muska
Představenstvo Tesly podle deníku Wall Street Journal oslovilo před zhruba měsícem několik personálních agentur kvůli hledání možného nástupce Elona Muska ve funkci generálního ředitele. Důvodem je jeho silné zapojení do Trumpovy administrativy, zejména prostřednictvím takzvaného úřadu pro efektivitu vlády (DOGE), kde Musk vede kontroverzní snahy o propouštění federálních zaměstnanců. Toto zapojení a Muskovy časté nepřítomnosti vyvolávají obavy investorů, zvlášť v době klesajících prodejů zastarávajících elektromobilů Tesla.
Musk minulý týden prohlásil, že omezí svou činnost v Trumpově vládě a bude se více věnovat Tesle. Představenstvo ho mělo podle zprávy požádat, aby veřejně slíbil, že bude trávit více času ve firmě. Není ale jasné, zda byl Musk – sám člen představenstva – obeznámen s plány na svou možnou náhradu a zda jeho prohlášení mělo na tento proces nějaký vliv.
Další rozruch vyvolaly Muskovy pravicové politické postoje v Evropě, které vedly k protestům a vandalismu na pobočkách Tesly a jejích nabíjecích stanicích. Tesla se zároveň nachází v klíčové fázi transformace – namísto slibované dostupné nové platformy se soustředí na autonomní taxi a roboty, čímž Musk firmu prezentuje jako lídra v oblasti umělé inteligence a robotiky. Někteří investoři věří, že spojení s Trumpem tuto vizi podpoří, zvláště poté, co regulátoři uvolnili pravidla pro testování autonomních vozidel.
Tesla čelí i kritice ohledně nezávislosti svého vedení. Aktivisté dlouhodobě poukazují na přílišnou vazbu mezi Muskem a představenstvem, včetně předsedkyně Robyn Denholm, kterou Musk osobně vybral a která obhajovala jeho kontroverzní vysoké odměny. Podle WSJ se firma snaží uklidnit investory prostřednictvím jednání s významnými akcionáři a uvažuje o přidání skutečně nezávislého člena do osmičlenného vedení, které zahrnuje i Muskovu rodinu a blízké spojence.
Zdroj: WSJ