31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Belgie prohrála spor o daňové výhody, které poskytla nadnárodním firmám. Soudní dvůr Evropské unie totiž ve čtvrtek rozhodl, že Evropská komise (EK) měla pravdu, když výhody označila za nedovolenou státní pomoc a nařídila Belgii, aby od firem vymohla daňové nedoplatky. Celkem jde zhruba o 700 milionů eur. Belgie daňové zvýhodnění poskytla více než třiceti nadnárodním podnikům.
Verdikt nejvyššího soudu EU je vítězstvím pro komisi jako unijního regulátora a ochránce volného trhu. EK zatím vyhrála u nižší soudní instance tři podobné případy, ve dvou naopak neuspěla. Soud jí nedal za pravdu v názoru, že americká společnost Apple má v Irsku doplatit 13 miliard eur, protože léta využívala nedovoleného daňového zvýhodnění. Toto tvrzení komise v loňském roce odmítla nižší soudní instance EU.
Komise v roce 2016 v rozhodnutí nařídila Belgii, aby vymohla zhruba 700 milionů eur od firem, které měly prospěch z daňového zvýhodnění. Patřila k nim americká společnost Magnetrol, britský těžební kolos BP, německý výrobce chemikálií BASF a dále firmy jako Wabco, Cellio, Atlas Copco a Belgacom, která dnes na trhu působí pod názvem Proximus. Celkem šlo o více než 30 nadnárodních podniků.
Evropská komise uvedla, že série daňových rozhodnutí na pomoc firmám představuje státní pomoc. Angažovanost komise v této věci byla součástí snahy její místopředsedkyně Margrethe Vestagerové zasáhnout proti spřáteleným dohodám mezi zeměmi EU a nadnárodními společnostmi. Vestagerová, která má v EK na starosti hospodářskou soutěž, boj proti těmto ujednáním zahájila skoro před deseti lety.
Soudní dvůr EU souhlasí s argumenty komise, nižší soudní instance se podle něj dopustila několika právních pochybení. "Komise správně vyhodnotila, že jde o státní pomoc," uvedli soudci nejvyššího soudu EU. Vzorek 22 z celkových 66 případů daňových rozhodnutí, který komise předložila, podle soudců stačil na to, aby se ukázal systematický přístup belgických úřadů. Soudci případ vrátili Tribunálu, tedy nižší soudní instanci. Právě ta v roce 2019 rozhodnutí komise z roku 2016 anulovala.
Konečný verdikt v případu nelze ještě nějaký čas očekávat, upozornil právník Koen Platteau, který je partnerem v advokátní kanceláři Simmons + Simmons. "Neznamená to, že proces soudního přezkoumání skončil. Případ se vrací nižší instanci, a ta bude muset rozhodnout o těch ostatních argumentech, které Belgie předložila - včetně existence státní pomoci," cituje Platteaua agentura Reuters.
Soudci případ vrátili nižšímu tribunálu s požadavkem, aby prozkoumal, zda postup úřadů v Belgii lze považovat za státní pomoc a zda regulátoři byli v právu, když nařídili poskytnutou pomoc vrátit. Po rozhodnutí nižší instance komise v roce 2019 zahájila samostatné vyšetřování 39 firem, které měly prospěch z daňových verdiktů v Belgii, a zároveň se proti rozhodnutí odvolala.
Další podobné případy, které zatím nebyly na úrovni EU dokončeny, zahrnují daňové úmluvy amerického výrobce sportovních doplňků Nike a švédského nábytkářského kolosu IKEA v Nizozemsku, a také dohodu o daňovém zvýhodnění finské společnosti Huhtamaki v Lucembursku.