ČR v žebříčku digitalizace klesla o dvě místa na 29. příčku

ČR si ve světovém žebříčku digitalizace země pohoršila o dvě místa, klesla na 29. příčku. Indexu společnosti Euler Hermes, který hodnotil digitální způsobilost jednotlivých států za rok 2020, vévodí USA, Dánsko a Německo.

Index hodnotil dohromady 115 zemí, a to na základě pěti kritérií, regulace, know-how, internetového připojení (konektivita), infrastruktury a velikosti trhu. Rok 2020 s přehledem vedly Spojené státy díky perfektnímu vědomostnímu ekosystému, konkurenceschopnému trhu a příznivé regulaci.

"To, že země s dobrou digitální infrastrukturou budou daleko odolnější proti ekonomickému šoku způsobenému pandemií, je fakt potvrzený našimi průzkumy. V ČR sice evidujeme pokles jeho relativního skóre, avšak absolutní skóre indexu v zemi se ve skutečnosti zvýšilo. To znamená, že prostředí umožňující digitalizaci v ČR se v posledních několika letech zvýšilo, ale ne tak rychle jako u ostatních," uvedla manažerka Euler Hermes ČR Iva Palusková.

Pokrok v Česku podle ní nepochybně spočívá ve znalostech, jako je budování lidského kapitálu a inovačním potenciálu. To představuje největší změnu ve všech komponentech. Mnoho zemí však mělo stejné nebo lepší zlepšení. "Země navíc utrpěla pokles ve skóre konektivity, které se týká zabezpečených a přístupných sítí pro digitální transformaci. Kombinace těchto dvou faktorů vysvětluje, proč ČR klesla o dvě místa v žebříčku," komentovala výsledky indexu Palusková.

Na základě výsledků indexu se nejlepším vědomostním ekosystémem a obchodní infrastrukturou může pochlubit Německo. Zaznamenalo též mírné zlepšení v celkovém skóre u kategorií regulace a velikost trhu, avšak kvalita internetového připojení ve vztahu ke zbytku světa poklesla. Důvodem tohoto poklesu je méně mobilních linek na 100 obyvatel a lehce klesající podíl internetových uživatelů. Co do kvality internetového připojení do roku 2020 vstoupilo jako jasný lídr Dánsko.

"Pokud bychom mohli říci, že zlepšení digitální způsobilosti bylo v roce 2020 u některého ze států skutečně nezadržitelné, s jistotou bychom poukázali na Čínu. V předchozích třech letech před propuknutím pandemické krize se Čína v indexu dokázala posunout ze 17. příčky na čtvrté místo a zaznamenala plošně rostoucí skóre," upozornila Palusková.

I jiné asijské země udělaly pokrok. Sedmý Hong Kong byl dříve na 11. příčce, Jižní Korea poskočila z 16. místa na 12. Ke konci roku 2019 pocházelo šest z patnácti nejlepších digitálních klíčových hráčů z regionu Pacifické Asie. O dvě příčky se také polepšila Francie, která je na 15. pozici, Španělsko se polepšilo o čtyři místa na 20. pozici. Výrazného pokroku dosáhl rovněž Vietnam (původně 67. pozice, nyní 57.) a Saúdská Arábie (z 53. pozice na 41.).

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat