25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Velkokapacitní baterie v elektrárně Tušimice u Kadaně během roku testovacího provozu obstála. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl mluvčí energetické společnosti ČEZ Martin Schreier. Na výzkumném projektu BAART, který se zabývá využitím baterií pro ukládání energie i regulaci rozvodu elektřiny se kromě ČEZ podílí také provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS. Monitorovací provoz bude pokračovat do poloviny letošního roku.
Baterie má výkon čtyři megawatty (MW), což odpovídá například instalovaným výkonům některých malých vodních elektráren v Česku, a kapacitu 2,8 megawatthodiny (MWh). Je zapojena v bloku s jedním z turbogenerátorů tušimické elektrárny o výkonu 200 MW, který s akumulační jednotkou spolupracuje při koordinovaném nabíjení nebo vybíjení baterie.
Při poklesu frekvence sítě pod 50 Hertzů (Hz) se bateriový systém vybíjí, naopak při frekvenci vyšší než 50 Hz se bateriový systém nabíjí. Pokud tento stav trvá delší dobu, dochází k poklesu, respektive zvýšení naakumulované energie mimo definované meze a z toho plynoucímu omezení žádoucí reakce na změny frekvence sítě. V tomto případě pak vstupuje na scénu spolupracující blok. "Roční testy prokázaly, že bateriový systém v kombinaci s elektrárenským blokem je schopen spolehlivě automaticky regulovat frekvenci napětí při spolehlivosti nad 95 procent," řekl v pondělí Schreier.
Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce ČEZ dnes uvedl, že testování zařízení nekončí. "Jedeme dál a vyzkoušíme, jak baterie obstojí například v testu rezervního módu a dalších rozvojových funkcí. Po standardní certifikaci baterie pro poskytování služeb výkonové rovnováhy předpokládáme od 1. července přechod do komerčního provozu," sdělil.
"V rámci projektu jsme definovali podmínky pro poskytování služby automatické regulace frekvence z bateriových systémů tak, aby byla zajištěna spolehlivost a bezpečnost provozu elektrizační soustavy," uvedl dnes místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček. Společnost podle něj výsledky testování využila při úpravách takzvaného Kodexu přenosové soustavy, které vstoupily v platnost od začátku letošního roku.
Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ dlouhodobě upozorňuje, že Česko v rozvoji využití bateriových systémů i dalších forem akumulace v elektrizační soustavě zaostává. Problémem rozvoje akumulace v Česku je podle výkonného ředitele asociace Jana Fouska především to, že současný energetický zákon pojmy jako akumulace energie, úložiště elektrické energie nebo jejich ekvivalent vůbec nezná.
O poslaneckém pozměňovacím návrhu na zákonné zakotvení akumulace energie se však na sněmovním hospodářském výboru vedla v polovině února vášnivá debata. Například komunista Leo Luzar hovořil o tom, že se připravuje systém "baterkových baronů". AKU-BAT CZ v reakci uvedla, že jednání vévodily nepravdivé informace. Výrazný podíl na tom podle ní má i "vlivná teplárenská lobby", na kterou se někteří zákonodárci otevřeně odkazovali.